IVO JOSIPOVIĆ: ‘Vlada tvrdi da misija NSATU nije borbena, a u isto vrijeme traži od Sabora da odlučuje kao da jest’

Autor:

15.04.2023., Zagreb - Ivo Josipovic, profesor kaznenopravnih znanosti, skladatelj i bivsi Predsjednik RH. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović govori o sukobu Vlade i predsjednika Zorana Milanovića te otkriva zašto smatra da je glasanje u Saboru o slanju hrvatskih vojnika u NATO-ovu misiju NSATU protivno Ustavu Republike Hrvatske

Nakon sudjelovanja Borisa Rugea, zamjenika glavnog tajnika NATO-a na zajedničkoj sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku i izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a o slanju dvojice hrvatskih časnika u misiju NSATU u Wiesbadenu, razgovarali smo s Ivom Josipovićem, bivšim predsjednikom Republike Hrvatske i stručnjakom za međunarodno kazneno pravo sa statusom profesora emeritusa.

I prije dolaska visokoga dužnosnika NATO-a u Zagreb, Josipović je na N1 televiziji izjavio da se Sabor o tome nije trebao izjašnjavati. To je, po njemu, neustavno. Evo i što je Josipović izjavio na N1 televiziji 11. listopada o glasanju u Saboru, za što je zbog odbijanja predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića da potpiše suglasnost za tu misiju sada potrebna dvotrećinska većina glasova saborskih zastupnika.

Toga nema u Ustavu. Pitam se kako to da najprije Vlada šalje u neustavni postupak na odlučivanje i, isto tako, zašto predsjednik Republike to pušta. Ne znam je li itko čitao Ustav u ovoj zemlji. Takvo dvotrećinsko odlučivanje je u slučaju kada se ide u pravu vojnu misiju, uporabu oružane sile. Kada je riječ o obuci, nema u Ustavu tog dodatka o dvotrećinskoj većini. Možda je to pogrešno, ali naprosto ne postoji. Ovo što Sabor odlučuje nije ustavno jer Ustav mu ne daje ovlast da odlučuje dvotrećinskom većinom o misijama koje nisu borbene i to je svima jasno”, rekao je za N1 televiziju.

NACIONAL: Zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge naglašavao je na sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku i izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini kako misija NSATU nije ratna misija, da NATO neće postati strana u sukobu, niti će zemlje članice postati zbog toga meta ruskog napada. Jer, kako je naglasio, neće pružati logističku potporu izvan teritorija zemalja članica NATO-a. Međutim, potvrdio je da će i dio personala iz misije u Wiesbadenu privremeno biti i u Kijevu, a to je premijer Andrej Plenković sve donedavno opovrgavao. Može li to promijeniti mišljenje oporbe da odustane od negativnog stava prema toj misiji i podrži prijedlog Vlade?

Sumnjam da će doći do značajnijih promjena u opredjeljenju zastupnika hoće li glasati za ili protiv, neovisno o informacijama koje je dao Ruge. Do polarizacije, kako na relaciji „dva brda“, tako i među strankama, primarno je došlo zbog unutarnjih političkih rivalstava. Međunarodno i sigurnosno pitanje je našim političarima važnije kao unutarnje političko pitanje i odmjeravanje snaga vlasti i oporbe. U tom kontekstu, sigurno su ulogu odigrali i predstojeći predsjednički izbori.

NACIONAL: Na izravno pitanje predsjedničke kandidatkinje Marije Selak Raspudić zamjeniku Rugeu je li NATO deklasificirao klasificirani dokument o misiji NSATU na zahtjev, kako je to tvrdio premijer Plenković na njegov osobni zahtjev, iz njegova odgovora postalo je jasno da će i neki časnici misije biti privremeno u Kijevu. Ruge je odgovorio da ne zna na koji dokument zastupnica misli, ali je naglasio da je bilo upućeno samo pismo u kojem je dano pravno tumačenje da NSATU svojim djelovanjem neće biti na jednoj od strana u sukobu u Ukrajini. Kako ste vi shvatili taj odgovor?

Nisam pratio neposredno raspravu u kojoj je sudjelovao Ruge, a nisam vidio ni pravno mišljenje koje spominjete. Neobično je ustvrditi da NSATU neće biti ni na jednoj strani u sukobu kad je misija mišljena kao podrška Ukrajini. Vjerojatno se u spomenutom tumačenju mislilo da neće biti svrstavanja misije u borbenom smislu, u smislu neposredne borbene podrške Ukrajini. NATO je, bez sumnje, na strani Ukrajine izložene agresiji i to nije nikakva tajna ili nepoznanica. Precizniji odgovor na vaše pitanje bilo bi mi moguće dati kada bih točno znao što će časnici misije raditi dok budu na teritoriji Ukrajine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

vpanov

prije 2 mjeseca

nasi fakulteti nisu visokoskolske ustanove nego malogradansko rasisticke nakupine koje deselektiraju sposobne i druge promoviraju, u mom fakultetu npr katedra za matematiku njih 3-4 koj su po ko zna kojem kljucu dosli do svojih pozicija, sigurno ne jer su bili strucni u matematiki ili moralne osobe, su prestali predavat kad bi ja bio u predavaoni, medu 120 studenata i poceli nesto drljat po ploci sto niko nije stigo prepisat kamoli razumit ako je i bilo naucno tocno, nato nije strana u ratu u ukrajini od 2022, niti od 2014 nego od 1990 kad su nastavili destabilizirati regiju i huskat jedan dio istog naroda na drugi ko u vjetnamu, indoneziji, afganistanu i ko zna di ne u svjetu, recimo u zemlji u cijem djelu je ovaj bio predsjednik, bez nekog velikog znanja o globalnoj politiki

Marijan

prije 2 mjeseca

Ukrajina nije članica niti EU niti NATO članica. Ona je samo razlog rata koji je planiran davno prije dok još Hrvatske kao samostalne države nije bilo. Osnovni cilj SAD bio je strateško uništenje SSSR a a kasnije Rusije, gospodarsko sužanjstvo i podjela Rusije na okupacijske zone pod kontrolom investicijskih fondova (Black Rock). Slažem se da aktualni pravnici na Pantovčaku i Banskim dvorima nisu smjeli diplomirati jer nemaju pojma o Ustavu. Rijetko tko čita Ustav ako se ne spotakne na Njega kada ulazi u Sabor.

Goc

prije 2 mjeseca

Jel to pametuje ovaj koji je naoružavao skupa sa Pussyčkom i Milanovićem teroriste u Siriji i Libiji?