Izmjene Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda u javnoj su raspravi do sutra. Neke od primjedbi su da proizvodi nisu klasificirani, da se neće uvesti red na tržištu te da treba jasnije definirati kako smanjiti konzumaciju cigareta, ali i brojnih drugih duhanskih proizvoda.
Marija Bubaš, državna tajnica u Ministarstvu zdravstva, u ponedjeljak je HRT rekla da su se pojavili novi proizvodi koji su privlačni mladima. “Ti proizvodi često nisu regulirani u svom sadržaju, u količini onoga što je štetno za ljudski organizam, pogotovo za mladi ljudski organizam koji se možda do sada nije niti susreo s cigaretom, s nekom određenom količinom nikotina”, rekla je Marija Bubaš.
Istaknula je kako nikotin stvara ovisnost i svatko kad jednom krene pušiti, dostigne određenu razinu nikotina u krvi, taj je stvorio određenu i ovisnost. “Njemu je, da bi svakodnevno funkcionirao, potrebna ta količina nikotina. Kada mladi organizam koji nema naviku korištenja bilo kakvih proizvoda koji sadrže nikotin, krene koristiti proizvode koji sadrže nikotin, te posljedice mogu biti pogubne. U to se ubrajaju razni nikotinski proizvodi, pa i nikotinske vrećice. Jedna ta vrećica ima raznog sadržaja nikotina u sebi, od vrećice do vrećice. Mladi ne obraćaju pažnju, a često puta te vrećice se nađu na raznim tržištima sa raznim natpisima i ne navodi se koliko to nikotina ima. Možda čak mladi i ne razmišljaju koliko nikotina imaju u jedne cigareti, a koliko u jednoj vrećici, a u jednoj vrećici može biti nikotina, koliko u cijeloj kutiji cigareta“, dodala je za HRT.
Naglasila je i da su ti proizvodi lako dostupni mladima, “ali ne samo da su dostupni, nego mladima izgledaju i primamljivo”.
Ovim Zakonom, rekla je, definiraju grijane duhanske proizvode. “Svrstavamo ih u one zabrane gdje su zabranjene cigarete. To znači – gdje je zabranjeno koristiti klasičnu cigaretu, neće se mogu koristiti ni grijani duhanski proizvodi”, poručila je.
Istaknula je kako u Hrvatskoj 40 posto populacije od 15-64 godina koristi takve proizvode, a da više od četvrtine mladih je došlo u susret s grijanim duhanskih proizvodima, e-cigaretama ili nikotinskim proizvodima.
Smatra i kako kažnjavanje nije popularno, te da bi bilo bolje od malih nogu krenuti s nekim osvješćivanjem djece i mladih s zdravim izborima. “Izbor je na nama. Većinom se ovisnička ponašanju kreću tako da ti vršnjak ponudi. I kad želimo pripadati nekoj grupi, identificirati s onima koji su popularniji od nas, tada nije jednostavno reći ne, ali tada je važniji onaj milje kod kuće, da nas tamo osiguraju i očvrsnu da je najbolje biti svoj”, zaključila je.
Komentari