Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) je izvijestio da je Uskoku predao slučaj u kojem je zbog korupcije u nabavi medicinske opreme osumnjičen i bivši hrvatski ministar zdravstva, a ističu i da je europska tužiteljica Laura Kovesi u vezi tog slučaja uputila formalno pismo Europskoj komisiji.
U pismu Europskoj komisiji tužiteljica Kovesi navela je, među stalim, da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, “dodatno pogoršao situaciju”. Priopćenje EPPO-a prenosimo u cijelosti:
“Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu (Hrvatska) proslijedio je spis Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (Uskok), nakon odluke Glavnog državnog odvjetništva RH.
EPPO istražuje zločinačko udruženje osam hrvatskih državljana i dvije tvrtke koje se bave nabavama financiranim novcem EU-a (konkretno fonda “NextGenerationEU”), ali i iz državnog proračuna.
EPPO raises concerns over rule of law violations in Croatia following conflict of competence decision.
Our full statement: https://t.co/6Y3mAf0iZw pic.twitter.com/ljFu9X1CYb— European Public Prosecutor’s Office (EPPO) (@EUProsecutor) November 21, 2024
Konkretno, EPPO istražuje kaznena djela aktivne i pasivne korupcije, zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca, počinjena u sastavu zločinačkog udruženja. Ovo se navodno dogodilo između lipnja 2022. i studenog 2024. i sva su kaznena djela neraskidivo povezana.
‘EPPO je postupio po odluci DORH-a’
EPPO je planirao provesti pretrese i uhićenja 19. studenog 2024. Međutim, 15. studenog 2024. EPPO je doznao da je Uskok ishodio sudske naloge za provođenje pretraga protiv nekih od osumnjičenika koje je EPPO istraživao te je tako EPPO saznao za postojanje istrage koju provode nacionalna tijela o činjenicama koje spadaju u nadležnost EPPO-a.
U skladu s važećim nacionalnim zakonom o kaznenom postupku, EPPO je formalizirao svoju istragu 15. studenog 2024. Istog dana EPPO je izvršio svoje ovlasti iz Uredbe o EPPO-u i zatražio preuzimanje predmeta koji je otvorio Uskok.
Uskok se u odgovoru obratio Glavnom državnom odvjetništvu radi rješavanja sukoba nadležnosti u skladu s Uredbom o europskom javnom tužilaštvu, kako je implementirano važećim hrvatskim pravom.
Iako se suštinski EPPO izrazito ne slaže s odlukom Glavnog državnog odvjetništva RH, EPPO je postupio po odluci DORH-a, sukladno Uredbi EPPO-a i prepustio istragu Uskoku.
Ne slažu se s Turudićem
Danas je, kao odgovor na te događaje, glavna europska tužiteljica uputila formalno pismo Europskoj komisiji, ističući sustavne izazove Hrvatske u održavanju vladavine prava. Ključni problemi uključuju:
– Određivanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje takvih sukoba u suprotnosti je s pravom EU-a.
– Glavni državni odvjetnik, zadužen za rješavanje sukoba nadležnosti, dodatno je otežao ove okolnosti na način da je svoju odluku temeljio isključivo na tumačenju Uskoka, ne dajući priliku EPPO-u da izrazi svoje stajalište, čime je narušio nepristranost rješavanja sukoba.
– Uskok nije prijavio istragu o projektu financiranom iz sredstava EU-a, čime je prekršio svoje obveze iz Uredbe o EPPO-u.
– EPPO je neovisni ured javnog tužiteljstva Europske unije. Odgovoran je za istragu, kazneni progon i donošenje presuda protiv financijskih interesa EU-a”, navodi se u priopćenju EPPO-a.
EPPO bez komentara o traženju zaštite za njihove tužitelje
EPPO ranije nije želio komentirati medijske napise da je u vezi Beroševa slučaja tužiteljica iz zagrebačkog Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) Tamara Laptoš zatražila zaštitu za delegirane europske tužitelje u Hrvatskoj.
Zahtjev za zaštitu je uslijedio nakon što je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučio da je za taj slučaj nadležan Uskok, a Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu izvijestilo da istražuje curenje podataka iz istrage EPPO-a spojene s istragom hrvatskog državnog odvjetništva.
Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Vilija Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova – Nikola, koji je zajedno s ocem i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu te Novica koji se predao u ponedjeljak navečer.
SLUČAJ BEROŠ – PETRAČ Europska tužiteljica zatražila zaštitu!
Uskok Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a EPPO za mito
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita.
EPPO je izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je na prijedlog EPPO-a istražni zatvor trojici Petrača, ali i Tomi Paviću iz krapinskog ureda HZZO-a te ravnatelju Klinike za dječje bolesti Zagreb Goranu Roiću.
S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
Komentari