Vladajuća većina odbila je prijedlog oporbe da saborski Odbor za pravosuđe održi tematsku sjednicu o izboru Ivana Turudića za glavnog državnog odvjetnika. Pitanje koje i dalje dominira javnim prostorom glasi: je li ili nije Ivan Turudić trebao proći sigurnosnu provjeru prije imenovanja na čelo DORH-a.
O tome su u HRT-ovoj radijskoj emisiji “U mreži Prvog” govorili Nikola Mažar (HDZ), Mišel Jakšić (SDP) i Nikola Grmoja (Most).
Mažar: Nema potrebe za tematskom sjednicom
“Jučer na odboru za pravosuđe donesen je zaključak da je cjelokupni proces izbora glavnog državnog odvjetnika proveden na zakonit i transparentan način. Nakon glasovanja na parlamentarnoj skupštini, gdje je Turudić dobio 18 glasova više nego što je bilo potrebno i od djela oporbe i sa 78 glasova odabran za glavnog državnog odvjetnika, ne postoje pretpostavke koje bi zahtijevale da se napravi tematska sjednica odbora za pravosuđe”, rekao je Nikola Mažar (HDZ).
Istaknuo je kako je Državno odvjetničko vijeće izvijestilo da je cjelokupni proces proveden zakonito i da su sukladno zakonu sve prijave razmotrili i utvrdili prijave koje su pravodobne i potpune, te kandidate koji ispunjavaju uvjete proslijedili Vladi.
“DOV je razbilo laži i insinuacije koje su bile upućene od strane predsjednika republike i dijela oporbe koji se uvijek upeca na izjave predsjednika RH da je Državno odvjetničko vijeće napravilo nešto protuzakonito, odnosno da je predsjednik Vlade vršio pritisak na Vijeće ili šeficu Uskoka. Vidimo da oporba iz jedne laži ide u drugu laž. Mi smo do sada od oporbe puno toga vidjeli. Oni su htjeli biti i ustavni suci, vrhovni suci, visoki kazneni sud… Uvijek imamo napad oporbe na dio institucije koja donese odluku koja nije u skladu sa njihovim političkim željama”, dodaje Mažar, te ističe kako ‘do sada nismo vidjeli da oporba želi biti SOA i provoditi sigurnosne provjere’.
Jakšić: Jedini koji se zapetljavao u izjavama je Plenković
Mišel Jakšić (SDP) rekao je kako je jedina osoba koja se u ovih nekoliko tjedana zapetljavao u svojim izjavama premijer Andrej Plenković.
“On je krenuo u proces za koji je tvrdio da je apsolutno nešto novo neviđeno, transparentno, vjerodostojno, otvoreno javnosti. Postavili smo pitanje da s jedne strane su svi kandidati odbora za pravosuđe pod svjetlima kamera, s druge strane svi odlaze u vladu gdje nitko ne vidi što ih se pita i o čemu se raspravlja. Tada se tumačilo da je to 500 puta bolje nego u doba Milanovića”, rekao je.
“Nakon što se krenulo događati ovo sa SMS porukama gospodina Turudića i gospođe Pleslić ex Rimac, ispalo je iz ormara da se postavlja problem sigurnosne provjere. Plenković nije bio spreman odgovoriti na pitanje da se za te poruke i određene komunikacije saznalo tjedan – dva prije, bi li uopće Ivan Turudić imao njegovo povjerenje“, kaže Jakšić.
Prisjetio se da Turudić nije imao Plenkovićevo povjerenje kada se kandidirao za predsjednika Visokog kaznenog suda te da se zbog njega mijenjala cijela procedura načina izbora tog istog predsjednika visokog suda i glavnog državnog suda.
Jakšić ističe kako je zanimljivo da ako je sigurnosna provjera besplatna zašto su kandidati trebali potpisati da bi im kandidatura bila pravovaljana, a kada postanu stvarni kandidati, ispada da ti sigurnosna provjera više ne treba.
Grmoja: “Vlada je trebala zatražiti sigurnosnu provjeru”
Nikola Grmoja (Most) smatra kako je Vlada trebala zatražiti sigurnosnu provjeru.
“Mi smo jučer vidjeli jednu konferenciju za medije gdje predsjednik Hrvatskog sabora, najvažnije institucije u zemlji, laže. Kaže da kako se može provoditi sigurnosna provjera gospodina Turudića i da bi to bilo zadiranje u neka njegova privatna prava da bi onda SOA mogla provoditi sigurnosne provjere za bilo koga i da mu je tu ugrožena privatnost”, rekao je, i dodao da se tu ne radi o tome.
“Gospodin Turudić se natječe za najvažniju funkciju u zemlji gdje odlučuje hoće li se pokrenuti proces protiv nekoga, hoće li se podignuti optužnica, on može gurnuti bilo koji predmet u ladicu, nikakve instance iznad njega nema. Kada se prijavljuješ na tu funkciju, potpisuješ da pristaješ na sigurnosnu provjeru”, istaknuo je Grmoja i rekao kako smatra da je to trebala napraviti Vlada.
Jakšić: “Po istom postupku su birali Sanader i Kosor”
Na pitanje ako nitko nije zatražio reviziju, dopunu sigurnosne provjere znači li to da je priča ad acta, završena?
“Kad predsjednik Vlade kaže da je nešto ad acta ili netema, onda se izvrte sve moguće zamjene teza kako bi se dokazao da je tome tako, rekao je Jakšić za HRT.
“Prestanimo vrtiti tu priču kako je Milanović imenovao šefa DORH-a, jer navodno da je bilo nešto predsjednika Vlade i poslije Zorana Milanovića po istom postupku kao što je birao Zoran Milanović, a navodno da su isto tako birali i Jadranka Kosor i Ivo Sanader. To što kolege iz HDZ-a više ne pamte da su Sanader i Kosor bili članovi HDZ-a i predsjednici stranke i Vlade, to je drugi par rukava. Priče da je maltene Zoran Milanović izmislio neku mega tajnu proceduru za potrebe SDP-a je jedna tzv. apsolutna šarena, bijela, čista laž, koja nema veze apsolutno s ničim, zaključio je Jakšić.
Komentari