Izaslanstvo Saudijske Arabije nalazi se u glavnom gradu Jemena Sani na pregovorima s pobunjeničkim pokretom Huti s ciljem postizanja novog i potencijalno trajnog prekida vatre. U Sani je i posrednički tim iz Omana.
Glavni grad je pod kontrolom Hutija otkako su istjerali jemensku vladu 2015. Ubrzo nakon toga izbio je rat između Hutija i koalicije predvođene Saudijskom Arabijom koja podržava vladu, ostavljajući desetke tisuća mrtvih Jemenaca i oko 80% stanovništva koje se oslanja na pomoć.
Saudijska strana još nije dala službenu potvrdu, ali Huti mediji kažu da su i saudijska i omanska delegacija u Sani. Čini se da je procurila fotografija koja prikazuje vođu Houthija Mohammeda Alija al-Houthija kako se rukuje sa saudijskim dužnosnikom, čije je lice skriveno.
Ovo je pozdravljeno kao još jedan značajan znak spremnosti obiju strana da konačno postignu dogovor koji bi mogao okončati rat. Niti jedan imenovani dužnosnik nije komentirao, ali iz raznih izvora stižu izvješća da bi sporazum mogao biti potpisan prije kraja mjeseca. Uvjeti nisu javno objavljeni.
Navodi se da uključuju obveze isplate plaća javnih zaposlenika i ponovnog otvaranja svih luka i zračnih luka, kao i ambicioznije ciljeve, poput obnove zemlje, odlaska stranih sila i političke tranzicije. Sve su to bili kameni spoticanja u prošlosti.
Ova inicijativa je sama po sebi paralelna s procesom UN-a, koji je rezultirao privremenim prekidom vatre prošle godine. Tijekom razdoblja primirja mogle su se pokrenuti razne mjere za izgradnju povjerenja koje su se nastavile, uključujući ublažavanje ograničenja uvoza i razmjenu zarobljenika.
Sukob u Jemenu je složen i trajni prekid vatre između koalicije predvođene Saudijskom Arabijom i Hutija ne bi nužno okončao sve borbe. Druge frakcije, uključujući Al-Qaidu, još vode svoje bitke.
Ali proxy rat između Saudijaca i Irana doista izgleda kao da se bliži kraju, s dva regionalna rivala sada posvećena zbližavanju koje će dovesti do ponovnog otvaranja diplomatskih misija.
Čini se da je to stvorilo zamah za ozbiljan pokušaj okončanja rata, pri čemu su pregovori u Sani očito ključni za njegov uspjeh.
Komentari