Izložba o Juraju Rattkayu, borcu protiv Turaka koji je udario temelje hrvatskom nacionalizmu

Autor:

Dvor Veliki Tabor

Izložba ‘Juraj Rattkay Velikotaborski’, o autoru prve tiskane hrvatske povijesti iz 1652. godine, otvorena je u Muzeju Međimurja Čakovec. Osim originalnog izdanja iz 16. stoljeća, na izložbi se može vidjeti i ponovljeno izdanje iz 1772. i brojni predmeti i knjige toga vremena

Zagrepčani znaju da Ratkajev prolaz spaja Vlašku i Martićevu ulicu, ali malo ih zna da je Juraj Rattkay ne samo jedan od najistaknutijih članova obitelji Rattkay, nego i autor prve tiskane hrvatske povijesti, knjige „Memoria regum et banorum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae“, odnosno u prijevodu „Spomen na kraljeve i banove kraljevstva Dalmacije, Hrvatske i Slavonije“ koja je tiskana 1652. u Beču. Nedavno je u Muzeju Međimurja Čakovec otvorena izložba Muzeja Hrvatskog zagorja, Dvora Veliki Tabor, pod nazivom „Juraj Rattkay Velikotaborski (1613.-1666.)’’, a autorica je povjesničarka i muzejska savjetnica Dvora Veliki Tabor Nadica Jagarčec. Na izložbi se može vidjeti originalno izdanje Rattkayeve ‘’Memorie’’ iz 1652. te ponovljeno izdanje iz 1772. i nekoliko knjiga iz 17. stoljeća te viteški oklopi, puške i mačevi iz 17. stoljeća iz zbirke Dvora Veliki Tabor. Kopije dokumenata iz Hrvatskog državnog arhiva i Hrvatskog povijesnog muzeja, točnije kraljevske darovnice, grafike i oporuke, ilustriraju značaj plemićke obitelji Rattkay te Jurja Rattkaya i njegova djela.

Dvor Veliki Tabor bio je tijekom triju stoljeća, od 1502. do 1793., glavno sjedište obitelji Rattkay, čiji su se pripadnici isticali u vojnom, političkom, crkvenom i kulturnom životu tadašnje Hrvatske, a Juraj II. Rattkay, kanonik zagrebačkog Kaptola, dobar govornik, prevoditelj, sudionik vojnih pohoda, bio je jedan od najistaknutijih.

Dvorac Veliki Tabor; Juraj Rattkay Velikotaborski, ‘Memoria regum et banorum regnorum Dalmatiae, Croatiae, et Sclavoniae’ (desno). FOTO: Dvor Veliki Tabor

Nadica Jagarčec objasnila je da su preci Jurja II. Rattkaya, porijeklom iz sjeverne Ugarske, stigli u Hrvatsku početkom 16. stoljeća.

„Hrvatski ban Ivaniš Korvin dodijelio je 1502. Pavlu Rattkayu za ratne zasluge i 200 forinti duga prve posjede u hrvatskim krajevima: Jurketinec i Tabor ili Vrbovec pokraj rijeke Sutle u Hrvatskom zagorju. Tijekom 16. stoljeća hrvatsko je područje bilo izloženo novim navalama turskih osvajača. Nakon porazne bitke na Mohačkom polju 1526., na ugarsko-hrvatsko prijestolje zasjela je vladarska dinastija Habsburg. Osmanlije su osvajali sve veća područja u Hrvatskoj i Slavoniji, sve do Virovitice i Čazme i Hrvatska je svedena na ostatke ostataka nekad slavnog hrvatskog kraljevstva. U tom zlosretnom 16. stoljeću, pripadnici obitelji Rattkay, upravo zahvaljujući vojnim zaslugama u borbama protiv Turaka, stekli su plemićki naslov baruna. Godine 1559. Ferdinand I. Habsburški dodijelio je Petru II. i Pavlu III. Rattkayu svečanu barunsku diplomu uzimajući u obzir vojne zasluge njihova oca Pavla II. koji je do pogibije u bici kraj Preloga bio aktivni sudionik mnogih bitaka protiv Turaka. Obnašao je i važne javne dužnosti: bio je hrvatski podban, podžupan Varaždinske i Križevačke županije te plemićki sudac u Varaždinskoj županiji“, rekla je autorica izložbe.

Kako je dalje navela, Petar II. ženidbenim je vezama, a sklapao je brak 3 ili 4 puta, znatno povećao posjede Rattkaya i bio je jedan od najmoćnijih plemića u Hrvatskoj. Sudjelovao je u gušenju hrvatsko-slovenske seljačke bune 1573., iako ona nije zahvatila Rattkayeve posjede.

„Gotovo do potkraj svog života bio je zapovjednik četa te je u Grazu držao 50 vojnika. Umro je u Velikom Taboru 1586. Sahranjen je u desinićkoj župnoj crkvi, a nad njegovim je grobom u kamenu isklesan njegov lik u viteškoj odori i izveden latinski natpis. Sin Petra II., Ivan II. i njegova žena Ana Konjski koja mu je u vlasništvo donijela mnoge posjede, primjerice Susedgrad i Donju Stubicu, bili su djed i baka Jurja II. Rattkaya. Ivan II. dobio je od kralja Rudolfa II. sajamski privilegij za sela Sopot, Desinić i Mali Tabor, a od toga je i sam ubirao značajne novčane prihode. Jedan od sinova Ivana II. i Ane Konjski je Petar III. Šimun koji je, kao i njegov otac, bio kapetan karlovačkih konjanika. Godine 1617. i 1628. imenovan je kraljevskim povjerenikom u Hrvatskoj prilikom uvođenja bana Sigismunda Erdődyja na njegovu dužnost, a tu su čast tada imali samo najodličniji od plemstva. Petar III. Šimun Rattkay je u braku s Barbarom Erdődy imao dvoje djece: sina Jurja II. Rattkaya i kćer Mariju Elizabetu.“

Ivan Kukuljević Sakcinski rekao je govoreći o Rattkayu da svatko može uvidjeti rodoljubno srce piščevo i uglađeni jezik, kakvim je malo kajkavskih Hrvata u ono doba pisalo

Juraj II. Rattkay rodio se 22. prosinca 1613. u Velikom Taboru, iako se prije smatralo da se rodio 1612. u Karlovcu gdje mu je otac boravio kao krajiški časnik. Mladi Juraj pohađao je u Grazu gimnaziju od 1627. do 1631. i prvu godinu studija filozofije. U Leobenu, u Austriji, 1632. stupio je u isusovački red – u knjizi novicijata, navodi naša sugovornica, za njega je zabilježeno da ima 19 godina, da je dobrog zdravlja i da govori latinski, hrvatski i njemački jezik. No ubrzo Juraj je napustio isusovački red i nastavio studij filozofije u Grazu od 1637. do 1639. Bio je gimnazijski profesor prvo u Zagrebu, a potom u Györu, gdje je 1639. otpušten iz isusovačkog reda.

Nadica Jagarčec objasnila je da je za vrijeme studija u Beču 1640. tiskao hrvatski prijevod jednog latinskog djela isusovca Lamormaina, a prijevod je posvetio svom zaštitniku, grofu Ivanu Draškoviću.

„Već naslovnica te knjige najavljuje da se Juraj predstavlja kao Slobodni gospodin od velikoga Tabora grada i kao zagrebački kanonik, dakle u to vrijeme je već raskinuo veze s isusovačkim redom, a biskup Benedikt Vinković već ga je imenovao kanonikom katedrale. Ivan Kukuljević Sakcinski rekao je govoreći o Rattkayu i toj knjizi da svatko može uvidjeti rodoljubno srce piščevo i uglađeni jezik, kakvim je malo kajkavskih Hrvata u ono doba pisalo. Rattkay se u predgovoru obratio čitatelju ističući važnost pisanja i govorenja na narodnom jeziku. Svojim govorom 1641. u Beču, ‘Hvalospjev sv. Ladislavu ugarskome kralju slavnoga ugarskog naroda’, izgovoren u bazilici sv. Stjepana prvomučenika, sveca zaštitnika bečkog sveučilišta, postigao je veliki uspjeh i potvrdio glas dobroga govornika. Godine 1643. imenovan je čazmanskim i kalničkim arhiđakonom i kanonikom lektorom.“

Mačevi iz 17. stoljeća i Puška iz 17. stoljeća, ukrašena motivima iz lova, neki su od predmeta koji će se moći vidjeti na izložbi. FOTO: Dvor Veliki Tabor

U međuvremenu je Rattkay, navodi Nadica Jagarčec, s banom Draškovićem ratovao protiv Turaka, a posebno se istaknuo u bitci pokraj Kladuše 1641. Po nalogu bana Draškovića obilazio je pogranične utvrde uz tursku granicu i nadgledao radove obnove i utvrđivanja te je sudjelovao na zasjedanju Ugarskog sabora u Požunu. Osim Ivana Draškovića, osobiti prijatelji Rattkayu bili su braća Nikola i Petar Zrinski. Kako je objasnila autorica izložbe, Petar Zrinski i Juraj Frankopan uputili su 1647. molbu zagrebačkom Kaptolu da dopusti Rattkayu poći s njima u rat protiv Šveđana. Tako je Rattkay uz dopuštenje Kaptola kao vojni dušobrižnik pratio hrvatsko konjaništvo kroz bitke posljednjih mjeseci Tridesetogodišnjeg rata u Češkoj, Saskoj i Turingiji.

Posredovanjem bana Nikole Zrinskog postao je Rattkay 1651. kraljevskim povjerenikom za vlaška pitanja.

„U to vrijeme Rattkay je s banom Nikolom ratovao protiv Turaka kraj Petrinje, Kostajnice i na Uni. Vrlo detaljno opisao je Ratkaj u svojoj povjesnici bitke koje su se tada vodile protiv Turaka, u kojima je i sudjelovao. Opisujući iscrpljujuće bitke s Osmanlijama, Rattkay je isticao hrabrost i junaštvo bana Nikole Zrinskog kao svijetli primjer plemenitog i velikodušnog vojskovođe. Juraj Rattkay je 1653. položio prisegu i župi Stenjevec pokraj Zagreba, a tri godine nakon toga obnašao je naslov prepošta metropolije Kalocse. Uz podršku Zrinskih Rattkay je i nadalje obnašao svoje političke dužnosti te održavao veze s uglednim intelektualcima grupiranim oko kongregacije svetog Jeronima u Rimu: dopisivao se s Jeronimom Paštrićem i Jurjem Križanićem. Zbog oštre i otvorene kritike svojih suvremenika Rattkay je objavom ‘Memorie’ stekao brojne neprijatelje u uglednim obiteljima koji su priželjkivali osvetu. No ubrzo Rattkay je svojim neprimjerenim ponašanjem, a optužen je za preljub s jednom ženom, pridonio tome da je prvo kažnjen novčanom globom i oduzimanjem pola godišnjih kanoničkih prihoda, a 1662. Rattkayu je biskupski sud oduzeo sve časti, naslove i crkvene dohotke pa je tako bio primoran napustiti Kaptol i povući se na svoje imanje i kuriju Kraj na rijeci Sutli. Sve se to zbilo nakon skandala koji su izazvala Rattkayeva ljubavna pisma Ani Malenićkoj. Pisma su, umjesto kod dame, završila kod njene mame, a nakon toga kod biskupa Petretića“, ispričala je Nadica Jagarčec.

Rattkayeve su ideje identične s programom Nikole Zrinskog i njegova urotničkog kruga – obrana autonomija i uspostava jakog centra vlasti s ciljem oslobođenja od Turaka

Kako je zaključila, mnogi povjesničari sve do naših dana prigovarali su Rattkayu da nije bio dorastao zadatku, odnosno često se ponavljaju podcjenjivački navodi iz ‘’Criteriona’’:

„Tek je Hrvatski institut za povijest 2001. objavljivanjem hrvatskog prijevoda i reprinta djela ‘Spomen na kraljeve i banove kraljevstva Dalmacije, Hrvatske i Slavonije’ sa studijom mađarskog povjesničara Sandora Benea donio sasvim novu sliku o Rattkayevu djelu i njegovu značenju, ističući Rattkayevu povezanost s braćom Zrinski, ne samo u spomenutoj posveti djela. Rattkayeva je povjesnica trebala poduprijeti stalešku i političku kampanju Zrinskoga, prezentirajući njezin hrvatski cilj. Kao što je napisao Korade: Rattkay nije neuki povjesničar ni smušeni idealist, već važan čimbenik i ‘glasnogovornik’ ranog razdoblja urote Zrinsko- Frankopana, a elementima humanističkog ilirizma udario je temelje modernom hrvatskom nacionalizmu. Osnovni motiv koncepcije djela jest naglašavanje narodnog bitka i državne tradicije hrvatskog naroda u kontekstu uloge ‘kršćanskog bedema’ u borbi protiv Turaka. No isto tako prisutan je i skriven, ali nedvosmisleni protuhabsburški ton ‘Spomena’ jer bečki dvor ponovno odgađa oslobodilački rat protiv Turaka i dodjeljuje sve više povlastica Vlasima. Rattkayeve su ideje posve identične s programom Nikole Zrinskog i njegova urotničkog kruga – obrana postojećih autonomija i uspostava jakog centra vlasti s dugoročnim ciljem konačnog oslobođenja od Turaka.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.