Hrvatski sabor u srijedu, nakon dvomjesečne ljetne stanke, počinje redovno jesensko zasjedanje. Zasjedanje počinje ‘aktualnim prijepodnevom’ u kojemu će pitanja članovima Vlade postaviti 39 zastupnika, prva će to učiniti Dragana Jeckov (SDSS), posljednji HDZ-ov Ante Bačić.
Sabor će bez prekida zasjedati do 12. studenoga, nakon čega će napraviti stanku zbog obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Kako je najavio predsjednik Sabora Gordan Jandroković, zastupnici se u sabornicu vraćaju 24. studenoga i u njoj ostaju do ustavnog roka, a po potrebi i dulje.
Ljetnu saborsku stanku, zbog unutarnjih sukoba u tim strankama, obilježilo je osipanje klubova zastupnika SDP-a i Domovinskog pokreta, ojačao je Klub Hrvatskih suverenista koji nakon priključenja bivših DP-ovaca Miroslava Škore i Vesne Vučemilović ima šest članova, isto koliko i Klub zeleno-lijeve koalicije.
Klub DP ‘spao’ je na osam zastupnika, koliko ih ima i Most.
Klub SDP-a jesen je dočekao sa 32 zastupnika, ali bi im se broj mogao smanjiti, s obzirom da je četvero zastupnika iz tog kluba izbačeno iz stranke, sporan je status Stjepana Kovača kojemu je na zahtjev USKOK-a skinut imunitet, ali i Boške Ban Vlahek koja je u Sabor ušla kao zamjena Matije Posavca, koji nakon uhićenja i ostavke na mjesto međimurskog župana, prema pisanju medija, dolazi u Sabor.
Minimalna plaća u bruto iznosu
U prvom rujanskom radnom tjednu Sabor će raspraviti sedam zakonskih prijedloga, među njima i izmjene Zakona o minimalnoj plaći kojima će se, istaknuo je ministar rada Josip Aladrović, propisati njeno obvezno ugovaranje u bruto iznosu.
To konkretno znači da će poslodavac s radnikom trebati ugovoriti isplatu minimalne plaće u bruto iznosu od 4. 250 kuna, a ne 3. 400 kuna koliko se radniku isplaćuje na račun, poslodavac koji se o to ogriješi može biti kažnjen od 60 tisuća do sto tisuća kuna.
Ista kazna prijeti i poslodavcu koji isplaćuje niža primanja od minimalne plaće, ali i onome koji s radnikom potpiše sporazum da se odriče isplate minimalne plaće.
Broj radnika koji primaju minimalnu plaću je u porastu.
U prosincu prošle godine primalo ju je nešto manje od 46 tisuća radnika ili 4, 2 posto ukupno zaposlenih, u prvom kvartalu ove godine njih nešto više od 52 tisuće ili 4, 7 posto zaposlenih.
Prema podacima Državnog inspektorata-inspekcije rada i dalje je značajan broj pokrenutih prekršajnih postupaka zbog neisplate zakonom propisane minimalne plaće radnicima. Naime, u 2020. utvrđeno je da poslodavci za 1.689 radnika nisu isplatili niti minimalnu plaću, zbog čega je Državni inspektorat podnio optužne prijedloge zbog sumnje na počinjenje 318 prekršaja iz Zakona o minimalnoj plaći.
Komentari