Izložba ‘Prekozemnost’ Melinde Kostelac u Galeriji Vladimir Filakovac

Autor:

Melinda Kostelac

U Galeriji Vladimir Filakovac u zagrebačkoj Dubravi u ponedjeljak 17. siječnja u 19 sati održat će se otvorenje izložbe akademske grafičarke Melinde Kostelac pod nazivom ‘Prekozemnost’.

“Umjetničko djelovanje grafičarke Melinde Kostelac u kontinuitetu je posvećeno istraživanju i težnji za invencijama unutar grafičkog medija, koje se, međutim, ne svodi na forsirani izlazak iz tradicionalne grafike, već se, štoviše, uvijek kreće oko ideje kako tradicionalne grafičke tehnike dubokog i plošnog tiska i dalje nisu dovoljno istražene i iskorištene u svojim tehničkim i vizualnim mogućnostima”, navodi se u predgovoru predstave likovne kritičarke Ive Körbler, koja će i otvoriti izložbu.

Posljednjih nekoliko godina, dodaje se, intenzivno radi na spajanju medija umjetničke knjige, grafičkih listova i vlastitih autorskih tekstova, stvarajući nedjeljivu umjetničku cjelinu – pa čak i grafički objekt – čime dostojno nastavlja značajan i obvezujući niz suvremenih hrvatskih grafičarki koje su koncept umjetničke grafičke knjige podigle na sasvim novu razinu: Zdenke Pozaić, Nevenke Arbanas i Maje S. Franković.

Ovom izložbom Melinda Kostelac predstavlja osam umjetničkih knjiga, grafičke listove i kratke istinite autorske priče. Svaka priča ima svoju težinu i označena je brojem. Neke od priča imaju podnaslov i sve su neposredna svjedočanstva događaja iz stvarnog života, dok su neki od tekstova introspektivne naravi, a u većini priča glavne su protagonistice žene.

Izložba je otvorena do 10. veljače 2022., radnim danom od 10 do 20 sati. Ulaz je slobodan.

Melinda Kostelac

Melinda Kostelac rođena je u Rijeci. Diplomirala je kao profesor likovne kulture 1996. godine na Odsjeku za likovne umjetnosti Pedagoškog fakulteta u Rijeci, specijalizirajući medij grafike. Na poslijediplomskom studiju grafike Akademije likovnih umjetnosti u Ljubljani 2005. godine stekla je titulu magistra umjetnosti u klasi Lojze Logara. Status samostalnog umjetnika stekla je 2002. godine. Doktorantica je poslijediplomskog doktorskog studija grafike Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

Bilježi preko 200 skupnih i samostalnih izlaganja u Hrvatskoj i inozemstvu, te je više puta nagrađivana za područje grafike. Autorica je raznih publikacija na području povijesno kulturne baštine Opatije i Liburnije, čime je postala laureatom  godišnje nagrade za područje kulture grada Opatije 2011. godine za umjetnost i publikacije. Godine 2012. uvrštena je u treću knjigu o suvremenoj svjetskoj grafici, autora Richarda Noycea “Printmaking-Off The Beaten Track” (publikacija dostupna putem www.amazon.com). Umjetnička je voditeljica EU projekta „Wom@rts“ (www.womarts.eu)  (2017-2021), te EU projekta „They Live: Student lives revealed through context-based art practices“ (2020. – danas).

Svakim novim ciklusom svojih grafika nadovezuje se na prethodne zapise, tragove ljudskog, grafičkog, antropološkog, intimnog. Služi se raznim grafičkim tehnikama, ponajviše tehnikama dubokog tiska. Radovi joj sadrže inovativni pristup i predstavljaju sinergiju grafičkog i spisateljskog autorskog djela kao cjeline na kojeg se recentno nadovezuje i rad izveden u projekciji tehnologije virtualne realnosti.

Angažirana je na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci kao prodekanica za nastavu, studije i studentska pitanja, u umjetničko-nastavnom zvanju izvanredne profesorice. Dobitnica je nagrade za nastavnu izvrsnost Sveučilišta u Rijeci, 2021. godine. Živi u Opatiji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.