Prema najnovijim podacima jesensko voće visoko je kontaminirano kategorijom najopasnijih pesticida.
Visok postotak voća, kao što su europske kruške, stolnog grožđa, jabuka, šljiva i malina, prodan je s ostacima pesticida koji se pak povezuju s povećanim rizikom od raka, urođenih deformiteta, bolesti srca i drugih ozbiljnih stanja, navode Zemljane staze.
Naglasili su kako i mala doza predstavlja ozbiljnu prijetnju za zdravlje i dodali kako je voće iz nekih zemalja više kontaminirano od drugih. Tako je primjerice tri četvrtine (71%) nizozemskih jabuka bilo kontaminirano, u usporedbi s polovicom onih iz Grčke (54%) i Portugala (50%). Udio kontaminiranih belgijskih, nizozemskih i portugalskih krušaka bio je i viši (71%, 70% odnosno 68%), kao i kod gotovo polovice mađarskih i grčkih šljiva. Daleko najzagađenije bile su norveške maline (61%), dok je u slučaju grožđa najkontaminiranije bilo grčko i talijansko grožđe (56% odnosno 47%).
Problem se, nažalost, pogoršava. Pesticide Action Network (PAN) Europe analizirala je 44 137 uzoraka svježeg voća koje su testirale vlade od 2011. do 2020. godine. Otkriveno je da se kontaminacija jabuka, krušaka i šljiva gotovo udvostručila od 2011., rastući za 110%, 107% odnosno 81%. U 2020., trećina (33%) ukupnog uzorkovanog voća je bila kontaminirana, što je porast u odnosu na 2011. godinu, u kojoj je bilo kontaminirano 20% uzoraka.
Mnogi poljoprivrednici koriste sve više kemikalija kako bi ubili sve otpornije štetnike. Na to je reagirala i EU koja je 2009. usvojila dva važna zakona. Prvi za postupno ukidanje najotrovnije kategorije pesticida tamo gdje su dostupne nekemijske alternative, drugi za poticanje svih poljoprivrednika na usvajanje održivih praksi.
Komentari