Kihanje, šmrcanje, umor i grlobolja simptomi su respiratornih bolesti koje u ovo doba godine rijetko koga zaobilaze. Neki će na pojavu prvih simptoma odmah potrčati u ljekarnu po pomoć – ali postoje i stare narodne metode kojima su naše bake uspješno liječile svaku prehladu i virozu.
Tek što su se temperature malo spustile, već smo svi počeli šmrcati, kašljati i kihati. Ipak, unatoč
uobičajenom vjerovanju, krivac za pojavu i širenje prehlada zapravo nije prohladno vrijeme.
Stvar je u tome da se razni respiratorni virusi lakše i brže šire u zimskim mjesecima kad više boravimo u zatvorenim prostorima, u bližim kontaktima s drugima. Od pomoći nije ni centralno grijanje koje isušuje zrak u našim domovima zbog čega možemo imati problema s disanjem. Naime, suhi zrak znači i suhu sluznicu nosa.
Dani kad bismo najradije ostali u krevetu
Ako nisu u pitanju bakterijske infekcije koje se liječe antibioticima, lijeka za prehladu i virozu zapravo nema. Jedino što nam preostaje jest fokusirati se na ublažavanje simptoma kako bismo lakše izdržali radni dan i što prije se mogli vratiti u krevet.
Odmor je naravno najbolje što možemo učiniti za svoje tijelo koje se bori s bilo kojom bolešću – pa tako i prehladom. Razumije se, nekad si puno odmora jednostavno ne možemo priuštiti – osobito kad uzmemo u obzir činjenicu da iscrpljujući simptomi upale gornjih dišnih puteva mogu potrajati dugo – pa čak i do nekoliko tjedana.
Pet prirodnih načina za brz oporavak
Osim lijekova koji pomažu ublažiti grlobolju i glavobolju, kapi za nos i raznih sirupa protiv kašlja koje
možemo dobiti i bez recepta, postoje takozvane domaće metode, od pamtivijeka poznate u narodu, koje
su učinkovite, a potpuno prirodne. Evo pet savjeta naših baka koje su uvijek dobro znale kako se izboriti
s prehladom i kako zaštiti ostale ukućane ‘boostanjem’ njihova imuniteta.
Inhaliranje parom
Danas postoje moderni i praktični električni inhalatori koji zapravo čine isto što i dobar stari lonac vruće
vode – stvaraju paru. Udisanjem pare vlažimo našu sluznicu zbog čega će se prije odčepiti nos. Dodamo
li u vodu za inhalaciju kamilicu, timijan ili eukaliptus dodatno ćemo se opustiti, a neka ljekovita bilja imaju i antibakterijska svojstva.
Ispiranje nosa slanom vodom
Jednostavno je, malo soli dat će vodi dezinfekcijski učinak. Ispiranje nosa većom količinom slane vode (ili fiziološke otopine) doista je dobar trik koji pomaže i u vrijeme proljetnih alergija. Naime, slana voda ne odgovara patološkim organizmima kao što su bakterije i virusi, a liječnici ovu tradicionalnu metodu
preporučuju i kao oblik prevencije (poznata je u indijskoj medicini – ayurvedi koja za ovu svrhu koristi
posebne posudice nalik minijaturnim čajnicima).
Sve što trebate je u šačici tople vode otopiti četvrtinu čajne žličice soli i zatim otopinu pomoću špricaljke
uliti u jednu nosnicu (uz nagnutu glavu), nad umivaonikom, tako da tekućina izađe na drugu nosnicu – i
tako sve dok ne upotrijebite svu pripremljenu vodu.
Postupak zatim treba ponoviti na drugoj nosnici. Nakon toga potrebno je dobro ispuhati nos i vidjet ćete koliko ćete lakše disati. Postupak ispiranja nosa ne preporučuje se raditi prije izlaska iz kuće, na hladan zrak jer će ovo napraviti više štete, nego koristi.
Moćna kadulja
Ova mediteranska samonikla biljka poznata je kao osobito učinkovita u ublažavanju grlobolje, ali i
zubobolje te se koristi kao lijek protiv herpesa i generalno za jačanje imuniteta. Pripremite domaći čaj od
ljekovite kadulje tako da skuhate nekoliko listova i pustite da odstoji 15 minuta u poklopljenoj posudi.
Ovaj čaj zatim procijedite i nekoliko puta dnevno upotrijebite za grgljanje nad umivaonikom, u trajanju od nekoliko minuta.
Med i luk
Znamo, zvuči kao nespojiva kombinacija, ali upravo se ova mješavina koristi stoljećima zbog svog
snažnog protuupalnog djelovanja. Priprema mješavine vrlo je jednostavna: pomiješajte u teglici med i sok dobiven od protisnutog i iscijeđenog luka u jednakom omjeru te uzimajte jednom na dan po žličicu ove smjese. Med u kombinaciji s lukom ublažit će kašalj i curenje nosa, ali navodno pomaže i kod astme.
Relaksirajuća kupka
Želite li se dobro opustiti, pripremite si toplu kupku, najbolje uz dodatak mirisnih soli i eteričnih ulja poput ulja ružmarina, lavande, eukaliptusa ili čajevca koji djeluju na oslobađanje dišnih puteva.
Topla voda opušta bronhije i ublažava bolove u našim mišićima i zglobovima. Ipak, u kadi ne biste trebali ostati dulje od 20 minuta, a kupku je bolje zaobići u slučaju ako imate povišenu temperaturu.
Osim ovih mudrih savjeta naših starih, za ublažavanje iritantnih simptoma prehlade svakako je važno pitu dovoljno tekućine, a najbolji su izbor voda i čaj. Također nemojte zaboraviti i redovito prozračiti prostorije u kojoj boravite i jesti dovoljno voća i povrća. Uz sve ove prirodne saveznike trebali biste već kroz nekoliko dana biti opet na nogama, puni energije i spremni za nove izazove.
Komentari