Jelinić: “Reket, mito i trgovina utjecajem bili su način vladanja Zagrebom. To govori o vlasti, ali i o profilu biračkog tijela”

Autor:

Photo: Al Jazeera

Glavni urednik Nacionala gostovao je u kontakt emisiji ‘Kontekst’ Al Jazeera televizije.

U studiju su komentirali nedavna uhićenja u Zagrebu.

Prema podacima hrvatskog USKOK-a 18 nedavno uhićenih na području Zagreba povezano je sa četiri istrage vezane za korupciju i trgovinu utjecajem, u čijem je centru preminuli gradonačelnik Milan Bandić. Najzvučnije ime među uhapšenima je Kazimir Bačić, glavni direktor HRT-a, te bivša ministrica zdravstva Ana Stavljenić-Rukavina, dugogodišnja bliska suradnica pokojnog zagrebačkog gradonačelnika.

Uhićeni su i bliski Bandićevi suradnici te nekoliko zagrebačkih poduzetnika. USKOK je objavio detalje istraga o putevima mita višemiljunskih iznosa.

Dok vlast u Hrvatskoj tvrdi da nema nedodirljivih, kritičari pitaju zašto se na uhićenja čekalo tako dugo i zašto koincidiraju sa smrću bivšeg gradonačelnika te hoće li i kada pravosuđe ove slučajeve okončati presudama?

Za Kontekst su govorili glavni urednik tjednika Nacional Berislav Jelinić, odvjetnik Veljko Miljević, specijalist za kazneno pravo, i Denis Mahmutović, novinar 24sata.

Bandić višestruki optuženik USKOK-a

Govorili su o fenomenu da je preminuli gradonačelnik Milan Banidć bio višestruki optuženik USKOKA i predmet nebrojenih kaznenih prijava, a da ga za života nije dostigla niti jedna osuđujuća presuda. Tek sada se privode njegovi bliski suradnici.

Berislav Jelinić rekao je da je Nacional duže vrijeme prati i piše o aferama Milana Bandića.

“Još za života gospodina Bandića otvorili smo niz tekstova koji upućuje na njegove suspektne veze s braćom Pripuz, koji kontroliraju neke poslovne procese u gradu. Otvorili smo neke ekskluzivne poruke, prepiske između te braće i odbjeglog Miroslava Kutle, koji je već neko duže vrijeme u Bosni i Hercegovini, u bijegu od hrvatskog pravosuđa. Koruptivna hobotnica gospodina Bandića nije ništa novo, novo je samo to što se počelo otvarati. Samo su ljudi koji su debelo gledali u drugu stranu, imajući neki drugi posredni politički ili ekonomski interes, hinili da ne znaju o čemu se tu radi.

Ono što iznenađuje i što je uspjelo zavarati sam USKOK, to su razmjeri banditizma koje je preminuli gradonačelnik impostirao u Zagreb tijekom šest mandata koliko se nalazio na čelu Grada Zagreba. U konkretnim slučajevima gdje se govori o mitu, moguće da se radilo o nekoj vrsti reketa, a ne podmićivanja. U ovom slučaju koji je obuhvatio ravnatelja HRT-a radi se o sumnji da je plaćen iznos za ne zna se koju protuuslugu.

Tu imate poduzetnika Lončarića koji je obuhvaćen istražnim mjerama kao i Bandić, i sada istražitelji konstatiraju da se preko posrednika, a to je gospodin Bačić, nosi nekakav novac gradonačelniku Bandiću, da se riješi nekakav toranj, spomenička zaštita budućem projektu.

Međutim, činjenično stanje govori da se nije napravila nikakva protuusluga za plaćeni novac, bar još nije evidentirano. U tom kontekstu izostala je neka vrsta protuusluge. To nam govori da je, po svemu sudeći, Bandić do te mjere uveo samovolju u Grad Zagreb, da je slao poruke posredno i neposredno, ‘ako se meni nešto ne plati, nema ničega od posla’. To se sve događa u kontekstu nekih širih poslovnih odnosa u Gradu Zagrebu.

Naime, taj poduzetnik naumio je u centru Grada Zagreba izgraditi 450 stanova, što bi značajno utjecalo na tržište nekretnina u Zagrebu. Radi se o izvrsno projektiranim stanovima, koje je on bio spreman nuditi na tržištu po nešto nižoj cijeni, čak do te mjere da su mu banke rekle da bi trebao projicirati nekakvu veću cijenu prihoda. On je u projektu dopustio da se projektira 15 tisuća BRP kvadrata manje nego što su mu propisi dopuštali, pa se postavlja pitanje što mu je uopće trebalo da se taj toranj ruši, ako je mogao ostvariti dodatnih 30 milijuna eura prihoda na bazi prosječnih 2500 eura po četvornom metru.

Sve to, dakle, govori da je ta priča bila trn u oku s jedne strane gradskoj vlasti, s druge strane nekome tko uspješno, kvalitetno i nešto skuplje gradi u Zagrebu već nekoliko godina, odnosno desetljeća. Mi smo u taj kontekst stavili tvrtku VMB Gradnja, možda ona nije jedina, međutim, radi se o tvrtki koja je bila u kompleksnim poslovnim odnosima s pritvorenim poduzetnikom, koji su bili kupovali, prodavali, mijenjali …, Međutim, ovaj projekt je zaprijetio da zaustavi sve druge projekte prodaje stanova u Zagrebu, dok se ne prodaju ovi”, rekao je Jelinić.

Provedene istrage

Odvjetnik Veljko Miljević govorio je o mjerama iz kaznenog zakona.

“Milan Bandić je bio izuzetno moćna osoba, temeljem same činjenice da je vladao šest mandata. On je imao ogroman utjecaj, vodio je proračun od 14 milijardi kuna, to su dvije miljarde eura, kroz svoje mehanizme o tolikom novcu je odlučivao. Danas je izložen svemu onome što se godinama prikupljalo.

Ako se kod takvih slučajeva primijene posebne dokazne radnje, ako ih primijene istražitelji koji provode izvide, a svim izvidima rukovodi DORH, u ovom slučaju USKOK DORH-a, ako, dakle, DORH uvede posebne dokazne radnje i obavi posao savjesno, ako se prilikom tih posebnih dokaznih radnji primijene mjere koje odredi sud – a koje obuhvaćaju potpunu kontrolu svih oblika komunikacije, mogućnost praćenja na različite načine, mogućnost prikrivenog istražitelja, jedno desetak mjera je na raspolaganju – tada imate čovjeka na dlanu.

Vi ga pratite, skenirate sve ono što on radi, dakle, ako se to obavi, nema tih branitelja, odvjetnika koji mogu obraniti tog čovjeka”, rekao je Miljević.

Nevjerojatno razgranata koruptivna mreža

Denis Mahmutović, novinar 24 sata, rekao je da je Bandićeva nevjerojatno razgranata koruptivna mreža bila javna tajna.

“Nakon afere Agram i uhićenja iz 2014. zapravo se ništa nije dogodilo. Bandić je praktički držao većinu premijeru u Saboru, još uvijek je bio jedna od najvažnijih poluga vlasti u državi, a sada nakon što ga nema i ne može se obraniti, sada više nije nedodirljiv.

Jelinić je potom pojasnio kako se istraga vodila u nekoliko smjerova.

“Na jednoj razini je sumnja u traženje i primanje mita. Na drugoj razini imate klasične zloporabe ovlasti. I tu je i trgovina utjecajem, vezana uz Adventske kućice u Zagrebu. To su stvari koje su stare više od godinu dana, tu se doista može propitivati dinamika postupanja istražitelja. Jer, ako se ustanovilo da se trgovalo utjecajem, dijelio novac u najužem krugu, a sve vezano uz događaje od prije dvije godine, otvara se pitanje: Što ste čekali?

U trećem slučaju imate zloporabu položaja i ovlasti gdje se sumnjiči gospođa Stavljenić Rukavina, koja je, kolokvijalno rečeno ‘silovala’ proceduru, da bi se stekli uvjeti da se smijeni dotadašnji ravnatelj dječje bolnice Srebrnjak Boro Nogalo.

To je splet nekoliko afera koje se podvode pod uobičajenim modusom koje radi Bandićeva administracija, dakle, na jednoj razini reket, na drugoj razini traženje mita, na trećoj razini trgovina utjecajem. Sve je to koloplet načina vladanja u Zagrebu koji je uspostavio, zdravo narodski rečeno, ušur. Ušur je uzeo od razine svakog šahta u Zagrebu Milan Bandić, koji se zadnjih sedam do deset godina gotovo vješto pretvarao u svojevrsnog Forrest Gumpa hrvatske politike.

“Forrest Gump hrvatske politike”

Izuzetno se, nastavio je Jelinić, pravio blesav, bahat, seksistički nastrojen prema pitanjima kolegica novinarki.

“S druge strane, bio je minuciozno koncentriran doslovno na svaki šaht postavljen u Zagrebu, znao je kome je dao posao, koliko je kome novca plaćeno. To vam je opće mjesto na lokalnoj političkoj sceni u Zagrebu.

Činjenica da takav profil čovjeka garantira stabilnost vlasti na nacionalnoj razini govori nešto o profilu lokalne i nacionalne vlasti, i još puno više o profilu biračkog tijela koji ga izabire. Milan Bandić, dodirljiv ili nedodirljiv, mrtav ili živ, je takav kakav je i on je slika većine građana Grada Zagreba”, rekao je Jelinić.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.