Zagreb na parlamentarne izbore idućeg mjeseca ponovno ide podijeljen, kao ni jedan drugi grad u državi, samo ne više u četiri, nego sada u tri izborne jedinice. Takvo izborno rasijecanje grada nije logično, ali gotovo nitko ga više ne dovodi u pitanje. Na umjetan način pocijepanom i rasprčkanom Zagrebu umanjuje se moć izborne volje njegovih građana. Vjerojatno su se kreatori izbornog sustava bojali urbanih cjelina. U kojima HDZ ne stoji dobro. Vladajuća stranka u državi ne vlada većinom velikih gradova. Trend koji se s vremenom pojačava.
Izbori će se u Zagrebu razlikovati od dosadašnjih i po tome što neće biti izravnog sučeljavanja najjačih političkih ličnosti. U prvoj, zagrebačkoj izbornoj jedinici liste tradicionalno nose lideri vodećih stranaka, što će ovoga puta izostati. HDZ će predvoditi premijer Plenković, ali šef SDP-a odlučio je da mu neće na megdan, nego s mora, s Brača, šalje Bauka. Kad već plan s predsjednikom Milanovićem, kao nositeljem SDP-ove liste, nije uspio. Šaka s Pantovčaka morat će zbog ograničenja koja mu nameće Ustavni sud voditi gerilsku kampanju, ali i tako iz drugog plana može predstavljati poguranac za SDP. Kandidiranje, pa makar i fantomsko, Onoga čije se ime ne smije spominjati u drugi je plan potisnulo veliko nezadovoljstvo u SDP-ovoj zagrebačkoj organizaciji. Tamo su jako frustrirani činjenicom da nitko od njihovih ljudi nije dobio šansu voditi izbornu listu, nego im Grbin šalje svojevrsne namjesnike, koji se kao zagrebački kadrovi nisu profilirali.
Izbori u Zagrebu bit će posebni i po tome što stranke koje zajedno vladaju gradom – Možemo! i SDP – nastupaju kao ljuti rivali. Liste platforme gradonačelnika Tomaševića nosit će njihovi najjači ljudi. Logično, Zagreb je njihovo glavno uporište, drugdje uglavnom postoje sporadično. Zajednički su izlazak na izbore s SDP-om odbili, vjerojatno uzdajući se kako će na račun junior partnera, koji je u gradu jako slab, u poziciji rekonvalescenta, osnažiti vlastitu poziciju. Uključivanjem predsjednika Milanovića u izbore ta bi računica mogla propasti. Njegovim uletom u kampanju politička scena oštro se polarizira, na HDZ i blok oko SDP-a, zbog čega će stradati svi ostali. Za Možemo!, koji je špekulirao s lako mogućim privlačenjem dijela SDP-ovih glasača, stvari se sada ozbiljno mijenjaju. Ibler kao da je obnovio svoje centripetalne sposobnosti, razočarani otpadnici počinju se vraćati. Ali pitanje je koliko će to trajati. Uspije li Milanović zaista nakon izbora, kako se planira, formirati veliku koaliciju SDP-a i desnih stranaka, onda šanse za Možemo! ponovno rastu. Ostaju jedina ljevica u Hrvatskoj.
Komentari