Japanski građani sami dovode u red neposlušne

Autor:

epa08407017 People return to work at Nihonbashi in Tokyo, Japan, 07 May 2020 under a state of emergency after the week-long Golden Week holiday. Japanese Prime Minister Shinzo Abe has announced on 04 May 2020 to extend the nationwide state of emergency until 31 May 2020 to avoid another increase of the COVID-19 coronavirus infection. According to some news reports, Abe now seeks how and when to lift the stage of emergency.  EPA/KIMIMASA MAYAMA

EPA/KIMIMASA MAYAMA

U Japanu se bilježi sve više građanske aktivnosti u dovođenju u red onih koji ne poštuju mjere borbe protiv epidemije koronavirusa, koje nekad čak graniče sa uznemiravanjem.

Na području Tokija po barovima i prodavaonicama, koje su unatoč preporukama ostale otvorene, pojavile su se rukom pisane poruke i pozivi na njihovo zatvaranje, prenosi u subotu japanska novinska agencija Jiji Press.

“Sljedeći ću put nazvati policiju”, piše na jednoj.

U medijima se pojavljuju vijesti o oštećenim prometnim tablicama automobila iz drugih dijelova zemlje.

Vozači sad mogu kupiti naljepnice za automobile na kojima piše da žive u određenoj pokrajini iako imaju tablice iz drugog dijela Japana.

Na društvenim mrežama fraza “nadzor samodiscipline” vrlo se često koristi, piše Jiji.

Stručnjaci ističu da je problem uznemiravanja sugrađana i inače stvarni problem u japanskom društvu, a sad je u epidemiji poprimio novi oblik.

U Japanu je izvanredno stanje proglašeno do 31. svibnja, no za razliku od drugih zemalja, javnosti nisu propisane obvezne mjere nego preporuke poput ograničenja kretanja.

Građanima su vlasti preporučile da ostanu u svojim kućama što je moguće više te da izbjegavaju putovanja u druge dijelove zemlje, no ne slijede svi te preporuke.

Mediji bilježe i slučajeve stigmatizacije i diskriminacije oboljelih i onih koji su se oporavili od covida-19.

U Japanu, zemlji od 126 milijuna stanovnika, zabilježeno je nešto više od 15 tisuća oboljelih od covida-19 i 590 umrlih.

Iako dio stručnjaka smatra da je broj oboljelih u toj zemlji veći te da Japan provodi premalo testiranja na koronavirus, tako mali broj zaraženih u odnosu na ukupni broj stanovnitšva pripisuje se kulturi koja i inače prakticira mjere socijalnog distanciranja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.