Iz MUP-a pojašnjeno postupanje s krijumčarima i ilegalnim migrantima

Autor:

22.10.2020., Zvornik, Bosna i Hercegovina - Rijeka Drina prirodna je granica izmedju BiH i Srbije, takodjer i posljednja rijeka koju migranti moraju prijeci kako bi se domogli BiH, a kasnije Hrvatske i EU. U Zvorniku i regiji granicna policija pokriva oko 130 km granice, a po sistematizaciji GPBiH trenutno nedostaje vise od 300 policijskih sluzbenika za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice i cak 1300 policijskih sluzbenika kako bi se adekvatno odgovorilo na zastitu granice u migrantskoj krizi. S ciljem nadilazenja problema kadrovske ne popunjenosti, kontinuirano se kao ispomoc GPBiH angaziraju policijski sluzbenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Drzavne agencije za istrage i zastitu BiH, te Ministarsvo unutrasnjih poslova Republike Srpske. Prema podaci IOM-a u BiH je ove godine uslo 13,350 migranata, a prema podacima GPBiH, oni su odvratili 10,449 migranata i otkrili 35 kaznenih djela "krijumcarenje ljudi". S dolaskom jeseni, tranzit migranata iz Srbije u BiH je sve manji zbog hladnog vremena i visokog vodostaja Drine, ali migranti se vracaju u Srbiju, zbog boljih prihvatnih centara. rPhoto: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Hrvatska policija počela je potkraj prošloga mjeseca vraćati ilegalne migrante koji su nezakonito prešli granicu te su uhvaćeni na teritoriju Republike Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, piše u petak Jutarnji list.

Ovaj put nije riječ o ilegalnom pushbacku, već ih se, kako tvrde u MUP-u, vraća na osnovi zakonske procedure usuglašene s BiH, navodi dnevnik.

Prema dostupnim informacijama, 30. i 31. ožujka u BiH je vraćeno 90 ilegalnih migranata.

U MUP-u potvrđuju da ilegalne migrante vraćaju u Bosnu i Hercegovinu nakon što je BiH počela primjenjivati međudržavni sporazum o readmisiji koji su Hrvatska i BiH potpisale još prije šest godina.

Ovdje nije riječ samo o migrantima koje policija uhvati na granici, nego i o onima koje u dubini hrvatskog teritorija uhvate policijski mobilni timovi.

U MUP-u tvrde da su te mjere dosad polučile vrlo dobre rezultate te je uhvaćeno 30 posto više krijumčara.

Vraćanje ilegalnih migranata u Bosnu i Hercegovinu velik je zaokret hrvatskih vlasti u borbi protiv ilegalnih migranata.

Naime, tijekom prošle godine policija je migrantima uhvaćenima u ilegalnom ulasku u Hrvatsku izdavala dokument u kojem je pisalo da u roku od sedam dana moraju napustiti Hrvatsku.

Oni su to koristili da legalno javnim prijevozom dođu do granice, a potom su pješke odlazili u Sloveniju te, najčešće, dalje u Italiju.

Vlasti BiH su nakon pritisaka Europske komisije pristale na provedbu sporazuma o readmisiji te su na području Unsko-sanskog kantona određena dva prihvatilišta za migrante vraćene iz Hrvatske. Pojedinci se prebacuju u tranzitni centar Lipa, a obitelji u prihvatni centar Borići kod Bihaća.

Zbog novog postupanja hrvatske policije prema ilegalnim migrantima oglasila se međunarodna nevladina organizacija Border Violence Monitoring Network koja je već optužila hrvatsku policiju da se prema uhićenim migrantima ponaša nehumano i protuzakonito, piše novinar Jutarnjeg lista Krešimir Žabec.

OZNAKE: MUP, migranti

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.