Izložba filmskih plakata zaboravljenog dizajnera Nenada Pepeonika za Filmoteku 16

Autor:

HDD PEPEONIK

‘Nenad Pepeonik: Kino u sitotisku’ naziv je izložbe koja će se premijerno u HDD galeriji moći pogledati u četvrtak, 20. svibnja, od 16 do 20 sati. Riječ je o izložbi koja daje prvi opsežniji uvid u plakatni opus jednog od zaboravljenih majstora plakata iz razdoblja od sredine 1960-ih do kraja 1980-ih godina. Izložba se fokusira na Pepeonikove filmske plakate, većinom za zagrebačku filmsku ustanovu Filmoteka 16, prepoznatljivog grafičkog rukopisa oslonjenog na samosvjesnu igru s tipografijom i karakterističnim kvalitetama tehnike sitotiska.

Nema službenog otvorenja, a nakon prvog dana izložbu će svi zainteresirani moći pogledati u uobičajenom radnom vremenu od 12 do 19 sati, uz pridržavanje epidemioloških pravila, sve do 4. lipnja. Kustosi izložbe su Sven Sorić i Marko Golub.

“Ova izložba nije u pravom smislu riječi retrospektiva, već prvi korak u njegovom ponovnom otkrivanju ovog autora, koji nam daje osnovne koordinate njegovog dizajnerskog djelovanja, uz impresivan izbor plakata iz zbirke grafičkog dizajna zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt iz kojeg je moguće iščitati specifičan Pepeonikov autorski jezik, grafičke postupke i način razmišljanja o mediju plakata”, navde Marko Golub i Sven Sorić u najavi izložbe.

Nenad Pepeonik se grafičkim dizajnom počinje baviti sredinom šezdesetih godina, nakon diplome na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, a rana iskustva s medijem plakata stječe u prvim godinama djelovanja pogona sitotiska Grafičkog servisa Studentskog centra, koji 1959. osniva Brano Horvat i koji će do ranih 1990-ih otisnuti mnoge od najvažnijih plakata, ali i grafičkih radova, najistaknutijih domaćih grafičkih dizajnera i likovnih umjetnika.

Filmoteka 16 osnovana je 1963. godine s ciljem pospješivanja distribucije filmova onkraj standardnih distribucijskih kanala, primjerice u školama i mjestima koja nisu imala stalne kino dvorane. Važni domaći i inozemni filmski naslovi presnimavani su na 16-milimetarske vrpce i na taj način prikazivani, distribuirala je i uvozne nastavne filmove, a uz to Filmoteka 16 je imala i vlastitu produkciju unutar koje su najslavniji edukativni tzv. element-filmovi na super 8mm vrpci. Objavila je i niz filmoloških knjiga (Peterlić, Turković, Belan, Munitić, Tanhofer, Dovniković) te organizirala ljetne filmske škole. Spomenute knjige, plakate ljetnih škola, promotivne materijale i korice šapirografiranog Filmotekinog Biltena također je dizajnirao Pepeonik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.