Japanski Vrhovni sud trebao bi u srijedu donijeti presudu o valjanosti zakonske klauzule koja zahtijeva od ljudi koji žele službeno promijeniti spol da se podvrgnu operaciji sterilizacije.
Nekoliko međunarodnih tijela, uključujući Europski sud za ljudska prava, Svjetsko profesionalno udruženje za zdravlje transrodnih osoba i stručnjaci Ujedinjenih naroda, rekli su kako su takvi zahtjevi diskriminirajući i da krše ljudska prava.
Međutim, neki lokalni zastupnici i skupine za prava žena u društveno konzervativnom Japanu kažu da bi presuda kojom se osporava zakon posijala pomutnju i potkopala prava žena.
Japanski Vrhovni sud odbacio je sličan pravni izazov 2019. Međutim, lokalni obiteljski sud prošli je tjedan presudio u korist muškarca koji je zatražio zakonsku promjenu spola bez kirurškog zahvata, što su grupe za ljudska prava nazvale prekretnicom.
“Za bilo koga, zakonsko priznavanje spola je temeljno ljudsko pravo, stoga obaveza podvrgavanja sterilizaciji kako bi se uživalo to pravo predstavlja značajno kršenje ljudskih prava”, rekao je japanski direktor Human Rights Watcha Kanae Doi.
Ti uvjeti su da osoba ima najmanje 18 godina života, nije u braku, nema maloljetnu djecu, ima spolne organe koji nalikuju onima suprotnog spola, da nema reproduktivne žlijezde ili da su trajno izgubile svoju funkciju.
Slučaj koji će saslušati 15 sudaca pokrenula je neimenovana tužiteljica, koja je identificirana samo kao transrodna žena mlađa od 50 godina.
Prema izvješćima lokalnih medija, njezini su odvjetnici rekli kako uvjeti krše ustavno pravo njihove klijentice na traženje sreće i život bez diskriminacije te da za transrodne osobe predstavljaju značajnu fizičku bol i financijski teret.
Iako su mnoge zemlje ukinule zakone koji zahtijevaju obaveznu sterilizaciju za zakonsku promjenu spola, prava transrodnih osoba i dalje su kontroverzna tema u Japanu.
Komentari