Laskava titula Geoparka pod zaštitom UNESCO-a i dalje ostaje u srcu Slavonije, u Papuku, pradavnom aktivnom vulkanu, potvrdili su UNESCO-vi eksperti.
Čak i za teškog perioda pandemije marljivo se radilo na održivom razvoju, brendiranju i čuvanju ovog prvog hrvatskog geoparka kako bi sačuvao status unutar globalne mreže UNESCO-vih geoparkova.
Jedinstveni četverostrani stupovi ovog magmatskog kompleksa na Rupnici – svjetska su geološka baština. Dokaz su nekada žive vulkanske aktivnosti Papuka i to prije više od 80 milijuna godina. To mu je u znanstvenom svijetu osiguralo poseban status.
Standardi koji se vrednuju iznova, svake četiri godine, itekako su visoki. Odnose se na održivi razvoj unutar zaštićenih geoloških i prirodnih područja koja nose atribute svjetske baštine. Sve to traži znanje, trud i golema ulaganja.
“Završili smo veliki projekt UNESCO-ve priče geoparkova, vrijedan gotovo 10 milijuna eura, tu smo napravili veliki Geo infocentar, Kuću Panonskog mora, jako puno toga”, kazao je Goran Radonić, stručni voditelj JU Park prirode Papuk.
I to koristeći najmodernije tehnologije prezentacije u voćinskom geocentru, potičući održivi razvoj lokalne zajednice, brendiranjem domaćeg ekološkog proizvoda certifikatom “100 posto Papuk” te promičući Papuk kao poželjnu turističku destinaciju. A on svojom divljom ljepotom plijeni tijekom cijele godine, prenosi HRT.
SLATKOVODNA OAZA: ‘Gosti s mora opiru se slatkovodnoj ribi, sve dok ne probaju našu’
Komentari