U utorak će u Hrvatskoj prevladavati pretežno sunčano vrijeme te u većini krajeva vrlo vruće. Uz jači dnevni razvoj oblaka u unutrašnjosti tek rijetko može biti pokojeg kratkotrajnog pljuska, ponajprije u središnjoj i Gorskoj Hrvatskoj.
Vjetar većinom slab, na Jadranu poslijepodne do umjeren jugozapadni i sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 33 i 38 °C, prognoziraju iz DHMZ-a.
Meteoalarm je za cijelu zemlju izdao upozorenja zbog visokih temperatura. Crveno upozorenje izdano je za regije Knina, Rijeke, Splita i Dubrovnika, dok su narančasta upozorenja na snazi za regije Osijeka, Zagreba, Karlovca i Gospića.
U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu, te i dalje vruće i vrlo vruće. U drugom dijelu dana na kopnu nestabilnije, uz jači razvoj oblaka lokalno pljuskovi s grmljavinom, mjestimice moguće izraženiji. Ponekog pljuska može biti i na sjevernom Jadranu, uglavnom u unutrašnjosti Istre.
Vjetar slab, na Jadranu do umjeren jugozapadni. Uz nestabilnosti vjetar prolazno pojačan. Najniža jutarnja temperatura zraka od 17 do 22, na Jadranu od 23 do 27, a najviša dnevna većinom između 33 i 38 °C.
Vrhunac toplinskog vala očekuje se u srijedu i četvrtak kad će najviše dnevne temperature u unutrašnjosti biti oko 40, a na Jadranu i u Dalmatinskoj zagori i do 41 Celzijevih stupnjeva.
I dalje neugodne tople noći s temperaturama oko 20 u unutrašnjosti a oko 26 na Jadranu. Sutra poslijepodne u planinskim krajevima i unutrašnjosti umjeren razvoj dnevne naoblake uz pokoji pljusak. Temperature mora od 25 do 27, ultravioletni indeks visok i vrlo visok, piše N1.
Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo preporuke za zaštitu zdravlja od vrućine
Visoke temperature mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti.
Između ostaloga, savjetuje se:
- rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, jer se znojenjem gubi više tekućine, čime dolazi do dehidracije
- piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera
- izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima
- osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta
- nositi laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala te zaštititi glavu od direktnog sunca
- rashladiti prostor u kojem se živi koristeći hladniji noćni zrak
- danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu
- isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu
- izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima
- ne ostavljati djecu niti životinje u parkiranom vozilu
- redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju posvetiti novorođenčadi i maloj djeci – za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom te odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja
- ako imate zdravstvene probleme potražiti savjet liječnika.
Komentari