‘Ja sam Lu Yao, jedini Kinez vatrogasac u Hrvatskoj’

Autor:

Marin Hižar

Lu Yao je bio vatrogasac u Kini, preselio se s obitelji u Hrvatsku 2010. i počeo raditi kao turistički vodič, a nakon potresa u Zagrebu priključio se DVD-u Sveta Klara

Lu Yao prije dvanaest se godina doselio u Hrvatsku. Došao je iz Kine, najmnogoljudnije države na svijetu. Živio je tamo do 2010. kao vatrogasac sa svojom obitelji, svaki dan nastojeći balansirati posao i obitelj, za tamošnju kulturu dva vrlo bitna dijela života. Nema čega tamo vidio nije; od ronjenja do intervencija tijekom potresa. Nije prošao bez ozljede na svom poslu, a buduće rane i manjak vremena za obitelj odlučio je spriječiti preselivši se u mirniju Hrvatsku.

U Kini se školovao za vatrogasca u sklopu vojnog roka te potom još slijedi fakultet i svi su vatrogasci, kao i vojnici, u Kini visokoobrazovani. Ujedno je rad u vojsci bio dio tradicije Luove obitelji. Djed, baka, ujak, otac, majka… Tako je i Lu, porijeklom iz Zhu Yanga blizu Maçaa, otišao u vojsku, ali sa svojim uvjerenjima.

„Bio sam vatrogasac u Kini 11 godina. Počeo sam 1999. Išao sam prije u vojnu školu, gdje sam učio sve od servisiranja vozila do hitne intervencije. Svatko u obitelji je otišao u vojsku, pa sam i ja otišao. Nitko do tada u obitelji nije bio vatrogasac. Posao u vojsci nekoga će ubiti, dok će vatrogasac nekome pomoći. Ja želim pomoći drugima, napraviti najviše što mogu. Isto tako sam ovdje u Hrvatskoj u DVD-u da nekome pomognem. Ne želim biti po medijima, novinama, televiziji. Želim raditi ono što volim. Volim ove ljude, kao obitelj smo ovdje. Kada odem na intervenciju, da i tamo mogu pomoći. Jednostavno je“, kaže za Zagreb News Lu Yao.

Nije bila laka odluka otići iz službe nakon 11 godina. Sin mu se rodio i nije htio propustiti njegovo djetinjstvo. Tako je 2010. došao u Hrvatsku koju je do tada poznao po jednoj stvari – nogometu. Pratio je Svjetsko prvenstvo 1998. i bio je fasciniran time da jedna tako mala država može toliko puno postići. Poslije toga Hrvatsku je pobliže upoznao kao turist, a kada se konačno s obitelji preselio u Zagreb i sam je, položivši ispit u kineskoj ambasadi, postao licencirani turistički vodič. Htio je vidjeti svijet. Glatko je sve išlo do početka korona-krize kada je turizam bio praktički onemogućen.

„Ja volim vodu. More je čisto. Moj grad Macao je na obali pa sam mnogo vremena proveo uz vodu. Hrvatsko more je jako čisto. Ali ostat ću u Zagrebu jer je to glavni grad i tu je kineska ambasada. Svi u mojem susjedstvu su jako ljubazni, a moj sin ide tu u školu. Sve je jako lijepo i nema gužve kao u Kini. Živim ovdje već deset godina i vidim da se s vremenom sve poboljšava. Vidim i mlade ljude koji sa zadovoljstvom idu na ovaj posao jer je sve bolje. Ništa se ne forsira i svatko može pomoći da bude bolje. Pomagao sam u potresima u Kini i sada za vrijeme potresa u Zagrebu vidio sam da vatrogascima nedostaju snage i pitao sam mogu li se pridružiti“, komentira Lu Yao.

Preduvjeti za postajanje vatrogascem u Hrvatskoj su pak malo složeniji. Nakon šest mjeseci dobrovoljnog stažiranja u DVD-u, Lu je dobio mogućnost polaganja vatrogasnog ispita. Vježbe su mu išle besprijekorno, ali problem se krio u teorijskom ispitu. Debela skripta napisana je na hrvatskom jeziku. Lijepo je on to sve morao prevoditi uz pomoć jednog svog susjeda, zaključivši na kraju da je većinu toga već znao. Sin mu zna dobro hrvatski jezik, tako da od njega može naučiti par stvari. Posao nikada ne odbija. Još prije ovog razgovora brisao je pod DVD-a.

„Vrijedan, komunikativan i kolegijalan. Ništa mu nije teško. Nikada ne kaže ne.“ Još na mnoge druge (pozitivne) načine Ana Marija Hadrović, predsjednica DVD-a Sveta Klara, opisuje svog novog operativca. Dapače, sigurna je u njegovu kvalitetu i korisnost u budućnosti, iako je tek prije mjesec i pol dana završio ispit za vatrogasca u Hrvatskoj.

„Iskreno – smiješno je. Ponekad mu nešto kažemo, a on to totalno suprotno shvati. Onda ne znamo kako da mu objasnimo, pa se počnemo smijati, a on se uvijek isto smije kada ne zna. Nije da radimo budalu iz njega. Jedanput nije imao svoj natpis na uniformi, pa ga pitam gdje mu je. On meni uporno govori kako je doma. Ja mu kažem neka ga stavlja na sebe i on ga izvadi iz svog džepa’’, kaže Ana Marija Hadrović.

Svi na DVD-u Sveta Klara su jednaki. Svi rade sve. Dobro, možda se Lu malo previše prima posla. „Normalno je u Kini, pogotovo u obitelji, da kada nešto nije čisto da to počistiš i da ne čekaš da ti netko naredi, to se podrazumijeva“, nadovezao se Lu na svoj rad. Nasreću, do sada nije bilo velikih intervencija na kojima je mogao sudjelovati. Kada dođe do toga, članovi DVD-a Sveta Klara misle kako će se itekako iskazati. Nije Lu zapravo tolika senzacija od čovjeka. Ne čude se djeca i stariji njemu – jednak je kao i svi mi.

OZNAKE: vatrogasac, ZG NEWS

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.