U povodu dana migranata Nacional je istražio kakav je položaj stranih državljana u RH. Situacija je poražavajuća – tečajevi hrvatskog jezika ne održavaju se jer je Ministarstvo znanosti tome namijenjenih pola milijuna eura potrošilo u druge svrhe, a akcijski plan za integraciju ne postoji od 2019.
U Hrvatskoj je trenutačno oko 200 tisuća stranih radnika, a ta bi brojka mogla u skoro vrijeme narasti i na pola milijuna ljudi. Osim njih u Hrvatskoj žive i migranti, ali i azilanti i druge osobe u potrebi za međunarodnom zaštitom. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, Republika Hrvatska od početka sustava azila odobrila je 1083 međunarodne zaštite, od čega 994 azila i 139 supsidijarnih zaštita. Nacional je u povodu 18. prosinca, Dana migranata, istražio kakvu pomoć dobivaju i ima li sustav programe za njihovu lakšu i bržu integraciju u društvo. Rezultati su poražavajući. Ne samo da od 2019. – dakle, pune četiri godine – ne postoji akcijski plan za integraciju osoba pod međunarodnom zaštitom, već se stranim državljanima koji dođu u Hrvatsku ne nudi ni onaj najvažniji korak – tečaj hrvatskog jezika.
Iako je dosad odgovor iz različitih institucija bio da se ti tečajevi ne održavaju „iz raznih razloga“, Nacional je saznao što bi moglo biti pravi razlog. Odlukom Uprave za europske poslove, međunarodne odnose i fondove EU-a Ministarstva unutarnjih poslova od 12. rujna 2022., Ministarstvu znanosti i obrazovanja ukinuta su financijska sredstva – 560.000 eura – za provedbu projekta „Integracija azilanata i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u hrvatsko društvo, obrazovanje i priprema za uključivanje u tržište rada“. Razlog – malverzacija, točnije: „Ministarstvo znanosti i obrazovanja nije provodilo aktivnosti projekta vodeći se načelima dobrog financijskog upravljanja“….
Komentari