IZBORNA KAMPANJA Koje brige dijele Bakir Izetbegović i Christian Schmidt?

Autor:

OHR

Christian Schmidt, visoki predstavnik Vijeća za provedbu mira u Bosni i Hercegovini (PIC) sastao se u ponedjeljak sa Bakirom Izetbegovićem, predsjednikom Stranke demokratske akcije.

“Dužnost svih političkih aktera je da djeluju odgovorno i konstruktivno u pravcu zajedničkih ciljeva i prosperiteta cijele države na putu eurointegracija”, poručio je Schmidt.

Schmidt je s Izetbegovićem “podijelio zabrinutost” u vezi s izvještajima o uključivanju osuđenih ratnih zločinaca u nastavne programe povijesti u RS-u bez odgovarajućeg objašnjenja njihove pune uloge i presuda za ratne zločine.

“Obrazovanje mora pomoći mlađim generacijama da spoznaju istinu kako bi prevladali užase prošlosti i okrenuli se boljoj budućnosti u duhu suživota i zajedničkih prioriteta”, napisali su iz OHR-a na platformi X (nekadašnji Twitter).

Konaković o prisluškivanju: “Nalogodavci su Bakir i Sebija Izetbegović, nema tu autonomije!”

Urednik Avaza Danijal Hadžović, kaže za nacional.hr da mjesecima već postoji određeno neslaganje Veleposlanstva SAD-a i Ureda visokog predstavnika (OHR) po pitanju odnosa prema Stranci demokratske akcije čiji je Izetbegović predsjednik.

Michael Murphy, veleposlanik SAD-a u BiH, zbog veza s islamskim radikalizmom, potpunog podređivanja Erdoganu, dodjeljivanja ugovora Huaweiju od BH Telecoma u vremenu kad je ova stranka upravljala njime, izigravanja brojnih dogovora poput rušenja pregovora u Neumu, odlučio je eliminirati SDA iz političkih procesa u BiH. Ne samo u tom smislu da su podržali promjenu vlasti na svim nivoima bez ove stranke, nego su odlučili međunarodno izolirati SDA”, kaže Hadžović.

U OHR-u nikad nisu u potpunosti podržavali ovu politiku smatrajući da tu treba zauzeti umjereniju poziciju, kako zbog činjenica da SDA i dalje kontrolira trećinu federalnog parlamenta i vlada u četiri kantona, tako i zbog straha da ih izolacija od zapadnih sila vodi u potpunu radikalizaciju i samo dodatno jačanje veza s režimima poput onog u Turskoj, ali sve više i onih nekih istočnijih poput iranskog, podsjeća Hadžović.

“SDA bi voljela da može izaći iz izolacije u koju su ih odvele katastrofalne Izetbegovićeve politike, jer se pritisak međunarodne zajednice ispostavio kobnim za ovu stranku, na kraju krajeva, koštao ih je vlasti. S te strane, ovaj sastanak Schmidta i Izetbegovića, koji se događa na kraju mandata, Murphyja treba promatrati u kontekstu spremnosti da se postepeno možda počne popuštati stega međunarodne zajednice prema SDA, što je njima od vitalnog značaja za ulazak u vlast”, kaže Hadžović za nacional.hr.

Ovim sastankom su za javnost ponovljena neka opća mjesta i ništa se bitno nije moglo saznati, ocjenjuje naš sugovornik.

KOBAN PREDIZBORNI ISTUP Izetbegović na policiji zbog širenja mržnje

“Ipak, moramo biti oprezni, jer SDA i dalje vodi Izetbegović, u njenom vrhu su i dalje iste radikalne i obavještajne strukture iza kojih stoje brojna nedjela i koji imaju vrlo radikalne političke poglede i veliko je pitanje može li se ta stranka uopće više reformirati i postati konstruktivan faktor, kao što je to bila jedno kratko vrijeme nakon što je na čelu stranke Sulejman Tihić zamijenio Aliju Izetbegovića“, objašnjava Hadžović.

Problem sa SDA ostaje što je ta stranka i dalje prevelika, s najvećim brojem glasova u Federaciji, upozorava naš sugovornik.

“Za efikasno provođenje europskih reformi i zakona, a da ne kažem tek bilo kakve ustavne promjene, bit će neophodne i ruke ove stranke. I to je neki usud koji i BiH i Bošnjaci imaju s ovakvom SDA – teško ide s njima, ali teško ide i bez njih”, zaključuje Hadžović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.