Nakon što je uočio “neredovite aktivnosti iranskih snaga u Siriji”, kao ih je opisala izraelska vojska, Izrael je naredio lokalnim vlastima na Golanskoj visoravni pod njegovim nadzorom da “otključaju i urede skloništa” za zaštitu u sluačaju bombardiranja.
U izjavi izraelske vojske također se kaže da su postavljeni obrambeni sustavi da su “vojnici IDF-a (Izraelskih obrambenih snaga) u visokoj pripravnosti” za mogući napad.
Izraelski mediji su istaknuli da nalog za pripremu skloništa nikada nije izdan tijekom sedam godina građanskog rata u Siriji , u kojemu je Izrael formalno neutralan, ali je izvodio udare preko granice na sumnjive položaje iranskih snaga koje podržavaju sirijskog čelnika Bašara al-Asada.
Iran je optužio Izrael za napad 9. travnja u kojem su u sirijskoj zračnoj bazi ubijena devetorica Iranaca i obećao osvetu.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao je u utorak, uoči objave odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa hoće li izići iz nuklearnog sporazuma s Iranom, da Iran nastoji u Siriji rasporediti “jako opasno oružje” kako bi prijetio Izraelu.
Iran “otvoreno, svakodnevno, poziva na uništenje, eliminaciju Izraela s lica Zemlje i prakticira neublaženu agresiju protiv nas”, rekao je Netanyahu novinarima u Nikoziji.
“Sada nastoji rasporediti jako opasno oružje u Siriji… u isključivu cilju našeg uništenja”, dodao je, ne spominjući međunarodni sporazum s Iranom.
Visoki iranski dužnosnici su u utorak, nekoliko sati prije objave Trumpove odluke, rekli da Iran neće ostati pasivan i da je spreman je za najgori scenarij.
“Neće biti u američkom interesu ako JCPOA (sporazum s Iranom) propadne zbog njihove ofenzive… Ako Sjedinjene Države započnu sukob s Iranom nećemo ostati pasivni”, rekao je Ali Šamhani, tajnik vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost.
Sporazum između Irana i šest sila (Sjedinjene Države, Francuska, Kina, Njemačka, Rusija i Velika Britanija) iz 2015. ograničava iranski program obogaćivanja uranija kako se ne bi mogao upotrijebiti za razvoj atomskog oružja, a zauzvrat su Iranu ublažene međunarodne sankcije, kojih je većina ukinuta u siječnju 2016.
Komentari