‘JESENSKI BLUES’ Lovi vas depresija zbog vremena? Riješite je se uz ovih nekoliko trikova

Autor:

Pixabay

Dok se neki vesele toplom čaju, udobnoj odjeći i lišću u svim nijansma, drugi tuguju za dugim toplim ljetom iza nas (zaboravljajući koliko je zaista bilo toplo ove sezone).

Donosimo vam nekoliko učinkovitih savjeta kako biste mogli uživati u raskošnoj jeseni čak i ako ste zagriženi ljetni tipovi. Oduprite se ‘jesenskom bluesu’.

Vrijeme godišnjih odmora je iza nas i barem za većinu to znači – povratak radnim obavezama. Plažu i more zamijenili smo uredskim stolom, umjesto vrućine i sunca dobili smo oblake i kišu, a i dani polako postaju sve kraći.

Trenutak kad prelazimo u hladniji i mračniji dio godine većini nije drag jer znači i manje druženja na otvorenom. Osim toga, koliko god raskošna i lijepa jesen bila, u svim svojim bojama i mirisima, ona je ipak znak i da je blizu – zima.

Što je ‘jesenski blues’

Kod nekih ljudi u ovom se dijelu godine javljaju simptomi poput lošeg raspoloženja, umora, nervoze te nedostatka motivacije – nešto što bi se moglo okarakterizirati kao ‘jesenska depresija’. Srećom, riječ je o prolaznom stanju psihe na koje je moguće utjecati.

Kako je uglavnom upravo jesen doba novih početaka na poslovnom planu, važno je što prije izaći iz ‘jesenskog  bluesa’ i probuditi se. Uz ove jednostavne trikove osjećat ćete se bolje, dobit ćete više energije i moći ćete uživati u novom veličanstvenom godišnjem dobu punim plućima.

Više svjetla

Ključni faktor za dobro raspoloženje svakako je sunčeva svjetlost. Iako ulazimo u dio godine kad je ima manje, jesen je, barem u našim krajevima, još uvijek prilično sunčano razdoblje. Važno je iskoristiti svaki dan kad nema kiše i naoblake te što više boraviti na suncu.

Ovo će, osim toga, potaknuti proizvodnju važnog vitamina D. Niska razina ovog vitamina povezuje se s niskom razinom serotonina – poznatog i kao hormona sreće.

Svjež zrak i kretanje

Hladnije i vlažno vrijeme često nam ne djeluje privlačno pa radije ostajemo u kući – no ako nam je cilj osjećati se bolje i imati više energije ovo je kontraproduktivno. Iskoristite pauzu na poslu da prošećete, a jutra započnite šetnjom.

Svakog dana provedite minimalno 30 minuta na svježem zraku i u pokretu – po mogućnosti i više. Ovo će vas razbuditi i potaknuti krvotok i cirkulaciju, a pozitivno će utjecati i na vaše raspoloženje, kao i na koncentraciju.

Moć glazbe

Još jedan učinkovit trik u borbi protiv jesenje melankolije jest taj da u šetnju na svježem zraku ponesete slušalice – i slušate samo veselu i ritmičnu glazbu koja podiže vaše raspoloženje. Dokazano je da glazba utječe na naše emocije i podiže nivo hormona sreća.

Tanjur

Jesen je doba kad dozrijeva mnogo vrsta voća i povrća. Opće je poznato koliko prehrana utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje. Zato, ako osjećate ‘jesenju depresiju’, odlučite se za zdravu i uravnoteženu prehranu, bogatu sezonskim voćem i povrćem.

Što je šareniji vaš tanjur – to bolje! Šarenilo na tanjuru znači i mnogo vitamina i minerala, a u jesen je posebno važno paziti na dovoljan unos vitamina C i D te cinka kako bismo ‘boostali’ naš imunitet i na vrijeme se zaštitili od prvih ovosezonskih viroza i prehlada.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.