Suficit u gradskom proračunu od 440 milijuna kuna ostvaren u prošloj godini i novi rast kreditnog rejtinga Grada – to su ključne dobre vijesti kojima se Tomislav Tomašević hvali na ulasku u drugu polovicu svoga mandata na čelu Zagreba.
Gradonačelnik smatra da ostvareni rezultati dokazuju sposobnost njegove vlasti za upravljanje velikim gradskim sustavom, što mu oponenti agresivno običavaju osporavati. Zagreb je, znamo, preuzeo kao zapušten i jako zadužen. Dočekao ga je akumulirani deficit od čak 1,4 milijarde kuna i posljedično veliki, polugodišnji dugovi prema vrtićima, školama i drugim ustanovama. Kašnjenja u plaćanju više nema. Suficit – ostvaren uštedama na plaćama, racionalizacijom troškova, ali i velikim priljevom sredstava iz europskih fondova – ne ide nažalost u neke nove projekte, nego u pokrivanje nasljeđenog manjka. Zagreb će još godinama morati plaćati dugove koje je pokojni Bandić napravio. Ali, grad je financijski stabiliziran, što će aktualna vlast proglasiti izravnom posljedicom svoje, kako tvrdi, odgovorne proračunske potrošnje.
Međutim, unatoč tim uspjesima, Tomaševiću ne cvjetaju ruže. Za gradsku je blagajnu, čini se, najgore prošlo, ali u nekim drugim segmentima upravljanja Zagrebom najgore tek dolazi. Sam je ovih dana najavio da će kad je riječ o upisima u dječje vrtiće naredna jesen biti najteža dosad. Neke udruge roditelja tvrde da će bez smještaja ostati desetak tisuća mališana. Svoju procjenu temelje na činjenici da će ukidanje mjere roditelj odgojitelj višegodišnji problem manjka vrtića dodatno zaoštriti. Iz Grada demantiraju da je riječ o tolikom broju, ali priznaju da će biti drama. Izgradnja je vrtića intenzivirana, ali ne ide preko noći. Do rujna će se kapaciteti povećati za 500 mjesta, do kraja godine još za 200. Lani je ostalo neupisano oko tisuću mališana. Gradske službe tvrde da oko tri tisuće korisnika mjere plaćenog roditeljstva ima djecu vrtićke dobi. Po njihovoj procjeni to bi bio plafon povećanog pritiska na zagrebačke vrtiće. Tri tisuće zagrebačkih bebača bez adekvatne skrbi – to je strašno veliki broj. I to je sada urgentan problem gradonačelnika Tomaševića. Još jedan iz negativne ostavštine prethodnika koju nova vlast mora pospremati.
Roditelji su s pravom zabrinuti za svoju djecu. Utoliko je i recentni prosvjed s tisuću dječjih cipelica pred Gradskom skupštinom posve razumljiv. Problem je što manjak kapaciteta u vrtićima udruga roditelja odgojitelja koristi kao argument protiv ukidanja njihova statusa. Neka veza u tom pogledu zaista postoji, ali funkcionira poput bumeranga, s konzekvencama posve suprotnim njihovim tezama. Da je Bandićeva vlast s parama koje je u nekoliko godina dala za financirano roditeljstvo gradila predškolske ustanove, Zagreb je danas mogao biti sretan grad u kojem bi svako dijete imalo sigurno mjesto u vrtiću.
Komentari