Bivša predsjednica Vlade i HDZ-a za Nacional komentira hoće li biti ‘pomirbe’ između premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića, otkriva kako izgledaju njezina druženja s Milanovićem i tko ju je nagovarao da se kandidira na predsjedničkim izborima
Bivša predsjednica vlade i HDZ-a Jadranka Kosor s pažnjom je pratila rezultate predsjedničkih izbora, koje je u izbornoj noći komentirala i na N1 televiziji, a za Nacional je iznijela svoja predviđanja o tome kako će izgledati nova „kohabitacija“ predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića i koji bi trebali biti njihovi prvi zajednički potezi. Osvrnula se i na situaciju u regiji, smatra da Srbija teško može napredovati dok joj je na čelu Aleksandar Vučić, a hrvatskoj vladi zamjera što je dopustila otvaranje pregovora o pristupanju Europskoj uniji, pa onda i otvaranja Poglavlja 23, unatoč nesuradnji Srbije s Hrvatskom na brojnim pitanjima koja se tiču perioda iz Domovinskog rata.
NACIONAL: Što rezultat predsjedničkog kandidata HDZ-a znači za Zorana Milanovića, a što za Andreja Plenkovića, je li 25,32 posto glasova za HDZ-ova kandidata kojeg je gurao Plenković častan poraz ili nije?
Predsjednik Zoran Milanović je pobijedio, Dragan Primorac je izgubio. Najveći poraz doživio je Andrej Plenković koji je za ruku doveo nestranačkog kandidata iako su svi znali da taj ne može pobijediti.
NACIONAL: Jesu li građani u tolikom broju/postotku glasali za Milanovića kao jedinu branu svevlasti HDZ-a i samovolji premijera Plenkovića, odnosno jesu li ovo bili izbori između Milanovića i Primorca ili Milanovića i Plenkovića?
Građani su jasno rekli da ne žele da Plenković preuzme apsolutno sve poluge vlasti u svoje ruke.
NACIONAL: Slažete li se s profesorom Ivanom Rimcem koji je rekao da nepoštovanje izbornih rezultata i volje građana, u kontekstu onoga što je u svom govoru rekao Plenković, koji nije čestitao izbornom pobjedniku, dovodi do erozije autoriteta političke vlasti te da je to veliki problem za Hrvatsku koji ne može riješiti samo Milanović i velika opasnost te izrazio čak i bojazan da bi sve moglo završiti na ulici?
Ne radi se o čestitanju ili nečestitanju, nego o sposobnosti razumjeti da su ovo bili demokratski izbori na kojima je narod dao ogroman legitimitet predsjedniku države. A u Ustavu, u članku 1., piše da u RH “vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana”. Plenković ne može ignorirati Ustav i volju 1.122.859 građanki i građana jer je on predsjednik Vlade zahvaljujući volji 76 zastupnica i zastupnika od kojih je jedan dio od tih 76, oni iz Domovinskog pokreta, prevario svoje birače nakon izbora. Građani su na predsjedničkim izborima jasno pokazali da im je dosta samovolje.
NACIONAL: Hoće li rezultat predsjedničkih izbora s obzirom na cijelu kampanju i poruke koje smo čuli, na to da velik dio HDZ-ovaca očito nije prihvatio Primorca kao svog kandidata, imati neke daljnje unutarstranačke posljedice u HDZ-u ili se čekaju lokalni izbori da se ta situacija na neki način razriješi?
Nakon predsjedničkih izbora ne trebamo se baviti HDZ-om nego Hrvatskom i kako će se rezultati predsjedničkih izbora i nova pobjeda Zorana Milanovića odraziti na vladavinu prava i pravnu državu. Predsjednik Republike prema Ustavu predstavlja Hrvatsku u zemlji i inozemstvu i mora se brinuti za usklađeno djelovanje institucija. To je najvažnije.
‘Bilo bi blagotvorno za državu i narod da premijer Plenković prihvati ruku koju pruža predsjednik Milanović i da zajedno jednostavno otvore novu knjigu suradnje za nove zajedničke tri i pol godine’
NACIONAL: Čemu bi se predsjednik sad trebao posvetiti, a s obzirom na vrlo nesigurnu situaciju ne samo u širem međunarodnom okruženju, već i s obzirom na naše uže okruženje, na događanja u Srbiji, Bosni i Hercegovini, na mađarske provokacije sa zastavom, na neizvjesnost s okončanjem sukoba Rusije i Ukrajine…?
Predsjednik Republike Zoran Milanović trebao bi ponoviti pismo Vladi RH i zatražiti ponovno, osmi put, sazivanje sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost i Vijeća za obranu. U tom pismu trebao bi ponovno navesti sve razloge zbog kojih to čini i ponoviti činjenicu da se nikada do sada, dakle, od dolaska Plenkovića na čelo Vlade, nije događalo da jedan predsjednik Vlade odbije inicijativu predsjednika Republike Hrvatske za sazivanjem tih tijela jer ta tijela sazivaju zajednički predsjednik RH i Vlada – i obrnuto, nijedan predsjednik RH nije odbio zahtjev vlade, bilo koje vlade do sada, za sazivanje tih tijela. Kao što ni jedan predsjednik RH do sada nije bio u poziciji da piše uzaludna pisma na koja mu nitko ne odgovara.
NACIONAL: Ali u trenucima kad bi predsjednik i premijer trebali pokazati jedinstvo, predsjednik Milanović je već nakon prvog izbornog kruga rekao da pruža ruku pomirenja, a nakon drugog kruga zahvalio je glasačima HDZ-a. Mislite li da će Plenković, unatoč prvoj reakciji u izbornoj noći, prihvatiti tu ruku i bi li ju trebao prihvatiti da smiri tenzije? Misli li on da ima neke koristi od toga što se svađa s Milanovićem?
Bilo bi blagotvorno za državu i narod da prihvati ruku koju pruža predsjednik i da zajedno jednostavno otvore novu knjigu suradnje za nove zajedničke tri i pol godine. Za početak bi bilo važno da zajedno, a to mogu samo zajedno, dogovore sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost.
NACIONAL: Što se na takvoj sjednici može utvrditi, koje mjere, što bi oni trebali dogovoriti, znači li to jačanje vojske, povećanje mjera sigurnosti, pozicioniranje u odnosu na Mađarsku, na Beograd…?
Pa da, moraju tražiti odgovore za sve pretpostavljene ugroze. Na takvim sjednicama ne sudjeluju samo predsjednici države i vlade, nego svi kompetentni ljudi, predstavnici institucija koji o tome i stručno imaju što za reći. Tu, dakle, predsjednik i premijer dobivaju informacije, od kojih su mnoge naravno tajne, i na temelju toga odlučuju. Tako smo radili svi.
NACIONAL: Neovisno o toj sjednici, možete li zamisliti da Plenković i Milanović počnu normalno funkcionirati i da se počnu redovno sastajati?
Ako Plenković i Milanović budu razmišljali o interesima Hrvatske, onda je to zamislivo, naravno. Ako je Plenković zaboravio i oprostio jezive uvrede koje su o njemu izrekli čelnici Domovinskog pokreta poput onih da je glas za njega zapravo glas za silovatelje i ratne zločince, da je za njega Vukovar 18. studenoga oslobođen, a ne da je pao, ako im je oprostio što su protiv njega podigli kaznenu prijavu zbog zlouporabe položaja i ovlasti govoreći i u Saboru da je izdajnik hrvatskog naroda, onda može oprostiti i Milanoviću. Na suradnju s Milanovićem obvezuje ga Ustav, a na suradnju s Domovinskim pokretom samo želja da i dalje vlada Hrvatskom.
NACIONAL: Nisam baš sigurna da im je oprostio.
Oprostio im je, naravno, pa s njima vodi Hrvatsku. Oprostio i zaboravio, inače ne bi s njima sjedio za istim stolom i odlučivao o našim životima. Kao što je i Zekanovića pretvorio u vladajućeg jer mu je oprostio što ga je u Saboru prozvao notornim, patološkim lažljivcem i hodajućom sotonom. Ako s takvima vodi državu, može i s Milanovićem na sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost i za stol oko dogovara o veleposlanicima.
NACIONAL: Međutim, vidimo i iz ovih najavljenih izmjena Zakona o obrani da Plenković nema baš takvu namjeru, odnosno da ide za time da se dodatno smanje ovlasti predsjednika Republike. Može li on to uopće provesti s obzirom na to da bi za promjenu ovlasti predsjednika trebao dvotrećinsku većinu, a taj se zakon dotiče predsjedničkih ovlasti?
Ovlasti predsjednika Republike mogu se mijenjati samo izmjenama Ustava RH. Za to je potrebna volja dvije trećine zastupnika u Saboru.
NACIONAL: Da, ali oni ovim zakonom zadiru u neke ovlasti predsjednika iz domene vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga.
Ustav jasno kaže da je predsjednik RH vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH. Hrvatski Ustav ne razlikuje zapovijedanje u miru i ratu. Predsjednik RH je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga. Točka, bez zareza.
NACIONAL: Ali vidjeli ste da su oni već pripremili izmjene tog zakona, a imaju većinu u Saboru. Kako će to izgledati u praksi?
Tek ćemo tek vidjeti što je tko pripremio. Nakon izbora se druga knjiga piše.
NACIONAL: Da ste vi predsjednica Republike, biste li pristali na slanje hrvatskih vojnika u misiju NSATU – Sigurnosna pomoć i obuka NATO-a za Ukrajinu?
Ne. Ne treba to više posebno ni dodatno obrazlagati. Prije bilo kakve odluke o NSATU-u, Vlada se trebala konzultirati s vrhovnim zapovjednikom Oružanih snaga. Rasprava je završena i u Saboru i ta tema je zaključena.
NACIONAL: Jeste li zabrinuti zbog sigurnosne situacije u Europi i u svijetu, što očekujete dolaskom američkog predsjednika Donalda Trumpa ponovno na vlast? Očekujete li da će se nakon njegove inauguracije situacija smiriti, hoće li on pokušati uspostaviti mir u Europi?
Da, vjerujem da hoće, jer njemu je ovo zadnji mandat na čelu države i pretpostavljam da će željeti iza sebe ostaviti nešto po čemu će ga se pamtiti u povijesti. Ako uspije posredovati u uspostavi mira, primjerice u Ukrajini, to bi bilo veliko postignuće. Međutim, najave koje i prije inauguracije čujemo ovih dana o Kanadi, Grenlandu i tako dalje, ne slute na osobito dobro.
NACIONAL: Kad je riječ o ovlastima predsjednika Milanovića, mislile li da će predsjednik u drugom mandatu više koristiti ovlasti koje u prvom mandatu nije koristio u punini? Treba li tražiti sazivanje sjednice Vlade s jednom točkom koju on predloži i koja bi to trebala biti točka po vama?
Ne mogu predvidjeti što će Milanović činiti u drugom mandatu, ali pretpostavljam da će jednako tako htjeti ostati zapamćen u povijesti Republike Hrvatske kao predsjednik s postignućima. I bilo bi dobro da intenzivno ustraje na toj suradnji s Vladom, da na neki način u pozitivnom smislu pritisne Vladu na suradnju, da se konačno riješi pitanje vanjske politike, jer naša vanjska politika ne postoji, ona nije usklađena ni ujednačena i treba napokon riješiti sramotnu trakavicu neizbora veleposlanika. Svakodnevno pozivanje Vlade na suradnju dovelo bi do toga da bi se, nadam se, i u okrilju vladajućih rodilo zrno razuma. I da, mislim da će Milanović koristiti sve ovlasti koje mu pruža Ustav RH.
NACIONAL: Mislite li da bi se u tom kontekstu isto tako predsjednik Milanović, bez obzira na to što i kako govorio premijer Plenković, trebao okaniti uvreda na osobnoj razini? I naprosto se držati politike. Vidjeli smo i u kampanji, posebno u prvom krugu, Milanović se nije osvrtao na Dragana Primorca i to je bila dobra taktika. Dakle, bi li se on trebao izdići iznad te razine osobnih uvreda pa će onda, ako Plenković s time nastavi, Plenković postati smiješan? Treba li Milanović zapravo suzbiti svoj karakter?
Svi bi se trebali kloniti osobnih uvreda, svi. Milanović je u kampanji pokazao da može biti drugačiji. Inače, iskreno, on je i u kampanji, a i inače u svom predsjedničkom mandatu, bio u dosta neravnopravnoj poziciji. Protiv njega su svaki dan, i dok je bio predsjednik u prvom mandatu, govorili mnogi ministri, pa onda svi ministri, županijski odbori, pa naravno Plenković kao predsjednik stranke i Vlade i to je bilo vidljivo i u ovoj kampanji, on je bio uglavnom sam. Vjerujem da će Milanović promijeniti gard jer će se s pravom osjećati nadmoćno s najvećim izbornim legitimitetom koji mu je drugi put narod dao. Građani i građanke. Hrvatice i Hrvati.
NACIONAL: Nije tajna, ili je, ne znam, da se s predsjednikom Republike povremeno čujete, pa i vidite, što bi zapravo trebalo biti uobičajeno. Da sadašnji predsjednici i visoki dužnosnici ponekad pitaju za savjet one bivše. U prijašnjim vladama događali su se redovni sastanci premijera s bivšim premijerima, ili ne?
Prvi je put to napravio Milanović u vrijeme kad je bila aktualna tema monetizacije autocesta, oko čega su bile velike rasprave u javnosti. Nazvala sam ga tada kao bivša premijerka i predložila da pozove sve bivše premijere na ručak pa da zajedno otvorimo tih nekoliko aktualnih tema, da čuje naše mišljenje. I stvarno je to učinio, došli smo svi osim jednoga koji je bio spriječen pravosudnim problemima. To je bio jedan od najboljih sastanaka na kojima sam sudjelovala, razvila se dobra rasprava, on je uglavnom slušao. Sjećam se da smo u vladinu restoranu jeli odličan zapečeni bakalar i zaključili kako bismo se češće tako trebali sastajati, ne zbog bakalara. Svi mi bili smo premijeri iz različitih razdoblja političkog života u Hrvatskoj, ali većina nas je bila iz HDZ-a, uključujući i Manolića.
‘Milanović je na jednoj raspravi rekao da jedina razumijem o čemu je riječ: ‘Zato što ste bili premijerka. Jeste li bili dobra premijerka? Jeste. Jesam li ja bio prekritičan prema vama? Jesam. Je li mi žao zbog toga? Je”
NACIONAL: A vi ste zapravo ostali u dobrim odnosima s Milanovićem.
Mi smo zapravo popravili odnose jer je on bio vrlo kritičan prema meni dok sam bila premijerka. Međutim, kad je postao premijer i kad su ga spopali problemi, na neki mi se način, odnosno na svaki način ispričao u Saboru. Počela je rasprava o proračunu, ja sam se javila i komentirala nešto, a Milanović je onda kao premijer rekao da jedina ja u toj dvorani razumijem o čemu je riječ. „Zato što ste bili premijerka“, rekao je. I onda nastavio svoj monolog postavljajući samom sebi pitanja: ‘’Jeste li bili dobra premijerka? Jeste. Jesam li ja bio prekritičan prema vama? Jesam. Je li mi žao zbog toga? Je.“
NACIONAL: Vau. Nije li jedna od najvećih političkih sposobnosti priznati vlastite pogreške i ispričati se?
Da, to je rekao onako gledajući u strop, nekako je to medijski prošlo ispod radara, ali ja sam to shvatila kao ispriku. I dok je on bio premijer, nekoliko me puta zvao i na kavu u Banske dvore, više smo puta razgovarali, što je logično jer je zvao i druge bivše premijere. I evo, sada, otkako je predsjednik države, nakon zagrebačkog potresa u roku sat vremena me nazvao i pitao treba li mi pomoć, osobito zbog bolesne majke s kojom sam živjela. Ljudske geste u teškim trenucima pamte se zauvijek, i kad ste bivši političar i kad niste.
NACIONAL: O čemu sada razgovarate kad se nađete? Pita li vas za savjet?
Ne, ne pita za savjet. Razgovaramo o mnogočemu. O obitelji, djeci, ja o unuku, ali i o politici, naravno. Hrvatskoj i svjetskoj.
NACIONAL: Ali vi iznosite svoje mišljenje.
Ja uvijek iznosim svoje mišljenje, kako sada vama, tako i predsjedniku. Pravi su prijatelji svakome od nas u životu, a osobito u politici, oni koji u lice kažu, gledajući vas u oči, što zaista misle.
NACIONAL: Predsjednik vas je i nagradio državnim odlikovanjem, Veleredom kraljice Jelene s lentom i Danicom za izniman doprinos međunarodnom položaju i ugledu Republike Hrvatske te razvoju odnosa Republike Hrvatske i hrvatskog naroda s drugim državama i narodima.
Da, dodijelio mi je najveće državno odlikovanje zbog mojih napora za ulazak u Europsku uniju i borbu protiv korupcije, što naravno cijenim. I održao je tada sjajan državnički govor. To je isto bilo priznanje na kraju tog našeg, kako bih rekla, puta gdje je i on kao šef opozicije sudjelovao u procesu pregovora, pa nije htio doći na razgovore o promjeni Ustava, pa je na kraju došao i tako dalje. Mislim da ljudi koji su na pozicijama predsjednika države i predsjednika vlade trebaju cijeniti ono što se zove kontinuitet države, i da svi oni koji su danas netko…
NACIONAL: Neće biti nitko.
Da moraju računati ne da će biti nitko, nego da će biti bivši, a to vam je katkada gore nego da su nitko.
NACIONAL: Bi li bilo vrijeme da i premijer Plenković pokaže neku gestu prema vama i da vas pozove na tu kavu?
Nećemo o kavi o kojoj nitko ne razmišlja i za kojom nitko ne žudi.
‘Nagovarali su me da se kandidiram na ovim predsjedničkim izborima. Zaista su se mnogi nudili, i poznati i nepoznati, da će mi skupljati potpise, neki i da će mi financirati kampanju’
NACIONAL: Ali prihvatili biste da vas pozove, ne biste ga odbili?
Ne mogu odgovarati, zaista ne mogu, na hipotetska pitanja.
NACIONAL: Premijeru Plenkoviću štošta se može zamjeriti, najviše zapravo radi sam na svoju štetu, često se spominju neki njegovi zakulisni oponenti, ali nitko ga ne proziva javno. Vidite li vi ikoga u HDZ-u tko bi ga mogao zamijeniti?
Ne razgledavam po HDZ-u.
NACIONAL: Plenkovića ste vi upisali u HDZ, ali on ipak nije imao svoju stranačku bazu. Za njega su govorili da je proeuropski političar. Je li u ovih osam godina uspio malo „pripitomiti“ HDZ-ovce?
Upisala sam ga u HDZ jer je htio ići na listu za parlamentarne izbore, a rekla sam mu da nitko tko nije član HDZ-a neće ići na listu pa se onda upisao. Kad me pitate je li pripitomio HDZ-ovce, mislim da taj izraz apsolutno nije adekvatan, jer se ne pripitomljuju članovi stranke. Rekla sam vam da ja ne gledam više po toj stranci, ali jasno je da me kao bivšu članicu, bivšu predsjednicu, bivšu zamjenicu predsjednika i bivšu potpredsjednicu stranke u Tuđmanovo doba, koja je zahvaljujući predsjedniku Tuđmanu otvorila mogućnosti da napravi sve što sam napravila u politici, zanima budućnost i sadašnjost te stranke. U detaljnije raščlambe se više ne bih upuštala. Sve što se događa u stranci, pitanje je za članove HDZ-a.
NACIONAL: Je li ona priča oko kandidature Zorana Milanovića za premijera, što se dogodilo na prošlim parlamentarnim izborima, završena ili mislite da tu postoje još neki njegovi planovi?
Mislim da je završena i mislim da iskreno govori kad kaže da je ovo njegov posljednji politički tango.
NACIONAL: Ministar Oleg Butković, koji je pokrenuo priču o ‘’kravici’’, prvi je čestitao predsjedniku Milanoviću nakon prvog izbornog kruga.
I nakon toga je sazvao pressicu na kojoj je u ime Županijskog odbora HDZ-a izgovorio sve najgore o Milanoviću. I sve najbolje o protukandidatu kojeg je 2009. Statut stranke isključio iz članstva.
NACIONAL: To je valjda u opisu posla.
Pa ni u politici kao ni u običnom životu nije baš dobro da jedno govorite javno, a drugo tajno.
NACIONAL: Mislite da Butković govori tajno?
Rekla sam što mislim.
NACIONAL: Kad ste 2005. bili kandidatkinja za predsjednicu Republike, je li tada postojao tajni dogovor bivšeg premijera Ive Sanadera i bivšeg predsjednika Stjepana Mesića koji se tada borio za drugi mandat? Jeste li imali uvjerenja da je postojao takav dogovor?
Da.
NACIONAL: A to ste shvatili kada?
U pola kampanje. Ali sam se odlučila boriti dalje, za sebe, za svoje ime i prezime, i kao što sam rekla, borila sam se i nastojala ne osramotiti ni stranku koju sam predstavljala ni sebe. U tome sam uspjela.
NACIONAL: S obzirom na to da sljedeći predsjednički izbori donose jednu sasvim novu priču, gdje neće biti borbe protiv bivšeg predsjednika, bit će sve karte otvorene. Čula sam da vas mnogi ljudi nagovaraju da se kandidirate. Je li to točno?
Ne, nagovarali su me da se kandidiram na ovim predsjedničkim izborima, ali me nitko ne nagovara da se kandidiram za pet godina. Nagovarali su me na ovu kandidaturu, zaista su se mnogi nudili, i poznati i nepoznati, da će mi skupljati potpise, neki i da će mi financirati kampanju.
NACIONAL: Znači li to da ćete razmisliti hoćete li se kandidirati za pet godina? Bila bi to lijepa kruna vaše karijere, ili naknada za sve šikaniranje koje ste doživjeli od HDZ-a od vremena Tomislava Karamarka na ovamo.
Kruna moje karijere bila je kad sam uspjela deblokirati pregovore, završiti pregovore za EU i potpisati pristupni ugovor pa tako de facto uvesti Hrvatsku u Europsku uniju. Kao što vidite, imam te brilijante i dijamante u kruni i s ponosom to nosim. A što se tiče HDZ-a, davno je to mene prestalo žalostiti. Veseli me kad me nepoznati ljudi na ulici zaustave i čestitaju ili kad mi u kafiću priđu mladi ljudi koji se nisu ni rodili kad sam ja izašla iz politike i koji mi kažu: svaka čast na svemu što ste napravili, i žele se fotografirati sa mnom. To su nagrade i veselje.
NACIONAL: Da ste danas predsjednica Republike ili premijerka, biste li bili zabrinuti zbog situacije u našem okruženju, posebno u Srbiji, koliko je opasno ovo što radi Vučić sada?
Nije za nas ništa opasno, Srbija će naprijed kad se oslobode Vučića.
NACIONAL: Kako će ga se osloboditi?
To je njihov unutarnji problem, ali je sigurno da ovo što se događa danas u Srbiji, Vučiću ne daje da mirno spava. Da sam predsjednica vlade RH, ne bih dopustila da Srbija otvori pregovore za Europsku uniju prije rješavanja otvorenih pitanja s Hrvatskom. A kad su to već dopustili, bila bih protiv da otvore Poglavlje 23 koje obuhvaća i pitanja vezana za agresiju na Hrvatsku.
NACIONAL: Kad smo već kod Poglavlja 23, kako komentirate, sad su malo u drugom planu, ali imali smo uhićenja aktivnih članova Vlade, tada aktualnog ministra Vilija Beroša, zatim bivše ministrice Gabrijele Žalac, prije toga aktivnog ministra Darka Horvata. Kako očekujete da će se to dalje razvijati, o čemu to sve ovisi, pa i u kontekstu starih neprijateljstava Domovinskog pokreta i Vlade odnosno Plenkovića, koliko može biti stabilna Vlada? Može li to sve u nekom trenutku puknuti ako se pokrenu još neke istrage?
A što bi se to još trebalo pokrenuti? Ima li veće blamaže od uhićenja ministra zdravstva u mandatu, ministra kojeg podzemlje zove Mali? Je li to zdrmalo Domovinski pokret? Ne, oni nas još jače uvjeravaju da su dio domoljubne koalicije, da oni brane interese Hrvatske, uvjeravajući nas da je to najbolje za Domovinu.
Komentari