Izložba “Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete” u MMSU Rijeka

Autor:

Ivo Martinović

U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci od 22. veljače do 20. ožujka održat će se izložba Andreje Kulunčić ‘Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete’.

Izložba koju uz vizualnu umjetnicu Andreju Kulunčić kustoski potpisuju Irena Bekić i Anca Verona Mihuleț dio je istoimenog umjetničko istraživačkog projekta započetog 2019. godine. Suradnice na projektu su feministička antropologinja Renata Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinja Dubravka Stijačić.

Ovim projektom, navodi se u najavi, autorica Andreja Kulunčić reagira na činjenicu da su u dominantnom povijesnom narativu o političkom logoru Goli otok, kao i u javnom govoru o njemu, u potpunosti potisnute specifičnosti ženskog iskustva traume, pa čak i postojanje ženskog logora u kojemu je od 1950. do 1956. boravilo više od 850 žena osuđenih zbog povezivanja s Informbiroom.

“Režim u logoru sustavno je ugrožavao reproduktivno zdravlje kažnjenica, osjećaj etičke odgovornosti i skrbi za druge te isključivao njihove spolne specifičnosti. Zatvorenice su bile prisiljavane da kažnjavaju, nadziru i isljeđuju jedna drugu, što je, uz težak rad, rezultiralo njihovom dubokom traumom i dugogodišnjom šutnjom. Kroz prostorne umjetničke intervencije na lokalitetima Golog otoka i Svetog Grgura, izložbe, web site, publikacije te nizom radionica i razgovora, projekt dekonstruira hotimičnu amneziju ženske povijesti Golog otoka, stvarajući istovremeno osnovu za gradnju kolektivnog antispomenika”, stoji u najavi predstave.

Ivo Martinović

Izložba u Rijeci fokusira se na transformaciju ženskog tijela podvrgnutog ugnjetavanju ili traumi.

Postavom su naglašene tri postaje: prostor za promišljanje i komplementarno razmišljanje koji sadrži vizualne materijale – crteže, fotografije i objekte – nastale kroz umjetničko istraživanje; mjesto za gestualnu interpretaciju svakodnevne torture nad ženama na Golom otoku i Svetom Grguru u formi četverokanalne video instalacije (izvedbe na lokalitetima Annette Giesriegl, Jasna Jovićević, Zrinka Užbinec); te zonu sudjelovanja, koju svakodnevno izvodi umjetnica kroz različite akcije, razvijane u suradnji s publikom i suradnicama: od čitateljskih večeri, ritualnog ispisivanja imena zatvorenica do održavanja radionica izrade glinenih figurica 850 žena za 850 žena. Figurice simboliziraju 850 žena zatvorenih na dva otoka i bit će dio pokretnog spomenika od 850 terakota skulpturica koje će se izlagati kao cjeloviti rad na izložbama koje će uslijediti.

Unutar ovoga projekta, 64 godine nakon raspuštanja golootočkog logora, na lokalitetu ženskog političkog logora prvi su put postavljene info table o njegovu ustroju i povijesti te je započeto vizualno obilježavanje ženske memorije kao oblik trajnog spomenika.

Ivo Martinović

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.