U studiju Radio Nacionala, u specijalnoj emisiji povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja gostovala je bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor kojoj su se u telefonskom razgovoru pridružili i bivši predsjednik Republike Ivo Josipović, kao i bivši ministar obrane, umirovljeni brigadni general i jedan od zapovjednika u operaciji Oluja Ante Kotromanović čiji je zajednički stav da se Oluja ne bi smjela politizirati niti iskorištavati za političke sukobe, već bi u prvom planu trebali biti hrvatski branitelji, sudionici Domovinskog rata, heroji obrane i oni koji su položili svoje živote kako bismo danas imali slobodnu, suverenu i neovisnu Republiku Hrvatsku. No, složili su se, upravo se braniteljima prošlih godina često manipuliralo u raznim političkim prigodama.
Bivša premijerka Jadranka Kosor ocijenila je da i nedolazak trojice ministara iz Vlade Andreja Plenkovića, ministra branitelja Tome Medveda, ministra obrane Maria Banožića i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića na prijem ratnih zapovjednika kojeg je 4. kolovoza organizirao predsjednik Zoran Milanović ne predstavlja toliko uvredu njemu kao predsjedniku koliko upravo tim zapovjednicima.
Bivša premijerka komentirala je i izjavu premijera Andreja Plenkovića kako Vladi vodi brigu o hrvatskim braniteljima, istaknuvši kako su sve hrvatske vlade poštovale dostojanstvo hrvatskih branitelja, svaka na svoj način.
“Isticanjem ovog Zakona o pravima hrvatskih branitelja za mene je pomalo smiješno jer smo mi 2005. donijeli Zakon o pravima hrvatskih branitelja i najviše kritika u mom političkom životu ja sam doživjela, a vi ćete se sjetiti jer sve pratite, upravo zato što su mi mnogi spočitavali da je u tom zakonu ugrađeno previše prava hrvatskih branitelja”, prisjetila se Jadranka Kosor.
Na pitanje glavne urednice Radio Nacionala Zrinke Vrabec-Mojzeš kako je u prošlosti upravo HDZ koristio hrvatske branitelje, a posebno u vrijeme nekadašnjeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka kad je ispred Ministarstva hrvatskih branitelja bio postavljen braniteljski šator, Jadranka Kosor je rekla:
“Ne bih generalizirala HDZ niti govorila o stranci na taj način, ali nemojte zaboraviti tko je podržavao te ljude koji su prosvjedovali pred Ministarstvom hrvatskih branitelja želeći s onom porukom “Oba su pala, oba će pasti” skinuti legitimnu i legitimno izabranu Vladu Republike Hrvatske i predsjednika Republike Hrvatske. U demokratskim država legalno izabrana vlast ne ruši se ni šatorima ni plinskim bocama. A tko je njima došao dati potporu? Ja ne.”
Jadranka Kosor govorila je i o periodu kad su, u vrijeme pregovora za ulazak Hrvatske u Europsku uniju branitelji prosvjedovali protiv Vlade zbog nepravomoćne presude protiv generala Ante Gotovine i Mladena Markača u Haagu.
“Ja sam imala prosvjede branitelja protiv sebe, jer su oni smatrali da treba ultimativno prekinuti pregovore za ulazak u Europsku uniju, jer, kako su govorili, što će nama Europska unija kad se sudi našim generalima. Ja sam onda cijeli jedan dan doslovce razgovarala sa svim predstavnicima svih udruga i rekla sam ima: “OK, ja ću dati ostavku, Vlada će pasti, ako vi mislite da je to najbolje za državu, ali recite mi i odgovorite samo na jedno pitanje – hoće li general Gotovina izaći iz Haaga?” I onda su se oni gledali u smislu, kakvo je to pitanje. Rekla sam im da je to odlično pitanje ako odustanemo. Jer ja odustati od Europske unije neću, ja samo mogu dati ostavku i imat ćete u kratkom vremenu ostavku dvoje premijera, a što će se dogoditi – ništa. I onda smo nastavili razgovore,” ispričala je bivša premijera.
Zrinka Vrabec Mojzeš konstatirala je da joj je žao što se u program nije mogao javiti general Ivan Čermak jer je upravo njega, kao tada prvog pravomoćno oslobođenog generala Jadranka Kosor 2011. kao bivša premijerka dočekala u zračnoj luci gdje je iz Haaga doletio vladinim avionom.
Jadranka Kosor prisjetila se i kako su se prilikom tog dočeka na binu popeli i branitelji s majicama sa slikom generala Ante Gotovine i natpisom “Heroj, a ne zločinac”, koje su obišle cijeli svijet.
S ovogodišnje proslave najviše je se dojmilo što su mladi vojnici istupali korak naprijed i salutirali kad su se čitala imena 262-ice branitelja poginulih u operaciji Oluja.
“To je bila poruka, na njihovo mjesto stupamo mi mladi”, poručila je Jadranka Kosor.
‘Ako nema razumne suradnje, naravno da nastupaju određeni problemi’
U studio se nakon toga telefonom uključio i bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović koji je najprije pozdravio slušatelje i rekao: “Dobar dan i čestitam Radio Nacionalu na rođenju.”
Josipović i bivša premijerka srdačno su se pozdravili, a urednica Zrinka Vrabec Mojzeš istaknula je kako su njih dvoje, u vrijeme dok su obnašali najviše dužnosti u državi, iako su bili s različitih strana političkog spektra, imali vrlo civiliziranu suradnju te da se nisu javno prepucavali na način kako to danas čine predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković.
“To je zasjenilo sve ove događaje proteklih dana pa rekla bih i ovaj događaj u Kninu budući da predsjedniku Republike nitko od ministara nije želio doći na prijem koji je organizirao, gdje su promaknuti neki pripadnici Hrvatske vojske”, konstatirala je Zrinka Vrabec Mojzeš.
Bivši predsjednik Josipović rekao je da je ustavna dužnost, ako se poštuje pravni sustav, ustavno-pravni poredak i država, da predsjednik i premijer te predsjednik i Vlada surađuju.
“To je ključ funkcioniranja države. Ako nema razumne suradnje, naravno da nastupaju određeni problemi, oni se s jedne strane manifestiraju praktičnim političkim potezima, recimo, ova priča s ulaskom Švedske i Finske u NATO pokazuje koliko je to zapravo teška i ozbiljna situacija poremećenih odnosa u vrhu države. A s druge strane, kreira se jedna loša atmosfera u društvu. Nije riječ samo o tome je li netko nekome došao na prijem ili rekao ovo ili ono, nego se kreira jedna atmosfera koja ne samo da nije pozitivna, nego, rekao bih, nije ni demokratska”, rekao je Josipović.
Na pitanje Zrinke Vrabec Mojzeš je li se ikad u njezino vrijeme dogodilo da bi netko odbio doći na prijem za ratne zapovjednike, Jadranka Kosor je rekla:
“Gospodin Josipović i ja smo zaista, kad sad pogledam iz ove perspektive, dobro surađivali. Gospodin Josipović spominje Ustav. Mi smo se držali Ustava, a naravno da uvijek postoji dosta trzavica i napetosti i razmimoilaženja, pogotovo kad lideri odnosno predsjednik i premijer dolaze iz različitih političkih stranaka, odnosno iz različitih političkih obitelji. Međutim, mi smo imali i slučaj da su dvoje koji su došli iz iste političke obitelji, Kolinda Grabar-Kitarović i Andrej Plenković, da su imali nategnute odnose, samo su oni to znali malo drugačije zagladiti i mnogi su im pomagali u tome. Dakle, mislim da smo se mi znali “fajtati”, kako je to svojedobno rekao profesor Smerdel, ali smo se fajtali na dostojanstven i gospodski način. I to je ta razlika. I evo, sjećam se svih naših godina kad smo zajedno dolazili u Knin da je to bilo zaista ugodno, da smo nastojali sve eventualne prijepore prije ili one koje smo očekivali poslije toga, izgladiti. I evo, predsjednik je došao i na misu, zajedno smo sjedili i na misi. Tako da ovo neodazivanje ministara na prijem koji je pripremio predsjednik i vrhovni zapovjednik ja zapravo ne doživljavam kao uvredu njemu, nego kao uvredu svim ratnim zapovjednicima koji su tamo bili pozvani.”
Bivši predsjednik Ivo Josipović rekao je da je bilo prijepora u vrijeme kad su on i bivša premijerka Jadranka Kosor bili na dva različita brda, ali da je uvijek bilo dovoljno snage i mudrosti da sjednu, razgovaraju i nađu najbolje rješenje te postignu kompromis.
“Mislim da cijeli taj naš zajednički period naših mandata karakterizira upravo takva jedna dobra suradnja i rekao bih odlično funkcioniranje države”, zaključio je.
Na pitanje Zrinke Vrabec Mojzeš kako “lijevim” predsjednicima nije uvijek bilo lako doći u Knin jer nisu znali što će ih tamo dočekati, Josipović je rekao:
“Moram reći da prve tri ili čak i četiri godine mojih odlazaka nije bilo nikakvih problema. Na žalost, meni je bilo jako žao što se pojedinim dužnosnima, posebno premijeru Milanoviću, zviždalo. Zviždalo se organizirano, da se razumijemo. Isto tako, meni se zviždalo zadnju godinu, što je očito bio predizborni manevar. Ali bila je jedna zanimljiva anegdota. U toj grupi ljudi koji su zviždali i komentirali, bila je jedna gospođa koja se posebno isticala žestinom. I kad je završila cijela ta priča, šetao sam tamo i gledao te štandove branitelje koje su izvrsno napravili i pokazali da su uspješni i u miru, i pristupila mi je upravo ta gospođa i rekla: “Predsjedniče, ja bih se s vama slikala.” Onda je netko iz moje ekipe pitao: “Pa dobro gospođo, ali jutros ste urlali tamo na predsjednika, svašta ste mu govorili i vikali….” A kaže ona: “Ujutro je bilo ujutro, a popodne je popodne.” Onda smo malo ušli u razgovor i kaže ona: “Znate, da, vikali smo jer su nam dali autobus, dovezli nas, dali nam ručak i 200 kuna i mi smo vikali.” Tako da apropo tih zviždanja koja se jako mistificiraju, treba na kraju krajeva reći, to su organizirane kampanje koje isto ne doprinose kvaliteti odnosa.”
‘Čekaj, samo da razjasnimo? Dobio si pozivnicu za Knin?’
Tijekom razgovora, iskrsnulo je pitanje kako je bivši predsjednik Josipović dobio pozivnicu za proslavu Dana pobjede u Kninu, dok bivša HDZ-ova premijerka uopće nije dobila pozivnicu.
“Čekaj, samo da razjasnimo? Dobio si pozivnicu za Knin?”, upitala je Jadranka Kosor Josipovića s nevjericom.
“Jesam, jesam, dobio sam pozivnicu i za Knin i za sve ove manifestacije razne. I neki put kad mogu se odazovem, a kad ne mogu, ne idem”, odgovorio je.
Zrinka Vrabec Mojzeš konstatirala je potom da je premijer Andrej Plenković ipak bio Josipovićev student pa da možda u tome leži razlog zašto je on dobio pozivnicu, a Jadranka Kosor ne.
“I premijer Plenković i predsjednik Milanović su bili moji studenti, moram reći jako dobri obadvojica”, otkrio je Josipović.
“Jako korisno da smo sad zajedno u eteru. Ja sam mislila da nisu zvali nikoga od bivših, ali eto vidiš, prevarila sam se”, obratila se Jadranka Kosor Josipoviću, “Ne znam zbog čega bih ja bila persona non grata kao bivša ministrica hrvatskih branitelja i kao bivša predsjednica Vlade koja je završila pregovore. Ali dobro.”
Zrinka Vrabec Mojzeš na to je ironično komentirala:
“Jadranka, zato jer ste upisali Andreja Plenkovića u HDZ. To vam je bila najveća greška u životu. Da ga niste upisali, on je lijepo mogao imati diplomatsku karijeru i bio bi vam zahvalan. Ovako vam nije zahvalan.”
“To je točno, ovo je dan istine”, odgovorila je Jadranka Kosor.
U emisiji je potom po želji Jadranke Kosor puštena pjesma Jure Stublića “Bili cvitak”, a prije toga, što je bilo iznenađenje i za bivšu premijerku, mix obrade pjesme “Moja domovina” u izvedbi predstojnika Ureda premijera Zvonimira Frka Petešića i bivše ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić.
Jadranka Kosor otkrila je slušateljima da je pjesmu “Bili cvitak” puštala svaki dan u eteru dok je početkom 90-ih, u vrijeme Domovinskog rata, na Hrvatskom radiju vodila emisije:
“Kad god čujem Bili cvitak, i danas, suze mi krenu. Radeći svaki dan emisiju i pozdravljajući slušatelje s “Dobar dan, ovdje Hrvatski radio”, moje inzistiranje glazbenog uredniku uvijek je bilo da to bude “Bili cvitak”. I onda sam saznala, odnosno javili su mi se roditelji jednog dječaka iz Kijeva koji je zbog stresa i svega što je proživio, počeo gubiti vid, a mogla mu je pomoći samo operacija u inozemstvu koja je skupo stajala. Toliko me to dirnulo da sam dogovorila nešto što je za radijsku emisiju jako riskantno, tražila sam da dječak gostuje u splitskom studiju, a ja sam iz zagrebačkog studija s njim razgovarala. Nismo pričali o ratu, već o svemu i svačemu, ljudi su se javljali u emisiju plačući, a u jednom trenutku u splitski je studio došao jedan gospodin i donio kovertu s deset tisuća maraka. Nikad nismo saznali tko je on.”
Komentari