Japanski sud potvrdio zabranu istospolnih brakova i pokrenuo pitanje ljudskih prava

Autor:

08.07.2022., Split - Podizanje Pride zastave kao najava Split Pridea. U Splitu se 17.07. odrzava jedanaesta splitska Povorka ponosa, odnosno Split Pride. Photo: Milan Sabic/PIXSELL

Photo: Milan Sabic/PIXSELL

Sud u Tokiju podržao je zabranu istospolnih brakova u Japanu, ali je također rekao da zabrana predstavlja kršenje ljudskih prava. Tužbu za odštetu pokrenula su četiri para koji su tvrdili da je zakon diskriminirajući.

Japan je trenutno jedina G7 nacija koja ne priznaje istospolne brakove.

Sudionici kampanje pozdravili su presudu kao naznaku vladi da mora promijeniti zakon.

“Ovo je zapravo prilično pozitivna presuda”, rekao je Nobuhito Sawasaki, jedan od odvjetnika uključenih u slučaj.

“Iako brak ostaje između muškarca i žene…, (sud) je također rekao da trenutna situacija bez zakonske zaštite za istospolne obitelji nije dobra, sugerirajući da se nešto mora poduzeti u vezi s tim”, rekao je za Reuters.

Vladajuća stranka premijera Fumija Kishide nije otkrila nikakve planove za promjenu ili reviziju zakona, iako nekoliko starijih članova podržava istospolne brakove i zajednice. U presudi od srijede, sudac je odbacio slučaj, ali je također rekao da je blokiranje gay parova na legalnom putu do braka iracionalno, piše BBC.

Uključeni odvjetnici i parovi pozdravili su presudu kao “revolucionarnu”, pozivajući vladu da odmah donese zakon za ublažavanje problema. Trenutno, japanski ustav kaže da je brak definiran uzajamnim pristankom oba spola.

Definicija ima posljedice u stvarnom svijetu za istospolne parove. Nije im dopušteno naslijediti imovinu drugoga i uskraćeno im je roditeljsko pravo nad djecom drugoga. Čak i posjeti bolnici mogu biti teški.

“I heteroseksualni i istospolni parovi trebali bi imati jednaku korist od sustava braka, budući da su svi jednaki pred zakonom”, rekao je Gon Matsunaka, voditelj aktivističke skupine Brak za sve u Japanu.

Dodao je da je “teško prihvatiti” sudsko odbijanje milijun jena (7200 dolara; 6000 funti) za odštetu i kršenje ljudskih prava osam uključenih osoba.

Slučaj se pomno prati u zemlji koja je još uvijek uvelike vezana tradicionalnim rodnim ulogama i obiteljskim vrijednostima. Probudile su se nade u promjenu zakona 2021., kada je sud u gradu Sapporu proglasio zabranu neustavnom, ali druga odluka u Osaki kasnije je potvrdila zabranu. Najnovija presuda je značajna jer Tokio ima veliki utjecaj na ostatak Japana.

Odluka je uslijedila nedugo nakon što je američki Senat usvojio zakon o zaštiti istospolnih brakova i Singapur ukinuo zabranu gay seksa, istovremeno ograničavajući izglede za legalizaciju bračnih zajednica.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.