Knjižnica Muzeja grada Rijeke s oko 15 tisuća primjeraka preseljena je iz nekadašnjeg sjedišta muzeja u takozvanoj Kockici, u novo sjedište u Palači šećerane, gdje je u četvrtak predstavljena.
Postupak preseljenja cjelokupnog knjižnog fonda krenuo je početkom godine u novi prostor, u kojem se sada nalaze tri knjižne zbirke.
To su Zbirka knjižnog fonda Centra za historiju radničkog pokreta i Narodnooslobodilačkog rata Istre, Hrvatskog primorja i Gorskog kotara; Zbirka knjižnog fonda Muzeja narodne revolucije i Zbirka knjižnog fonda Muzeja grada Rijeke.
Knjižnicu upotpunjavaju pojedinačne donacije bivših djelatnika i suradnika ustanove, prijatelja Muzeja. Fundus još čeka obradu po knjižničarskim pravilima.
Tri knjižna fonda na raspolaganju su djelatnicima i kustosima koji pripremaju izložbe, a po dovršetku formalno-pravnog osnivanja knjižnice, građa će biti dostupna i široj javnosti, rečeno je na predstavljanju.
Otvorenje knjižnice za javnost planirano je za jesen ove godine. Knjige i časopisi su vrijedni ne samo za proučavanje tematike povijesti grada, kulture i umjetnosti, nego i za znanstvenike, istraživače i studente povijesti, kulturologije, psihologije, politologije.
Vršitelj dužnosti ravnatelja Muzeja grada Rijeke Mladen Urem izrazio je zadovoljstvo da će znanstvena i sveučilišna javnost, studenti, kao i svi drugi zainteresirani već krajem godine moći u knjižnici pronaći značajnu literaturu za svoje radove, referate i seminare.
Dugogodišnji umirovljeni ravnatelj Muzeja Ervin Dubrović istaknuo je da se u Art-kvartu Benčić sad nalaze četiri knjižnice – Gradska knjižnica Rijeka, Dječji odjel Stribor u Dječjoj kući, ali i dvije specijalizirane knjižnice, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i novouređena Muzeja grada Rijeke.
„Naglasak knjižnice Muzeja grada Rijeke nije bio skupljati rijetke ili stare knjige, nego imati što potpuniju zbirku građu o povijesti Rijeke i povijesti našeg kraja, kao i priručnike te knjige o povijesti umjetnosti, važne za rad muzejskih stručnjaka“, rekao je Dubrović.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović ustvrdio je da knjižnica ima bogati fundus, od historiografije radničkog i antifašističkog pokreta do brojeva Novog lista od 1961. do 2000. godine.
Naglasio je kako se preseljenjem knjižnice Muzeja u Palaču šećerane pokazuje kako Art kvart oživljava u zamišljenom opsegu.
“Preseljenje ove knjižnice i priprema za njezino otvaranje javnosti predstavlja šlag na tortu svega onog učinjenog u prethodnim godinama kako bi Art kvart postao dnevni boravak Riječanki i Riječana“, rekao je gradonačelnik.
Komentari