Nakon što je angažirao sina Branimira Glavaša za novog odvjetnika, Zdravko Mamić je pokrenuo niz manevara kojima će nastojati izmjestiti suđenje iz Osijeka na neki drugi, njemu moguće skloniji sud, a u tom procesu ima pomoć moćnog HDZ-ova pravosudnog lobija
Angažiravši u svom drugom procesu za teški višemilijunski kriminal novog odvjetnika Filipa Glavaša, sina bivšeg saborskog zastupnika i slavonskog moćnika Branimira Glavaša, već osuđeni i odbjegli Dinamov gazda Zdravko Mamić zapravo je pokrenuo niz manevara kojima će ponovno nastojati izmjestiti suđenje sa Županijskog suda u Osijeku na neki drugi, njemu moguće skloniji sud. Pored toga, Mamić računa i na činjenicu da osječki sud trenutno nema formalnog predsjednika, nego tek vršitelja dužnosti, što će također pokušati iskoristiti podnošenjem zahtjeva za izuzećem sudaca koji bi mu trebali suditi.
U ovom aspektu za njega je izuzetno povoljna okolnost da Županijski sud u Osijeku ne vodi Zvonko Vrban – donedavni predsjednik kojega je Mamić najprije nastojao pridobiti na svoju stranu obećanjem da će mu ‘’dati više nego što može zinuti’’, da bi nakon toga javno najavio da će iskoristiti sve svoje kapacitete kako bi ga uklonio s te funkcije.
Vrban je jedini kandidat na natječaju za novog predsjednika suda, ali taj natječaj već dulje vrijeme nastoji poništiti utjecajna struja HDZ-ovaca predvođena izuzetno moćnim Vladimirom Šeksom. Iz zatvorenog kruga ovih neobičnih okolnosti više sugovornika Nacionala stoga dolazi do vrlo jednostavnog zaključka: dio vrhuške vladajuće stranke preko Županijskog suda u Osijeku zapravo nastoji ići na ruku Zdravku Mamiću i pomoći mu da okrene izuzetno ozbiljan pravosudni proces sebi u korist.
Stvarni početak ovog suđenja bio je zakazan za 16. i 17. siječnja u Osijeku, ali je on odgođen upravo Mamićevim angažiranjem odvjetnika Glavaša, što je zapravo bio njegov prvi očekivani manevar. Glavaš je, naime, od suda zatražio dodatno vrijeme kako bi se proučio spise, upoznao se s predmetom i pripremio za obranu, što mu je sud također očekivano odobrio. Dao mu je rok koji se smatra primjerenim, ali znatno manje vremena nego što je traženo.
‘’Kada se sastavljao kalendar ročišta u ovom predmetu, očekivalo se da će Mamić neposredno prije početka ovog procesa promijeniti odvjetnika koji mu je prethodno dodijeljen po službenoj dužnosti i tako ishoditi odgodu. Upravo zato u kalendaru je predviđena ‘rupa’ od dva tjedna, nakon čega bi se suđenje odvijalo iduća četiri tjedna po dva dana svakog tjedna. Odgoda zbog angažiranja novog odvjetnika stoga ne bi trebala poremetiti ovu dinamiku’’, objasnio je za Nacional pravosudni izvor vrlo dobro upoznat s ovim slučajem.
Odbjeglog Dinamova gazdu zajedno s njegovim bratom Zoranom Mamićem, sinom Mariom Mamićem, bivšim direktorom Dinama Damirom Vrbanovićem, poduzetnicima Sandrom Stipančićem i Igorom Krotom te menadžerom Nikkyjem Arthurom Vuksanom USKOK je u ovom predmetu optužio za udruživanje u zločinačku organizaciju koja je iz zagrebačkog kluba izvukla više od 200 milijuna kuna. U optužnici ispisanoj na gotovo tisuću stranica, o kojoj je Nacional ekstenzivno pisao u više navrata, detaljno se opisuje model isisavanja ogromne količine novca – između ostalog sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i tvrtki iz Velike Britanije, Švicarske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Svetog Vincenta i Grenadina, Belizea, Hong Konga, Gibraltara i SAD-a koje su naplaćivale te nepostojeće usluga za transfere igrača koje je Dinamo plaćao, čime je klub oštećen za više od 144 milijuna kuna. Tvrtkama – koje su zapravo kontrolirali Mamić i članovi njegove obitelji te njima bliske pouzdane osobe – neosnovano su prepuštena ekonomska prava na transfere igrača, najčešće od čak 50 posto, a taj novac Mamići su potom dijelili međusobno i koristili za vlastite potrebe. Također, USKOK tvrdi da je Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna.
Mamić računa i na činjenicu da osječki sud trenutno nema formalnog predsjednika, nego tek vršitelja dužnosti, što će također pokušati iskoristiti podnošenjem zahtjeva za izuzećem sudaca koji bi mu trebali suditi
Drugi premet protiv Mamićeve zločinačke organizacije brojni pravni stručnjaci smatraju znatno ozbiljnijim čak i od prvoga, u kojemu je pravomoćno osuđen na 6,5 godina zatvora da bi potom pobjegao u Bosnu Hercegovinu. U ovom slučaju, naime, materijalna šteta je višestruko veća, a postoji i znatno čvršći set dokaza pribavljen međunarodnom pravnom suradnjom s nizom država, od SAD-a do Švicarske, te uspjeh predmeta znatno manje ovisi o iskazima svjedoka – kojih će svejedno biti više desetaka, uglavnom bivših i sadašnjih nogometaša čiji su transferi sporni.
Na popisu onih koji su već dali iskaze USKOK-u, pa su time i potencijalni svjedoci na sudu, nalaze se Luka Modrić i Dejan Lovren, koji su već svjedočili na prvom suđenju, ali i Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka, Eduardo da Silva, Mateo Kovačić, Igor Bišćan, Josip Šimunić, Dražen Ladić i drugi. Upravo zbog toga Mamić je u prethodnih pet godina poduzeo niz manevara kojima je nastojao osporiti optužnicu, više puta mijenjao je svoj odvjetnički tim, pozivao se na zdravstvene poteškoće optuženika, zahtijevao je premještanje suda iz Osijeka i na sve moguće načine pokušavao usporiti proces. Tek nakon što je prva presuda protiv njega postala pravomoćna i kada je nakon više pokušaja potvrđena druga optužnica, ali i kada je definitivno odbijen zahtjev za izuzećem Županijskog suda u Osijeku te je odlučeno da će mu se suditi u odsutnosti, proces je formalno mogao započeti. Od ožujka 2021. godine do danas održana je samo jedna glavna rasprava na kojoj je okrivljenicima pročitana optužnica.
Istovremeno se na istom osječkom sudu odvija drama oko mjesta njegovog predsjednika, dužnosti koju je u proteklom mandatu obavljao Zvonko Vrban. Njega je, naime, predsjednica Općinskog suda u Osijeku i kći Vladimira Šeksa, Zrinka Šeks-Poštić, prijavila da se ‘’nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima Općinskog suda u Osijeku, zahtijevajući od njih na koji način trebaju presuditi u nekim konkretnim sudskim postupcima’’. Ona je o svemu obavijestila Vrhovni sud i Ministarstvo pravosuđa, a prije nekoliko mjeseci i osobno posjetila predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, što je on sam potvrdio. Radi se, naime, o sudskom predmetu o kojemu je Nacional već pisao: tužbi tvrtke Eurokamen protiv Šeksova nećaka Bojana Divjaka, ujedno i bratića predsjednice suda Zrinke Šeks-Poštić.
Premda se radilo o hitnom postupku predmet mjesecima nije dobio svoj broj, nije zakazano nijedno ročište, a sama tužba čak nije dostavljena drugoj stranci kako bi ona na nju odgovorila. Predmet je pripao sutkinji Dorici Krnić Miloš, jednoj od onih koja je Vrbana prijavila zbog navodnih pritisaka, dok su njemu bliski krugovi odgovarali da to nije činio, nego da je kao predsjednik višeg suda tek vodio računa o ažurnosti.
‘’Jedini zadatak sutkinje bio je da ispiše dvije rečenice i predmet proslijedi nadležnom sudu, no ona to nije učinila u punih deset mjeseci. Vrban ju je upitao što se tu događa, a ona se pravdala zauzetošću, bolovanjima i slično’’, opisivao je jedan od svjedoka ovih događaja za Nacional u listopadu ove godine. Vrbanov mandat na čelu Županijskog suda u Osijeku u tom vremenu bližio se kraju i pripremalo se raspisivanje natječaja, a već tada Nacionalovi sugovornici upozoravali su da struja bliska Vladimiru Šeksu umjesto njega želi postaviti pouzdaniju osobu, koja bi uz to ‘’čuvala’’ mjesto predsjednika Županijskog suda do trenutka kada bi Šeksova kći za njega stekla uvjete. Njene prijave protiv Vrbana doista su uzrokovale poteškoće u ovom procesu: kako je Nacionalu potvrđeno, Državno sudbeno vijeće (DSV) tjednima je oklijevalo donijeti bilo kakvu odluku dok ne dobije službenu potvrdu da su optužbe protiv Vrbana odbačene.
S druge strane, kolegij u Državnom odvjetništvu raspravljao je o ovom slučaju i donio zaključak da neće objavljivati bilo kakvu odluku upravo kako ‘’ne bi utjecao na izbor budućeg predsjednika Županijskog suda u Osijeku’’. Nastala je pat pozicija koju je nedavno razriješio predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić. On je, naime, službeno zaključio da nema uvjeta za pokretanje bilo kakvog stegovnog postupka protiv donedavnog predsjednika i jedinog kandidata za novi mandat Zvonka Vrbana. Tim potezom Dobronić je zapravo uklonio sve prepreke Vrbanovu ponovnom izboru za predsjednika Županijskog suda, ali i zadao ozbiljan udarac lobiju iza kojega stoji Vladimir Šeks, dugogodišnji neformalni kadrovik kompletnog hrvatskog pravosuđa, koji je na sve moguće načine pokušavao spriječiti taj scenarij. Kako je samom Vrbanu mandat istekao 21. prosinca, a DSV do tog trenutka nije donio odluku o (re)izboru, sam Dobronić bio je primoran imenovati vršitelja dužnosti Miroslava Rožca, dugogodišnjeg glasnogovornika tog suda.
Drugi predmet protiv Mamićeve zločinačke organizacije brojni pravni stručnjaci smatraju znatno ozbiljnijim čak i od prvoga, u kojemu je pravomoćno osuđen na 6,5 godina zatvora, da bi potom pobjegao u BiH
Nakon Dobronićeva zaključka Državno sudbeno vijeće trebat će sazvati novu sjednicu, najvjerojatnije koncem siječnja ili u veljači, te će tada odlučivati o Vrbanovu izboru. Za to više ne postoje formalne zapreke i DSV će se trebati izjasniti jedino o tome je li Zvonko Vrban dobar kandidat ili će se natječaj poništiti, za što po svim dostupnim informacijama lobira Vladimir Šeks. A to bi, kako tvrde Nacionalovi izvori, sasvim sigurno išlo na ruku upravo Zdravku Mamiću i njegovoj zločinačkoj organizaciji.
‘’Indikativno je da je cijela ‘haranga’ na Vrbana započela u ožujku prošle godine, kada je ga je otvoreno prozvao Zdravko Mamić. Do tada je Vrban bio najbolji sudac i najbolji čovjek, a kada je odbio zahtijevati delegiranje drugog predmeta protiv Mamića na neki drugi sud, najednom je postao monstrum.
Ne smije se zaboraviti da je upravo Mamić svojedobno izjavio da Vrban više nikada neće biti izabran za predsjednika osječkog suda, pa je po vlastitim riječima svojedobno s 80 tisuća eura potplatio jednog člana DSV-a kako bi glasovao u tom smjeru, ali i da je preko posrednika ponudio Vrbanu ‘više novca nego što može zinuti’, što je ovaj odbio. Za to postoje svjedoci’’, objasnili su prije dva tjedna sugovornici Nacionala upućeni u ovaj slučaj.
‘’Zdravko Mamić nesumnjivo je u više navrata pokušao prodrijeti i do samog Zvonka Vrbana, a u jednom trenutku uspio se sastati s jednim Vrbanovim prijateljem kojega je zamolio da će Vrbanu, u slučaju da se pobrine da proces u Osijeku protekne povoljno po njega, ‘dati novca više nego što može zinuti’ – dakle, cijelo bogatstvo. Ovaj je to s gnušanjem odbio. Spomenuti sastanak dogodio se u Međugorju, kamo je Mamić namamio Vrbanova prijatelja, a po tvrdnjama svjedoka ondje se nalazio i Branimir Glavaš, dakle otac njegova novog odvjetnika’’, objasnili su isti izvori.
Mamiću je na raspolaganju niz manevara pred sudom koji je oslabljen. Pitanje je samo je li to baš čista slučajnost, ili je riječ o planski stvorenom vakuumu kojim mu pomažu dijelovi vodećih struktura HDZ-a
Oni su upozorili na jednostavnu činjenicu: u mandatu Zvonka Vrbana premet protiv Zdravka Mamića i ostalih dobio je pravomoćan epilog, a kada je Mamić javno iznio optužbe da je korumpirao neke suce, Vrban kao predsjednik suda već drugog dana pokrenuo je stegovni postupak i proceduru njihova razrješenja, premda se radi o osobama s kojima je bio blizak i surađivao gotovo trideset godina.
Nakon toga čak je zatražio ‘’Uskočku provjeru’’ svih ostalih sudaca Županijskog suda u Osijeku, kod kojih nisu pronađeni kompromitirajući detalji. Prije nego što je predsjedniku Županijskog suda u Osijeku istekao mandat, putem algoritma odabrano je sudsko vijeće koje će raditi na novom predmetu protiv Mamića i ostalih, no ostaje im otvoren niz mogućnosti za opstrukciju procesa.
‘’Njegov trenutno glavni cilj jest delegirati predmet na neki drugi sud u Hrvatskoj, a posredno i blokirati trenutno suđenje u Osijeku. Može, recimo, podnijeti zahtjev za izuzećem sudaca, a o tome će – ako do tada DSV ne odluči o novom mandatu za Zvonka Vrbana – odlučivati vršitelj dužnosti predsjednika Miroslav Rožac. On je dosad obavljao posao istražnog suca i ima vrlo malog, gotovo nikakvog iskustva u pisanju sudskih presuda’’, kazao je za Nacional jedan od sugovornika iz pravosudnih krugova.
Trenutnu situaciju on je opisao kao ‘’tempiranu bombu u Mamićevim rukama’’: na raspolaganju mu je niz manevara pred sudom koji je oslabljen. Pitanje je samo je li to baš čista slučajnost, ili je riječ o planski stvorenom vakuumu kojim dijelovi vodećih struktura HDZ-a još jednom pokušavaju izaći ususret svom dugogodišnjem članu, izdašnom donatoru i čuvaru brojnih tajni Zdravku Mamiću, formalno tek osuđenom i odbjeglom kriminalcu.
Komentari