Jeruzalemski kardinal: “Želimo pozvati sve ljude, posebno SAD, da prestanu s tim besmislenim nasiljem”

Autor:

Photo: HRT/Screenshot

O sinoćnjem napadu na bolnicu u Gazi i stanju na užarenom Bliskom Istoku, ekskluzivno za HRT govori latinski jeruzalemski patrijarh kardinal Pierbattista Pizzaballa. S njim je razgovarao novinar Domagoj Puškarić.

Komentirao je najnoviji napad na bolnicu u Gazi. Procjenjuje se da je poginulo 500 osoba. 

“Mi znamo ono što znaju i svi ostali. Nemamo nikakve druge informacije. Naravno, tu su uobičajene optužbe između Izraela i Islamskog džihada o tome tko je odgovoran za napad. Ne znamo. Tko god da je odgovoran, za ono što se dogodilo u bolnici u Gazi netko mora odgovarati”.

Može li se bilo što učiniti?

“Da, radimo. Molimo se. Jučer smo imali važan molitveni dan. Bilo je lijepo vidjeti jedinstvo, univerzalnost Crkve. Pokušavamo što više ujediniti naše zajednice kako bismo surađivali s njima. Naravno, u kontaktu smo s vlastima kako bismo vidjeli je li moguće uvjeriti ih da smire situaciju što je više moguće”.

Uskoro će održati konferenciju za novinare s drugim vjerskim vođama, kršćanskim vođama. Kakvu će javnu poruku poslati?

“Osudit ćemo ono što se dogodilo. To je apsolutno ozbiljno. Nadamo se i inzistiramo na tome da prestane granatiranje Gaze. Želimo deeskalirati situaciju. Želimo se pobrinuti za ozbiljnu, tešku humanitarnu situaciju u Gazi. Želimo pozvati sve ljude, posebno SAD, sve uključene, da prestanu s tim besmislenim nasiljem”.

Bolnice u Gazi jedva izdržavaju pod zračnim napadima i blokadom: “Ovo je ljudska katastrofa!”

Spreman je predati se u zamjenu za izraelsku djecu koju Hamas drži kao taoce. Je li bilo kakvih reakcija Hamasa?

“Na to ne mogu odgovoriti. Želim objasniti. Spreman sam to učiniti za izraelsku djecu, baš kao i za palestinsku djecu. Za mene su sva djeca ista. Za mene su svi ljudi isti. Naravno, o tome ne mogu javno”.

Kako papa Franjo gleda na prijedlog?

“Papa Franjo nam je jako blizak. Nazvao je župu u Gazi. Moli se za nas. Jučer nam se pridružio u molitvi i postu. Pomno prati situaciju”.

 U Svetoj Zemlji su hrvatski svećenici. Koliko njihova prisutnost znači?

“Fra Sandro je u Betlehemu, drugi su na raznim mjestima. Dobri su. Organizirani su, rade s ljudima, organizirali su molitvu u Betlehemu. Snažni su, još je dobro”.

Moramo li se bojati eskalacije ovog sukoba u susjednim zemljama?

“Moguće je da se to dogodi. Nadam se da neće. Postoje neke prijetnje. Mislim da nitko ne želi da se sukob proširi, ni Libanon, ni druge zemlje. Ali mogućnost postoji”.

Iako u Svetoj Zemlji mnoge vjerske zajednice žive zajedno, čini se da dijalog i vjerska prava nisu na visokoj razini?

“Ovo što sada doživljavamo, ali i proteklih godina, to je neka vrsta toga da se svatko drži svoje strane. Svi žele ostati u svom prostoru. Postoji neki strah i sumnja prema drugima. To je simptom onoga što vidimo, ovog groznog sukoba, suprotstavljenih narativa, ne možemo sagledati tuđu situaciju. Mislim da je to grijeh naših dana u ovoj zemlji”.

Stižu reakcije nakon napada na bolnicu u Gazi: Poginulo je najmanje 500 ljudi, proglašena trodnevna žalost

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.