Gotovo tri desetljeća nakon vojno-redarstvene akcije Oluja, Hrvatska se suočava s iznevjerenim obećanjima i teškim pitanjima današnjice.
Još jedna obljetnica vojno-redarstvene akcije Oluja te oslobađanja velikog dijela Hrvatske od okupacije srpsko-pobunjeničke vojske, protječe u veoma složenim refleksijama o realnom naslijeđu stečene nacionalno-državne samostalnosti Republike Hrvatske, navodi se u analizi koju je objavio Deutsche Welle.
Autor pojašnjava kako se to ne odnosi samo na činjenicu da su pripadnici Hrvatske vojske 1995. godine nad srpskim civilima počinili ratne zločine, nego i na na strukturno dugogodišnje, osvetničko otežavanje izbjeglim Srbima da se vrate u hrvatski zavičaj. Osim toga, navodi i da se Hrvatska proteklih desetak godina suočila i s masovnim odljevom građana u inozemstvo.
Posebno se upozorava na korupciju, koja generira tijesan odnos biranih poduzetnika s političkim i pravosudnim vlastima. “Hrvatska je danas fatalno određena besperspektivnošću za mlade, pored sve teže stambeno-političke problematike, kao i nedostatka radnih mjesta izuzev u turizmu koji, međutim, presudno nameće i taj stambeni problem. Isti sektor još i ekološki alarmantno ugrožava zemlju, dok su umirovljenici u sve težem materijalnom položaju”, upozorava autor.
Vrijeme rituala i pojačanih strasti
Od zavodljivih obećanja svakovrsnog prosperiteta nakon Oluje, hrvatskim građanima ostala je tek simbolička satisfakcija. Profesor književnosti i kulturalnih studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Dean Duda, smatra da je vrijeme oko godišnjice obilježavanja oslobodilačke akcije uvijek loše u političkom smislu.
“To je vrijeme rituala, pojačanih strasti, historijski besmislenog retro-trijumfalizma”, kaže Duda te napominje i kako je često odsutna racionalna politika, najprije politika razumijevanja i izlaska iz višedesetljetne spirale poslijeratnih etničkih sukoba. “To je i vrijeme resetiranja na početne nacionalističke postavke, štoviše, brižno zalijevano benzinom, ‘regionalnog’ postjugoslavenskog političkog okvira”, poručuje.
Prema Dudinim riječima, takvo vrijeme pogoduje vladajućim elitama da pospreme probleme po tepih. “Ukratko, Hrvatska je u fazi odumiranja političkog života na svim razinama, i malo političke pirotehnike oko Oluje samo će pojačati taj dojam”, zaključuje.
Komentari