NAKON HANIJE Evo tko bi uskoro trebao postati novi vođa Hamasa. Već je jednom preživio izraelski atentat…

Autor:

Photo: YouTube/Screenshot/Business Standard

Khaled Meshaal trebao bi uskoro postati novi vođa Hamasa, javlja Reuters.

Khaled Meshaal postao je poznat diljem svijeta 1997. godine, nakon što su mu izraelski agenti ubrizgali otrov. Bio je to neuspjeli pokušaj ubojstva na ulici ispred njegova ureda u glavnom jordanskom gradu Ammanu. Planirano ubojstvo ključne figure palestinske militantne skupine, kojeg je naredio izraelski premijer Benjamin Netanyahu, toliko je bio razbjesnio tadašnjeg jordanskog kralja Husseina da je ovaj  govorio o vješanju potencijalnih ubojica i poništavanju mirovnog sporazuma Jordana s Izraelom ako se ne dostavi protuotrov.

Izrael je to učinio, a također je pristao osloboditi vođu Hamasa šeika Ahmeda Jasina, kojeg su, sedam godina kasnije, ubili u Gazi.

Za Izraelce i zapadne države, Hamas koji podržava Iran, a koji je vodio samoubilačke napade u Izraelu i vodio česte ratove protiv njega, teroristička je skupina usmjerena na uništenje Izraela.

Za palestinske pristaše, Meshaal i ostatak vodstva Hamasa borci su za oslobođenje od izraelske okupacije, održavajući njihovu stvar na životu, posebice otkako ih je međunarodna diplomacija iznevjerila.

STIŽU REAKCIJE Ubijen vođa Hamasa Ismail Hanija, oglasio se i iranski predsjednik

Vođa Hamasa u egzilu

Meshaal, inače 68-godišnjak, postao je politički vođa Hamasa u egzilu godinu dana prije nego što ga je Izrael pokušao eliminirati, što mu je omogućilo da predstavlja palestinsku islamističku skupinu na sastancima sa stranim vladama diljem svijeta, neometan strogim izraelskim ograničenjima putovanja koja su utjecala na druge Hamasove dužnosnike.
Hamasovi izvori rekli su da očekuju da Meshaal bude novi glavni vođa skupine, kako bi zamijenio Ismaila Haniyeha, koji je u srijedu ubijen u Iranu. Cijelo vrijeme službeni Teheran i Hamas obećavaju odmazdu protiv Izraela.

Visoki dužnosnik Hamasa Khalil al-Hayya, koji se nalazi u Kataru i predvodio je Hamasove pregovarače u neizravnim pregovorima o primirju u Gazi s Izraelom, također je bio moguća opcija da postane vođa Hamasa, jer je miljenik Irana i njegovih saveznika u regiji.

Meshaalovi odnosi s Iranom bili su zategnuti zbog njegove prethodne podrške pobuni predvođenoj sunitskim muslimanima 2011. protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Izrael je, podsjetimo, ubio ili pokušao ubiti nekoliko čelnika i operativaca Hamasa otkako je ova skupina osnovana 1987. godine tijekom prvog palestinskog ustanka protiv okupacije Zapadne obale i Gaze.

Meshaal je bio središnja figura u vrhu Hamasa od kasnih 1990-ih, iako je uglavnom radio iz relativne sigurnosti egzila dok je Izrael planirao ubiti druge istaknute osobe Hamasa sa sjedištem u Pojasu Gaze. Nakon što je Yassin, vezan za invalidska kolica, ubijen u zračnom napadu u ožujku 2004., Izrael je mjesec dana kasnije ubio njegovog nasljednika Abdel-Aziza Al-Rantisija u Gazi, Meshaal je preuzeo sveukupno vodstvo Hamasa.

Kao i drugi čelnici Hamasa, Meshaal se tada uhvatio ukoštac s kritičnim pitanjem treba li usvojiti pragmatičniji pristup Izraelu u potrazi za palestinskom državnošću (naime, Hamasova povelja iz 1988. poziva na uništenje Izraela) ili treba nastaviti s borbom.

Imao je mekši stav prema Izraelu, ali…

Meshaal odbacuje ideju trajnog mirovnog sporazuma s Izraelom, ali je rekao da bi Hamas, koji je 1990-ih i 2000-ih slao bombaše samoubojice u Izrael, mogao prihvatiti palestinsku državu na Zapadnoj obali, Pojasu Gaze i istočnom Jeruzalemu kao privremeno rješenje zauzvrat za dugoročni prekid vatre.

Napad militanata iz Gaze predvođenih Hamasom 7. listopada 2023. na Izrael, u kojem je ubijeno 1200 ljudi i oteto više od 250 ljudi, prema izraelskim podacima, pokazao je prioritete ove militantne skupine. Izrael je uzvratio zračnim napadima i invazijom na Gazu u kojima je poginulo više od 39.000 Palestinaca, nastavljajući kampanju za iskorjenjivanje Hamasa koji je veliki dio gusto naseljene obalne enklave pretvorio u ruševine.

Meshaal je rekao da je napad Hamasa 7. listopada vratio palestinsku stvar u središte svjetske agende.

Pozvao je Arape i muslimane da se pridruže borbi protiv Izraela i rekao da će Palestinci sami odlučiti tko će upravljati Gazom nakon završetka sadašnjeg rata, usprkos Izraelu i Sjedinjenim Državama koji žele isključiti Hamas iz poslijeratne vladavine.

Životna priča novog vođe Hamasa – protuotrov za otrov…

Meshaal je veći dio života proveo izvan palestinskih teritorija. Rođen u Silwadu u blizini grada Ramallaha na Zapadnoj obali, Meshaal se kao dječak sa svojom obitelji preselio u Kuvajt, rasadnik propalestinskih osjećaja. U dobi od 15 godina pridružio se Muslimanskom bratstvu, najstarijoj islamističkoj skupini na Bliskom istoku. Bratstvo je postalo ključno u formiranju Hamasa kasnih 1980-ih tijekom prvog palestinskog ustanka protiv izraelske okupacije. Meshaal je postao učitelj prije nego što j počeo lobirati za Hamas iz inozemstva, dok su drugi čelnici skupine dugo čamili u izraelskim zatvorima.

Potom je bio zadužen za međunarodno prikupljanje sredstava u Jordanu, kad je jedva izbjegao atentat. Netanyahu je odigrao slučajnu, ali važnu ulogu kad je naredio agentima Mossada da ga ubiju 1997. u znak odmazde za bombaški napad na jeruzalemsku tržnicu u kojem je poginulo 16 ljudi, a za koji je okrivljen Hamas. Osumnjičene ubojice uhvatila je jordanska policija, nakon što je Meshaalu na ulici ubrizgan otrov.

Netanyahu, tada u svom prvom premijerskom mandatu, bio je prisiljen predati protuotrov za otrov, a incident je pretvorio Meshaala u heroja palestinskog otpora. Jordan je na kraju zatvorio Hamasov ured u Ammanu i protjerao Meshaala u Katar. U Siriju se preselio 2001. godine.

Meshaal je vodio Hamas, sunitski muslimanski pokret, od egzila u Damasku 2004. do siječnja 2012. kada je napustio sirijsku prijestolnicu zbog žestokog slamanja sunita. Meshaal sada boravi između Dohe i Kaira.

Njegov nagli odlazak iz Sirije u početku je oslabio njegovu poziciju unutar Hamasa, jer su mu veze s Damaskom i Teheranom, koje su bile vitalne za skupinu, dale moć. Sam Meshaal rekao je Reutersu da je njegov potez utjecao na odnose s Hamasovim glavnim primateljem i dobavljačem oružja Iranom – zemljom za koju Izrael vjeruje da mu predstavlja daleko najveću prijetnju zbog svog ambicioznog nuklearnog programa.

Obljetnica: četvrt stoljeća Hamasa

U prosincu 2012. Meshaal je prvi put posjetio Pojas Gaze i održao glavni govor na skupu povodom 25. obljetnice Hamasa. Nije posjetio palestinske teritorije otkako je napustio Zapadnu obalu s 11 godina.

Dok je bio u inozemstvu, Hamas se nametnuo nad svojim sekularnim rivalom, Palestinskom upravom koju podržava Zapad, koja je bila otvorena za pregovore o miru s Izraelom. Trvenja između Meshaala i vodstva Hamasa sa sjedištem u Gazi pojavila su se zbog njegovih pokušaja promicanja pomirenja s predsjednikom Mahmoudom Abbasom, koji je na čelu Palestinske uprave.

Meshaal je tada najavio da želi odstupiti s mjesta čelnika zbog takvih napetosti, a 2017. ga je zamijenio njegov zamjenik iz Gaze Haniyeh, koji je izabran na čelo političkog ureda skupine i koji također djeluje u inozemstvu. Godine 2021. Meshaal je izabran za voditelja ureda Hamasa u palestinskoj dijaspori.

PRESUDILI MU IZRAELCI Tko je Ismail Hanija, ubijeni čelnik Hamasa?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.