Srbija je u petak s Europskom unijom potpisala Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, što je korak bliže početku rudarenja litija na zapadu zemlje, čemu se snažno protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i skoro cijeli oporbeni korpus.
Dokument su na Samitu o strateškim sirovinama u Beogradu potpisali izvršni potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za energetiku i Europski zeleni dogovor Martin Šefčovič i srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović u nazočnosti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i njemačkog kancelara Olafa Scholza, koji je tim povodom sinoć doputovao u Beograd.
EU je potpisivanje dokumenta ocijenio “povijesnim danom za Srbiju i Europsku uniju”, a snažno mu se protive ekološki aktivisti i gotovo sve oporbene stranke koji rudarenje litija vide kao dugoročno ugrozu za ekosustav i lokalnu zajednicu.
Potpisivanje dokumenta prati snažno protivljenje ekoloških aktivista, građanski inicijativa i pokreta, te skoro svih stranaka oporbenog spektra – od lijevih i centra do konzervativnih i desnih političkih opcija.
U osporavajunju projekta rudarenja litija Jadar koji multinacionalna kompanija Rio Tinto želi pokrenuti u poljoprivredno razvijenoj regiji na zapadu Srbije zatraženi su i izvanredni izbori uz ocjene da je odnos vlasti i oporbe prema litiju dijametralno suprotan.
Šefčovič je izjavio da taj dokument, popraćen nizom sporazum između njemačkih kompanija i srpskih poduzeća, “neće samo utrti put ka razvoju i punoj e-mobilnosti u Srbiji do 2030., već će dodatno istaknuti partnerstvo EU i Srbije“.
Dodao je da će to “otvoriti vrata najvećim inozemnim izravnim investicijama u povjesti Srbije”. Srbija bi mogla biti prva europska zemlja koja ima cijeli lanac opskrbe, od iskapanja litija do proizvodnje električnih vozila”, izjavio je Šefčović.
NA NOGE AUTOKRATU Scholz hitno leti kod Vučića na potpisivanje važnog ugovora za EU
Scholz je rekao kako EU želi ne samo rudarenje, već i da se u Srbiji osigura i proizvodni lanac vezan uz litij od proizvodnje baterija do električnih automobila.
Ocijenivši da je projekt Jadar dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja, istaknuo je da će se poštivati najviši standardi kada je reč o zaštiti okoliša.
Za Vučića je riječ o “povijesnom danu”, a rudarenje litija i prateći proizvodni lanac će “omogućiti kvantni skok u budućnost” njegovoj zemlji.
Tijekom potpisivanja memoranduma ekološki aktivisti i oporbene strane zasule su medije prosvjednim porukama da će se po svaku cijenu suprotstaviti eksloataciji litija prosvjedima i građanskom neposlušnošću.
Komentari