JAVNA NABAVA IZ 2016. OTKRILA: King ICT i Konzum u milijunskim poslovima s MUP-om

Autor:

08.08.2016., Zagreb - Davor Bozinovic, savjetnik predsjednika HDZ-a. Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1021, 16. studeni 2017.

Nacional otkriva dokument o javnim nabavama Ministarstva unutarnjih poslova iz 2016. te istražuje na što je sve to ministarstvo trošilo novac protekle godine i koje su tvrtke najviše zaradile u poslovima s policijom

Nacional je ekskluzivno na uvid dobio dokument o javnim nabavama MUP-a iz 2016. te je istražio na što je sve ovo ministarstvo trošilo novac protekle godine. Iz dokumenta je vidljivo da je Ministarstvo unutarnjih poslova samo 2016. putem postupaka javne nabave s informatičkom tvrtkom King ICT potpisalo ugovore vrijedne 50.743.676 kuna. Dokumenti detaljno otkrivaju koliko je Ministarstvo unutarnjih poslova trošilo putem postupaka javne nabave, a jedan od najvećih korisnika je i tvrtka u vlasništvu Stipe Matića, s kojom je do početka aktivnog bavljenja politikom blisko bio povezan i ministar obrane Damir Krstičević.

Iz Ministarstva unutarnjih poslova za Nacional su odgovorili da u MUP-u ne postoji evidencija koja bi pokazivala koje tvrtke su najuspješnije kada su u pitanju javne nabave i s kojima MUP najviše surađuje. Izgleda da ih takva analitika ne interesira.

Iz MUP-a su za Nacional tek odgovorili da postoje tri vrste javne nabave na temelju kojih sklapaju poslove. Riječ je o otvorenoj javnoj nabavi, ograničenom postupku javne nabave i pregovaračkom postupku javne nabave bez prethodne objave. Iz MUP-a su pojasnili da se ova posljednja kategorija odnosi na usluge koje iz tehničkih razloga ili autorskih prava mogu izvršiti samo određeni gospodarski subjekti ili na nabavu robe koju iz tehničkih razloga mogu isporučiti samo određeni gospodarski subjekti. Tvrtka King ICT poslove s MUP-om dobivala je kroz sve tri vrste javne nabave, a ukupno je zaključila 14 poslova s MUP-om. Treba napomenuti da je dio poslova raspisan putem Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu koji u ime države raspisuje natječaje za osnovne materijale za središnja tijela državne uprave, Vladu Republike Hrvatske, urede i stručne službe Vlade, Hrvatski sabor i Ured predsjednice Republike Hrvatske. Putem ovog ureda tako je za MUP raspisano 46 javnih nabava vrijednih gotovo 150 milijuna kuna. Riječ je ugovorima za razne uredske materijale, usluge čišćenja i WC papira, pa sve do opskrbe električnom energijom i gorivom. Dokumenti koje je na uvid dobio Nacional tako otkrivaju da je MUP u prošloj godini HEP-u platio gotovo 12 milijuna kuna za električnu energiju, dok je na račun Ine isplaćeno nešto manje od 70 milijuna kuna za potrošeno gorivo. Tvrtka King ICT putem Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu sudjelovala je u trima postupcima za nabavu računala i računalne opreme te u nabavi licenci za korištenje Oracleovih softverskih proizvoda i usluga.

No postupci putem Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu samo su manji dio postupaka koje je MUP raspisao prošle godine i putem kojih je potrošeno stotine milijuna proračunskih kuna. Iz MUP-a su za Nacional potvrdili da su u prošloj godini putem narudžbenica i ugovora sklopili poslove vrijedne 263.449.518,20 kuna s PDV-om, ali pretpostavlja se da u to nisu ubrojane javne nabave koje su sklopljene putem Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu. Iz evidencije ugovora vidljivo je da dio postupaka javne nabave koji su sklopljeni prošle godine još uvijek nije izvršen i da ih MUP još nije platio.

 

Javna nabava u MUPu već je niz godina predmet interesa javnosti, a pogotovo u posljednje vrijeme, nakon što je otkriveno da to ministarstvo planira kupiti dvije blindirane limuzine vrijedne 13 milijuna kuna

 

Možda je i to jedan od razloga zbog kojih je državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova i donedavni vršitelj dužnosti ministra Robert Kopal najavio da mu je jedan od glavnih zadataka uvođenje reda u sustav javne nabave unutar Ministarstva unutarnjih poslova. Na Kopalove aktivnosti bilo je u posljednje vrijeme više pritužbi unutar policije, Nacional je o tomu ekstenzivno pisao, a Kopalu bliski izvori skloni su povjerovati da je upravo njegova najava uvođenja reda u sustav javne nabave mogući razlog napada od određenih struktura unutar tog ministarstva.

MUP je tijekom godina imao nekoliko sumnjivih nabava od kojih se većina odnosila na nabavu policijskih vozila. Tako je početkom 2014. vlada Zorana Milanovića odustala od nabave 132 službena vozila naručena u sklopu natječaja za 1724 službena vozila, među kojima su bili i luksuzni Audiji A6 za premijera i nekolicinu ministara. Po pisanju nekoliko hrvatskih medija, natječaj je poništen zbog javno iznesenih sumnji da se propisivanjem nepotrebnih tehničkih uvjeta pokušavalo pogodovati skupljem ponuđaču. Cijela nabava je obustavljena nakon što je utvrđeno da je zbog prilično bizarnih karakteristika automobila odbačena 75 posto jeftinija ponuda. Umjesto Mitsubishi Pajera koji su ponuđeni na leasing za 41,6 milijuna kuna, izabrani su Toyotini Land Cruiseri za 72,9 milijuna kuna. U MUP-u su gotovo upola jeftinije Mitsubishije ocijenili kao neprihvatljive zbog zavarene šasije, a kao imperativni tehnički uvjet tražili su tzv. krutu. Premda su vještaci dali mišljenje kako to uopće ne utječe na performanse vozila, MUP je ustrajavao na skupljoj ponudi, a dobavljač Mitsubishija sve je prijavio USKOK-u i DORH-u. Problemi s vozilima i javnom nabavom ponovili su se i krajem prošle godine kada je prekasno raspisana javna nabava za novi operativni leasing za najam vozila MUP-a. Naime, u proljeće ove godine istekao je trogodišnji leasing za stara vozila, a iako je bilo jasno da se mora pokrenuti nova javna nabava za nova vozila, ona je pokrenuta tek u posljednjim danima prošle godine, pa MUP pola godine mora dodatno plaćati najam vozila po danu. Vlada je tek krajem lipnja dala suglasnost za najam novih 545 vozila putem operativnog leasinga kod PBZ Leasinga, za što je u proračunu za ovu godinu osigurano 5,15 milijuna kuna. Trošak u 2018. i 2019. iznosit će godišnje po 15,45 milijuna kuna, a u 2020. 10,3 milijuna kuna, što je ukupno u tom razdoblju 41,2 milijuna kuna. Po objavljenim informacijama za nabavu tih 545 vozila iz grupe 2 okončan je žalbeni postupak te je u tijeku potpisivanje ugovora s najpovoljnijim ponuditeljem pa bi se hrvatski policajci do kraja godine trebali voziti u novim Citroenima i Fordovima, a do isporuke novih vozila i dalje će se plaćati dnevni najam starih, što bi MUP po nekim procjenama trebalo stajati oko sedam i pol milijuna kuna.

Osim što se na poslovima s MUP-om može dobro zaraditi na automobilima, unosni su i poslovi distribucije prehrambenih proizvoda i pića.

U dokumentaciji koju je na uvid dobio Nacional stoji da jedan od najunosnijih ugovora koji je direktno s MUP-om potpisan putem postupka javne nabave ima Konzum koji je još krajem srpnja 2015. potpisao ugovor za opskrbu Ministarstva prehrambenim proizvodima i pićem. Temeljem tog ugovora MUP je Konzumu samo u 2016. platio nešto više od 24 milijuna kuna. Osim što je putem postupka javne nabave posao dobio i Konzum, s MUP-om je surađivala još jedna tvrtka iz koncerna Agrokor. Po podacima koji su dostupni Nacionalu, MUP je u listopadu prošle godine s VELPRO centrom potpisao ugovor vrijedan 22,5 milijuna kuna za nabavu prehrambenih proizvoda i pića, ali je dosad MUP platio tek 855 tisuća kuna za usluge iz ugovora, dok je ostatak po podacima iz dokumentacije trebao biti plaćen do 2. listopada ove godine. I spomenuti King ICT ima jedan vrlo vrijedan ugovor na koji otpada gotovo polovica vrijednosti svih potpisanih ugovora između ove tvrtke i MUP-a. Naime, King ICT dobio je posao vrijedan gotovo 22 milijuna kuna za opremanje i stvaranje tehničke osnove sustava za nadzor državne granice. Ugovor je potpisan 17. studenog prošle godine, a trebao bi biti izvršen do kraja ove godine. Kao što smo spomenuli, ova tvrtka samo je s MUP-om prošle godine sklopila ugovore vrijedne više od 50 milijuna kuna, a toliko veliki poslovi ponovno bi mogli dovesti u pitanje povezanost ministra obrane Damira Krističevića s tom tvrtkom te otvoriti pitanje potencijalnog sukoba interesa.

 

Državni tajnik Robert Kopal najavio je da mu je jedan od glavnih zadataka uvođenje reda u sustav javne nabave, a neki njegovi suradnici vjeruju da je zato i postao meta napada određenih struktura unutar MUP-a

 

Krstičević je već nekoliko puta izjavio da više nema nikakve veze s ovom tvrtkom. „Nemam nikakve veze s njom. Kao što znate, godinu dana bio sam saborski zastupnik, odmah nakon izbora za zastupnika u prošlom sazivu razriješen sam sa svih pozicija. Nisam nikada bio vlasnik, bio sam menadžer, razriješen sam sa svih pozicija i danas sam u Vladi”, izjavio je ministar obrane Damir Krstičević, komentirajući svoju povezanost s tvrtkom King ICT u jednom razgovoru za Večernji list. Kako se može provjeriti u sudskom registru, Krstičević je do konca prosinca 2015. bio član nadzornih odbora triju povezanih tvrtki u vlasništvu Stipe Matića. U firmi King ICT bio je član nadzornog odbora, a u firmama M San grupa i Poljoprivredno poduzeće Orahovica bio je predsjednik nadzornog odbora. Svojih dužnosti u Matićevim firmama Krstičević doduše nije razriješen baš odmah nakon parlamentarnih izbora održanih 8. studenog 2015., na kojima je izabran za saborskog zastupnika. U sudski registar izmjene kojima je Krstičević izbrisan iz upravljačkih struktura upisane su 4. siječnja 2016., a članstvo u nadzornim odborima obustavljeno je 28. prosinca 2015., na dan kad je Sabor konstituiran. Veza Krstičevića i King ICT-a počela se povlačiti već prvog dana vlade premijera Andreja Plenkovića jer je pred prvi sastanak premijera s njegovim ministrima u listopadu prošle godine u Banske dvore stigla pošiljka računalne opreme koju je isporučio King ICT. Iz Vlade je tada poručeno da se radi o zamjeni dotrajalih računala i da je sve obavljeno u skladu sa zakonom prije nego što je Krstičević postao ministar obrane.

No jedna stvar koja je vidljiva iz dokumentacije Ministarstva unutarnjih poslova je da većinu najunosnijih poslova dobivaju hrvatske tvrtke te se može tvrditi da MUP tako podupire razvoj hrvatskog poduzetništva. Možda i najbolji primjer toga je javna nabava za novu osnovnu policijsku odoru koja je kada se uračuna i PDV, vrijedna čak 108 milijuna kuna. Na javnoj nabavi pobijedio je konzorcij redom hrvatskih tvrtki u kojem su Varteks iz Varaždina, Hemco iz Đakova, Konfeks iz Zagreba, Krojostil iz Jakovlja i Čateks iz Čakovca. Ugovor o isporuci novih uniformi traje do 18. lipnja 2021., a MUP je do kraja prošle godine navedenim tvrtkama već isplatio oko 21 milijuna kuna. Osim što je veliki novac izdvojen za nove uniforme, MUP je putem javne nabave tvrtki Jadran čarape dodijelio i posao opskrbe djelatnika MUP-a čarapama, a taj ugovor koji također traje do sredine lipnja 2021., vrijedan je gotovo 20 milijuna kuna, dok je 22,5 milijuna kuna s PDV-om vrijedna nabava novih ‘’građanskih odijela’’ koja je dodijeljena Varteksu i Borovu.

 

‘Prošloga petka započela je isporuka prvih 214 jakni koje su već raspoređene po policijskim upravama, a do kraja godine bit će isporučeno ostalih 4700 jakni’, odgovorili su iz MUP-a na optužbe iz sindikata

 

Sindikat policijskih službenika prošlog tjedna upozorio je ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića da je 19. rujna obećao jakne policajcima u “roku od mjesec dana” i da je taj rok prošao. S obzirom na to da se policajci smrzavaju na terenu jer rade na temperaturama ispod nule u džemperima, sindikat je zatražio i ostavku ministra Božinovića. Javna nabava u MUP-u već je dugi niz godina predmet interesa javnosti, a pogotovo u posljednje vrijeme, nakon što je otkriveno da ovo ministarstvo planira kupiti dvije blindirane limuzine vrijedne 13 milijuna kuna. Javni natječaj objavljen je krajem prošlog mjeseca, a za limuzine se traži da, između ostalog, imaju nosače strojnica, senzore za suzavac, balističku zaštitu minimalne razine VR9, sustav za nužni izlaz i najmanje 460 konjskih snaga. Kupnja ovih limuzina jedan je od razloga zbog kojih je i reagirao Sindikat policijskih službenika jer kako je za Nacional rekao njegov predsjednik Mario Puškarić, “nema razloga za trošenje tolike količine novca na dva automobila, dok se istovremeno naše kolege na terenu smrzavaju”. Istovremeno, iz Ministarstva unutarnjih poslova za Nacional su odgovorili da je baš ministar Božinović krenuo rješavati ovaj problem nakon niza propalih javnih natječaja i nakon što tri godine MUP nije nabavljao jakne.

“Nakon rješavanja svih otvorenih pitanja vezano za nabavku jakni i pokretanja te dovršetka novog ciklusa ugovaranja, možemo vas obavijestiti da je prošloga petka započela isporuka prvih 214 jakni koje su već u ponedjeljak raspoređene po policijskim upravama. Kao što je ministar Božinović više puta javno obećao, do kraja godine bit će isporučeno 4700 jakni koje će se raspoređivati sukcesivno po preuzimanju od proizvođača na tjednoj bazi”, odgovorili su iz MUP-a na upit Nacionala o kašnjenju isporuke obećanih jakni.

Mario Puškarić iz Sindikata policijskih službenika u razgovoru za Nacional rekao je da nema razloga sumnjati u valjanost javnih nabava u MUP-u, iako postoje neke, po njemu, nepotrebne nabave. “Kada su u pitanju ove sporne jakne, želio bih naglasiti da direktno ne krivimo ministra Božinovića koji je tek nedavno preuzeo tu dužnost, ali netko mora preuzeti odgovornost za to katastrofalno stanje”, izjavio je Puškarić koji se osvrnuo i na nabavu limuzina za 13 milijuna kuna. Puškarić smatra da je nabava takvih automobila nepotrebna u situaciji kada MUP tri i pol godine nije bio u stanju pokrenuti javnu nabavu za jakne. Isto tako smatra i da je nabavna cijena tih jakni prevelika i da će oko toga tražiti odgovore od vrha Ministarstva. “Ministar je rekao da će nabava 5000 komada jakni stajati pet milijuna kuna, a to znači da će jedna jakna stajati 1000 kuna. Čini mi se da je to ipak malo previše”, izjavio je Puškarić i zaključio da još postoji prostor za napredak u transparentnosti javne nabave unutar MUP-a te je kao primjer naveo postupak javne nabave sredstava za vezu koje je Ministarstvo proglasilo tajnim iz njemu nepoznatih razloga. “Ta sredstva za vezu, poput Motorola ili Tetra, po meni dostupnim informacijama nabavljena su po većim cijenama nego što su one u dućanima”, izjavio je Puškarić i dodao da su upravo to primjeri javne nabave s kojima bi se trebao pozabaviti ministar Božinović jer se na njima gubi veliki novac i onda se kasni u nabavi osnovne opreme poput jakni.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.