Neposredno prije dolaska europske turneje američkog državnog tajnika Mikea Pompea, u sklopu koje je posjetio i Hrvatsku te na sastanku s premijerom Andrejem Plenkovićem u Dubrovniku komentirao to što Pelješki most grade kineske tvrtke, rekavši kako “želi da sve zemlje otvore oči kad se upuštaju u poslovanje s kineskom Komunističkom partijom” te da “njihove predatorne aktivnosti prečesto ne idu na ruku zemlji u kojoj su aktivni”, zbog čega je reagiralo Veleposlanstvo Kine u Zagrebu riječima “pozivamo pojedine američke političare da prekinu sa svojom arogancijom i pristranošću prema Kini”, u Pekingu je održana godišnja video konferencija Međunarodne mreže think tank tenkova Silk Road 2020.
U raspravi o djelovanju mreže think tankova SiLKS u vrijeme nakon korone, u kojoj su među ostalim sudjelovali Balazs Horvath , viši ekonomski i strateški savjetnik za inicijativu Pojas i put, UNDP-a, Bert Hofman, direktor istočnoazijskog instituta Nacionalnog sveučilišta u Singapuru, Stephen Perry, izvršni direktor The 48 Group Club iz Velike Britanije, bez koje je nezamisliv razgovor o trgovini UK i Kine te Roberto Antonione, glavni tajnik, Srednjoeuropska inicijativa, sudjelovala je i dr. Jasna Plevnik, predsjednica Geoekonomskog Foruma Hrvatska.
U svom govoru istaknula je sljedeće:
„Za budućnost suradnje u okviru inicijative „Jedan pojas, jedan put” od vitalne je važnosti da mreža think tankova SiLKS istražuje djelovanje Inicijative u sadašnjem kontekstu narušavanja globalne ekonomske međuovisnosti, slobodne trgovine i slobodnog tržišta. O tim izazovima sam već govorila i na pariškoj konferenciji. Dopustite mi da skiciram neke nove tendencije koji potiču brigu za stanje slobodnog tržišta.
U jugoistočnoj i istočnoj Europi svjedoci smo jačanja američke diplomacije, tzv. „5G sigurnosni pakt“. Nedavno su neki BRI partneri iz toga dijela Europe potpisali sporazume s Washingtonom koji zabrinjavaju, ne zbog ideja o potrebi digitalne sigurnosti, nego zbog onoga što se krije ispod tih sporazuma. Radi se o smjeru koji bi mogao učiniti načela tržišnog natjecanja manje zaštićenima, slabima i posve ovisna o političkim odlukama. Stoga bi partneri iz „Jednog pojasa, jednog puta“ trebali raspravljati kako zaštiti slobodno tržište koje je vitalni dio partnerstva u okviru Pojasa i puta.
Dr. Jasna Plevnik je rekla kako bi se inicijativa Jedan pojas, jedan put trebala pripremiti za natjecanje s Američkom međunarodnom financijskom korporacijom (DFC) u Europi.
”Prije nekoliko dana DFC je otvorio svoj ured u Beogradu, DFC je posjetio Atenu i radi na pružanju podrške brojnim projektima tamo, kao i u Solunu, te svoje djelovanje predstavlja kao alternativu „Jednom pojasu i putu“-istakla je Jasna Plevnik..
Kazala je kako je dobro je da BRI ima konkurenta, ali neće biti pozitivno ako ispod DFC-ove ofenzive u Europi stoji američka tajna geopolitička igra protiv Kine i BRI-a što može ugroziti daljnje ekonomsko povezivanje Europe i Kine i to ne samo u okviru Inicijative.
Geoekonomski forum Hrvatska član je globalne mreže think tankova, nazvane Silk Road Think Tank Network (SiLKS), od 2015. godine kada je osnovana u Madridu, a čiji članovi i partneri su među ostalim Chatham House, the Royal Institute of International Affairs, Asian Development Bank Institute, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Elcano Royal Institute, Ericsson, European Bank for Reconstruction and Development, EBRD, European Bank for Reconstruction and Development, EBRD the 48 Group Club, UK, United Nations Development Programme (UNDP) United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) i mnogi drugi ugledni svjetski instituti http://www.esilks.org/about/members.
Ovogodišnji SiLKS okupio je 34 sudionika iz biznisa, istraživačkih centara iz međunarodnih odnosa koji se bave proučavanjem razvoja Inicijative Jedan pojas, jedan put, u pravcu kvalitetnog zelenog nisko ugljičnog razvoja i nove digitalne a na načelima inkluzivnog razvoja.
Konferenciju je organizirao Razvojno istraživački Centar kineske Vlade, potpomognut UNCTAD-om i drugim partnerima SiLKS-a.
Kopredsjednik novog Upravnog odbora SiLKS-a, istaknuti kineski ekonomist i političar i potpredsjednik Razvojno istraživačkog centra kineske Vlade dr. Ma Jiantang rekao je da trenutno globalna epidemija još uvijek bjesni, svjetsko gospodarstvo je u ozbiljnoj recesiji, ekonomska globalizacija i ciljevi održivog razvoja suočeni su s ozbiljnim izazovima.
„Više nego ikad moramo surađivati, podržati multilateralizam, podržati Ujedinjene narode i Svjetsku zdravstvenu organizaciju i druge međunarodne institucije i odgovoriti na globalne izazove povezivanjem, otvorenošću i uključenošću, te promovirati oporavak svjetskog gospodarstva i održivi razvoj-„ istakao je
Dr. Ma je naglasio kako je u posljednjih sedam godina djelovanja inicijativa “Pojas i put” unatoč dvostrukim izazovima epidemije i kontra globalizacije dala važan doprinos provedbi Programa Ujedinjenih naroda za održivi razvoj 2030, promicanju globalnog održivog razvoja, poboljšanju sustav globalnog ekonomskog upravljanja i izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću čovječanstva.
Tao Pingsheng, glavni tajnik SiLKS-a ocijenio je dosadašnji rad SiLKS-a vrlo korisnim i konkretnim te je kazao kako su početkom 2020. godine podijelili sa svim članovima i partnerima bazu podataka projekata Jednog pojasa, jednog puta.
Glavni tajnik Tao detaljno je predstavio bazu podataka tijekom sastanka SiLKS-a te kazao kako baza podataka obuhvaćala je preko 2700 investicijskih i financijskih projekata (svaki čija je vrijednost preko 1 milijun američkih dolara) između Kine i azijskih, europskih i afričkih gospodarstava od 2013. do 2019. godine, s ukupnim iznosom od 1,5 bilijuna američkih dolara iz javnih izvora.
Komentari