U zdravstvenom sustavu postoji niz rupa koje su mogle znatno smanjiti rizik kao što je to bilo u slučaju vozača hitne pomoći, koji je tijekom odlaska s intervencije na Bundeku, radi zbrinjavanja maloljetne alkoholizirane djevojke, ozlijedio troje maloljetnika, priopćio je SDP.
Da zdravstveni djelatnici imaju beneficirani radni staž SDP ističe, ovaj djelatnik bi već odavno bio u zasluženoj mirovini.
Reforma hitne medicinske pomoći nije se pomakla s mrtve točke, što je poražavajuće, tvrdi i dodaje kako se čini da to ravnateljicu Maju Grbu-Bujević ne brine.
Dok se sustav hitne doslovno raspada i „krpa“ nedostatke u zdravstvu, poput dugih lista čekanja i smanjene dostupnosti usluga, gospođa Grba-Bujević ne čini ništa da bi poboljšala rad djelatnika hitne niti unaprijedila njihov status, ocjenjuje SDP.
Naglašava kako intervencija na Bundeku otvara i problem pred kojim svi zatvaraju oči – mladi u dobi od 15 godina konzumiraju više alkohola nego njihovi vršnjaci u EU, a Hrvatska nema cjelovitu i sveobuhvatnu politiku sprječavanja i borbe protiv štetne konzumacije alkohola.
Postojeći zakoni se ne provode, jer maloljetnicima nije ograničena dostupnost alkohola niti duhanskih proizvoda, napominje SDP i dodaje kako je zaštita djece i mladih tek na razini floskula.
Mladi su nam, tvrdi SDP, i dalje nezaštićeni i prepušteni sami sebi, bez ikakva nadzora starijih.
SDP najavljuje kako će i dalje upozoravati na potrebne promjene u sustavu. Tvrdi kako Pravilnik o Hitnoj medicinskoj pomoći još od 2016. kada je donesen, skuplja prašinu na dnu ladice negdje u Ministarstvu zdravstva.
Svi ističu kako su zdravstveni radnici od iznimne važnosti i zaslužuju posebnu pažnju, ali im onda namećemo takve uvjete rada u kojima je gotovo nemoguće izbjeći grešku, za koju će pak odgovarati oni sami, a ne sustav ili pak rukovoditelji sustava, poručuju iz SDP-a.
Beroš se oglasio o Medikolu. Kaže da oni koji ga kritiziraju, ne razmišljaju strateški
Komentari