Dvije godine nakon potresa u Zagrebu nijedna kuća nije organizirano obnovljena – konstatirao je na predstavljanju svog plana navodnog ubrzanja obnove novopostavljeni ministar Ivan Paladina, najavljujući da će do konca ljeta otvoriti nekoliko stotina gradilišta. Tomaševićeva mu vlast, preko dogradonačelnika Korlaeta, zaduženog za obnovu, iznenađujuće komplimentira. Tvrde da su u stvaranju ministrova plana i sami sudjelovali. Grad se očito jako trudi oko dobrih odnosa s Vladom, jer je postpotresna obnova i Zagreba i Banije uglavnom u njenoj nadležnosti.
Ali kakve su realno šanse da će se tragično inertna obnova napokon ipak uspjeti pokrenuti? Novi se ministar sigurno čini mnogo okretnijim od bivšeg. Od prvoga je trenutka, međutim, teško opterećen svojim suspektnim bogatstvom. Javnosti neprekidno mora objašnjavati enigme špekulantskog stjecanja svoje više desetaka milijuna vrijedne imovine. Što mu troši i vrijeme i energiju i jako erodira povjerenje javnosti. Posve suprotno premijerovom uvjeravanju, ministrov vlasnički portfelj nije, naime, tek njegova privatna stvar.
Usto, predstavljeni je plan pun fraza i općih mjesta, bez konkretnih rokova. Paladina najavljuje organizacijske promjene, čini se opet po principu prelijevanja iz šupljeg u prazno, pokreće reformiranje Fonda za obnovu nakon što je godina dana potrošena u njegovo formiranje. Premda se uskim grlom pokazalo upravo njegovo ministarstvo, gdje je zapelo oko 12.000 zahtjeva samo za obnovu u Zagrebu, pa mediji već tvrde da je pitanje dana kada će krenuti tužbe protiv države s odštetnim zahtjevima zbog prekoračenja zakonskih rokova za provođenje upravnih postupaka.
Realizacija plana i ubrzavanje obnove ovise prije svega o ljudima koji će je voditi. Paladina se trenutno kadrovski ekipira. Korlaet kaže da mu je Grad stavio na raspolaganje nekoliko svojih vrlo stručnih ljudi. Ali ministar je za svoju glavnu savjetnicu postavio Bandićevu blisku suradnicu Sanju Jerković, koja je godinama kao pročelnica zagrebačkog Ureda za strategijsko planiranje funkcionirala kao žestoka promotorica najspornijih projekata pokojnog gradonačelnika, od promjene GUP-a i suspektnog zagrebačkog Manhattana nadalje, a koju je Tomaševićeva vlast razriješila nakon upada Uskoka u Gradsku upravu, kada je uhapšeno 18 ljudi. Jerković je za Paladinu idealna akvizicija: oboje majstori mutnih poslova. Deal vjerojatno govori i o HDZ-ovoj brizi za Bandićeve ljude, one koji su im u zajedničkom gospodarenju Zagrebom asistirali. Pitanje je samo što će ministrova novoinstalirana top savjetnica raditi: usmjeravati njegove odluke o obnovi grada ili se njene ingerencije šire na cijelu Hrvatsku, pa će kao jedna od ključnih karika bandićevštine ubuduće ordinirati po izuzetno zanimljivom resoru prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kompletne države.
Komentari