Veliko otkriće u akvatoriju zapadne Istre. Biolozi su pronašli mnogo mlađi plemenite periske, što su sjajne vijesti nakon masovnog pomora te jedinstvene školjke prije nekoliko godina. Daje to nadu da bi se ta endemska vrsta, kojoj prijeti izumiranje, ipak mogla spasiti.
Krhke su i malene, no ove bebe periske daju veliku nadu u spas te vrste. U moru blizu Poreča pronađeno ih je čak 60.
“U nekim drugim dijelovima Mediterana kolege koje su uspjele pronaći su pronašle 2-4 periske na 3 lokacije u cijelom zapadnom Mediteranu. Tako da je to vanserijski”, kazala je dr.sc. Silvija Kipson, biologinja mora.
To izvanserijsko otkriće zaplelo se u kolektore za prihvat mlađi postavljene u porečkom akvatoriju. Slični su kolektori postavljeni na proljeće diljem Jadrana na različitim dubinama. Nakon pola godine plutanja i skupljanja obraštaja izvučeni su na površinu.
Znanstvenici su ih zatim pomno pretražili. Već je prvi pogled na ove porečke bio obećavajući. U njima rekordan broj periski.
“Da ćemo u 3 kolektora naći 60 periski! Cijeli Mediteran ih nije toliko uhvatio ove godine za sada. Tako da ovo je brojka koja ne da nas je iznenadila nego skoro da smo plesali kad smo ih pobrojali”, naglašava Sandro Dujmović, biolog, JU Natura Histrica.
Raspametit će ovaj nalaz i svjetske znanstvenike. Dokazuje da u sjevernom Jadranu još ima živih odraslih jedinki koje se razmnožavaju.
“Ovo su iznenađujuće vijesti i definitivno daju nadu da bi sjeverni Jadran mogao biti među onima gdje bi do nekog oporavka i moglo doći”, naglašava Kipson.
No, još se ne zna jesu li ove bebe zaražene smrtonosnim parazitom. Stoga su na promatranje prebačene u pulski Aquarium.
“One imaju optimalne uvijete za rast i razvoj. I naravno, ovo nam daje uvid u to kolika je uspješnost njihovog rasta, preživljavanja i reprodukcije”, govori Nikolina Premate, biologinja mora, Aquarium Pula.
Nakon masovnog pomora u našem je Jadranu ostalo dvadesetak odraslih plemenitih periski. Ove bebe nova su nada, javlja HRT.
Komentari