JAN KEREKEŠ ‘Skoro otvaranje Scenoteke Zagreb na desetu godišnjicu Kerekesh Teatra za nas je jako velika stvar’

Autor:

16.11.2022., Zagreb - Ljubomir i Jan Kerekes, glumci. 
Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFoto

Glumac Jan Kerekeš o deset godina rada Kerekesh Teatra i Scenoteki Zagreb koja se od 18. rujna otvara na mjestu nekadašnje Scene Vidra.

Varaždinski Kerekesh Teatar – koji vode otac i sin Ljubomir i Jan Kerekeš – obilježava deset godina rada. Ta će se velika brojka najbolje proslaviti još jednim važnim događajem za ova dva umjetnika. Od 18. rujna upravo će Kerekesh Teatar biti novi “vlasnik” dosadašnje zagrebačke Scene Vidra, koja ima novo ime – Scenoteka. Tim povodom Jan Kerekeš dao je intervju Nacionalu.

NACIONAL: Za Kerekesh Teatar 1. rujna počinje novo razdoblje – preuzimate zagrebačku Scenu Vidra, koja je postala Scenoteka. Koliko je to važno za zagrebačku kazališnu scenu, što će se promijeniti?

Prvog rujna preuzimamo ključeve sadašnje Vidre i od 0 do 24 radit ćemo kako bismo preuredili prostor, stavili novu opremu, uljepšali ga i pripremili za otvaranje 18. rujna. Scenoteka Zagreb svakako će biti vidljiva na zagrebačkoj kazališnoj sceni te će i dalje imati vrata otvorena svim kazalištima, pogotovo nezavisnim kazalištima i producentima bez vlastitog izvedbenog prostora. Vizualno će se promijeniti puno, organizacijski i logistički isto tako jer je, za početak, cjenik najma prostora javno objavljen na stranici www.scenoteka.hr i jednak je za sve, što dosad nije bio slučaj. Sve što radimo, radit ćemo izrazito transparentno i pomagati u promociji svim kazalištima i predstavama koje će biti dio Scenoteke, što također dosad nije bio slučaj.

NACIONAL: Što to za vas znači, posebno ako se zna da je Kerekesh Teatar upravo obilježio deset godina rada? Koliko ste predstava producirali za to vrijeme, koliko ih gledatelja vidjelo, na koliko lokacija, kakve su brojke?

Nama je to jako velika stvar jer trenutačno našim kombijem radimo više kilometara od svih kazališta u Hrvatskoj i zahvalni smo što ćemo u Zagrebu imati svoj krov nad glavom. Deset godina prošlo je brzo, ali vjerujem da se svi koji nas prate mogu složiti sa mnom da smo svojim trudom i radom zaslužili da u Zagrebu budemo češće te da možemo nasmijavati i uveseljavati sve kojima treba naša kazališna terapija smijehom. U deset smo godina producirali 21 predstavu, a trenutačno ih na repertoaru imamo 14 i one redovito igraju diljem Hrvatske. U deset godina odigrali smo više od 2300 izvedbi u Hrvatskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Sloveniji, Makedoniji, Srbiji te Bosni i Hercegovini, i nasmijali smo više od 700.000 ljudi. Uz to smo producirali i dva dugometražna filma „Marginalci” i „Ufuraj se i pukni”, koji su trenutačno na Netflixu, a u kinodvoranama su zajedno imali više od 72.000 gledatelja.

NACIONAL: Poznata je činjenica da je nezavisna scena u velikim problemima zbog nedostatka prostora i lokacija na kojima se mogu izvoditi programi. Scenoteka je dvorana u kojoj će mnoge nezavisne organizacije i dalje imati svoj prostor igranja, što novi „vlasnik” znači za njih? Jeste li išta mijenjali u dvorani? Koliko novca ste morali uložiti u taj novi prostor, koji je zapravo stari?

U dvorani mijenjamo kompletnu tehničku opremu, stavljamo novu rasvjetu, novi razglas, videopanele za oglašavanje, dvorana će biti u drugim bojama, isto kao i kafić na ulazu u dvoranu. Prodaja ulaznica na blagajni bit će na istome mjestu od 12. rujna, a online ulaznice već su u prodaji na www.scenoteka.hr/ulaznice. U renovaciju, uređenje i opremanje uložit ćemo više od 40.000 eura do otvaranja i nastavit ćemo kontinuirano ulagati u prostor i opremanje prostora, ventilaciju, nove stolce iz godine u godinu kako bi publici, ali i gostujućim kazalištima, bilo što ugodnije u Scenoteci.

NACIONAL: Kerekesh Teatar je u ovih deset godina napravio zaista mnogo, ali kao što ste i sami više puta govorili, uvijek ste na margini, i kad su u pitanju nagrade, ali posebno kad je riječ o financijama. Što mislite zašto, razmišljate li uopće o tome?

Iskreno, sve manje razmišljamo o tome jer smo shvatili da što više radimo, imamo više publike koja je uz nas u svakom našem novom projektu i odlučili smo se najviše osloniti na našu publiku, kojoj smo zahvalni i kojoj ćemo uvijek biti vjerni i trudit ćemo se da je ne razočaramo. Jasno nam je da smo trn u oku mnogima, da mnogima ide na živce to što smo sretni i nasmijani većinu vremena i što uživamo u poslu koji volimo. Kad naš rad konačno prepoznaju oni koji šakom i kapom dijele javni novac, vaš novac, za potrebe u kulturi, filmove i predstave, ili dodjeljuju razne nagrade, nama će biti drago da su nas se sjetili. No sigurno nećemo razbijati glavu zbog toga ni čekati Godota, a niti vrbu da na njoj rodi grožđe.

NACIONAL: Ne samo da ste s ocem pokrenuli privatno kazalište i proizveli puno predstava i festivala nego ste, kao što ste spomenuli, snimili i dva filma koji su bili najgledaniji u Hrvatskoj, a pokrenuli ste i crowdfunding kampanju za donacije. Njome želite izgraditi najveći kulturni centar u Hrvatskoj, koji bi bio u vašem rodnom Varaždinu. Kako napreduje ta kampanja i o čemu se radi? Koliko novca trebate, zašto je važno izgraditi kulturni dom?

Kampanja se bliži kraju i završava u veljači sljedeće godine, a uz kampanju mi dižemo kredit i upravo ćemo s dobrim poslovanjem u Zagrebu štedjeti novac i uložiti ga u izgradnju kulturnog centra u Varaždinu. Stoga svi oni koji misle da ćemo se obogatiti u sljedećih 10 godina slobodno mogu odahnuti jer samo ćemo vratiti kredit i izgraditi kulturni centar u Varaždinu, koji je trenutačno najpotrebniji u cijeloj Hrvatskoj. Do uporabne dozvole i stavljanja u pogon velikog kulturnog centra potrebno nam je ukupno 2,8 milijuna eura i zahvaljujući kreditu i donacijskoj kampanji uspjet ćemo u svemu što smo zamislili. Djeca i mladi u Varaždinu nemaju dovoljno adekvatnih prostora za plesne, dramske i glazbene probe, a za nastupe pogotovo, tako da želimo napraviti kulturni dom kako bi se nove generacije kreativaca zaljubile u sve ono u što smo se i mi jednom zaljubili.

NACIONAL: U rujnu se odvija i jedan važni događaj, 17. rujna u velikoj dvorani u Lisinskom vaš otac Ljubomir Kerekeš izvest će svog „Dimnjačara”. Ogromna je to stvar jer je riječ o iznimno velikoj dvorani, koliko je to važno za Kerekesh Teatar i po čemu je „Dimnjačar” poseban?

Velika koncertna dvorana i 1800 ljudi uživat će 17. rujna u najizvođenijoj hrvatskoj predstavi koja se polako bliži i 1400. izvedbi. „Dimnjačar” je fenomen jer je i dalje svaka izvedba rasprodana, svaka interpretacija je drugačija i maestralna, a Ljubomir Kerekeš uživa u sinergiji s publikom više nego ikad. Ako niste dosad pogledali „Dimnjačara”, još stignete kupiti ulaznice, a ako ste ga već gledali, dođite opet jer znate da ćete se nasmijati barem 200 puta u 90 minuta i da ćete biti dio velikog i pravog kazališnog doživljaja. Kerekesh Teatru „Dimnjačar” doslovno znači sve. Odnos prema poslu, odnos prema publici, odnos prema životu i uživanje u nenadmašnom glumačkom talentu na kazališnim daskama.

NACIONAL: Kakvi su planovi kad je Scenoteka u pitanju? Planira se nova predstava, kakvo će biti otvaranje?

Scenoteka Zagreb otvara svoja vrata 18. rujna i počinjemo predstavom „Ja, trudnica” u kojoj glumimo Ana Begić Tahiri i ja i već je imala desetak rasprodanih izvedbi u Zagrebu, te nastavljamo predstavama “Susjedi” i “Pokopaj me nježno”, a uz nas će u Scenoteci publiku nasmijavati i brojni izvođači, komičari, umjetnici čiji programi su jednako atraktivni i također se za sve uvijek traži karta više. Prva premijera nove predstave Kerekesh Teatara u Scenoteci održat će se 18. listopada, a predstava se zove “Godišnjica mature”. Pa da vidimo tko će ove godine doći na godišnjicu mature… Vidimo se u Draškovićevoj 80 u Scenoteci Zagreb. Kultura bez prepreka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.