Izložba Alberta Giacomettija otvara se sutra u Umjetničkom paviljonu

Autor:

HINA/ Denis CERIĆ

Izložbe skulptura, crteža i litografija Alberta Giacomettija “Portreti sarašnjosti” bit će otvorena u utorak u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, a obuhvatit će 34 djela posuđena iz francuske Fundacije Maeght među kojima je i slavna skulptura “Čovjek koji hoda”, najavila je na konferenciji za novinare ravnateljica Umjetničkoga paviljona i autorica izložbe Jasminka Poklečki Stošić.

Ove godine u okviru ciklusa Najveći kipari 20. stoljeća”, koji je započet 2014. godine velikom izložbom Joana Miróa, nakon čega je u 2015. godini uslijedila izložba radova francuskoga kipara Augustea Rodina, predstavljamo izložbu slavnoga Alberta Giacomettija, rekla je Poklečki Stošić i dodala kako izložba obuhvaća 34 umjetnikova rada – skulpture, crteže i litografije posuđene iz francuske Fundacije Maeght.

Među izlošcima se, naglasila je, nalazi najslavnije Giacomettijevo djelo, skulptura “Čovjek kojih hoda”, amblematsko remek-djelo koje do danas drži prvo mjesto na ljestvici najskupljih skulptura.

Skulptura “Čovjek koji hoda”, smatra autorica izložbe, predstavlja stradanja koja je čovjek proživio u Drugom svjetskom ratu. Ocijenila je kako je Giacometti aktualan i danas jednako kao i poslije Drugoga svjetskog rata, a djelo mu je u dijaloga s današnjim suvremenom.

Osim “Čovjeka koji hoda”, posjetitelji će na izložbi moći vidjeti i “Žene iz Venecije”, ciklus od devet monumentalnih skulptura kojima se umjetnik 1956. godine proslavio na Bijenalu suvremene umjetnosti u Veneciji, napomenula je dodavši kako će biti izloženi i crteži iz kojih se iščitava umjetnikova virtuoznost izražavanja u mediju crteža, te litografije čiju izvedbu je doveo do savršenstva.

Alberto Giacometti poznat je kao kipar, premda je bio talentiran slikar i crtač, koji je životni vijek proveo u Francuskoj. Njegov karakterističan stil do kojega dolazi neprekidnom redukcijom figura, a koji naposljetku uključuje vrlo visoke i mršave figure, obilježava hrapava, gotovo hrđava površina skulptura te njihova izdužena torza, glave, ruke i noge. Giacomettijevi tzv. tanki ljudi postaju ikonama dvadesetog stoljeća, a upravo globalno prepoznatljive skulpture iz navedenoga razdoblja umjetnikova stvaralaštva bit će predstavljene na izložbi u Umjetničkom paviljonu.

Likovni kritičari su Giacomettijev umjetnički izričaj povezivali sa Sartreovom egzistencijalističkom filozofijom.

Izložba će biti otvorena do 8. siječnja 2017. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)