Rad Ivane Tkalčić ‘Obiteljska mitologija – Sjećanja’ uvršten u Zbirku suvremene umjetnosti EU parlamenta
Rad 36-godišnje hrvatske umjetnice Ivane Tkalčić „Obiteljska mitologija – Sjećanja“ uvršten je u Zbirku suvremene umjetnosti Europskog parlamenta. Zbirka je nastala 1980. prema ideji Simone Veil, prve predsjednice Europskog parlamenta, koja je željela sakupiti radove mladih suvremenih umjetnika kao prikaz europske vizualne baštine svojeg vremena.
Ivana Tkalčić dala je intervju Nacionalu.
NACIONAL: Vaš rad „Obiteljska mitologija – Sjećanja“ uvršten je u Zbirku suvremene umjetnosti Europskog parlamenta. Zašto je ta zbirka značajna?
Uvrštavanje mog rada „Obiteljska mitologija – Sjećanja“ u Zbirku suvremene umjetnosti EP-a predstavlja za mene veliku čast i priznanje. Danas zbirka simbolizira gotovo pola stoljeća europskih postignuća, suradnje, težnji i jedinstva, odražavajući ključne momente, političke događaje i tematske konferencije koje su oblikovale Uniju.
Biti dio ove zbirke znači da moj rad ne samo da doprinosi bogatom tapiseriju europske kulturne baštine, već i da stoji uz bok djelima koja dokumentiraju povijest, identitet i vrijednosti Europske unije. To je prilika da moje djelo komunicira s raznolikom europskom publikom, promičući razumijevanje i dijalog kroz umjetnički izraz. Kroz svoje sudjelovanje u Zbirci nadam se da ću inspirirati i potaknuti na razmišljanje o važnosti obiteljskih narativa, sjećanja i mitologija u oblikovanju našeg individualnog i kolektivnog identiteta. Ovaj izložbeni prostor pruža mi platformu da svoje poruke prenesem široj europskoj zajednici, čime doprinosim kontinuiranom dijalogu o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Europe.
NACIONAL: Kako je došlo do uvrštavanja vašeg rada u Zbirku?
Proces je bio sveobuhvatan i temeljit. Sve je počelo predselekcijom hrvatskih umjetnica, koja je bila povjerena Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu kao glavnoj partnerskoj instituciji na tom projektu. U suradnji s drugim uglednim institucijama iz Hrvatske – Galerijom umjetnina Split, Muzejom moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzejom likovnih umjetnosti Osijek i Umjetničkom galerijom Dubrovnik – MSU u Zagrebu okupio je širok spektar radova hrvatskih umjetnica koje su zatim predstavljene umjetničkom odboru Zbirke i predsjednici Europskog parlamenta. Taj multidisciplinarni pristup omogućio je uključivanje različitih perspektiva i stručnosti u proces odabira, osiguravajući da izbor radova odražava visoku kvalitetu, inovativnost i relevantnost u kontekstu suvremene europske umjetničke scene. Konačnu odluku o uključenju rada donijeli su umjetnički odbor Zbirke suvremene umjetnosti Europskog parlamenta i predsjednica Europskog parlamenta, što mi je pružilo iznimnu čast i potvrdu vrijednosti i značaja mog umjetničkog istraživanja.
NACIONAL: Što predstavlja vaš rad i čime je inspiriran?
Rad ‘“Obiteljska mitologija – Sjećanja“ bavi se utjecajem obitelji na pojedinca, prenošenjem sjećanja. Od davnina do danas preci su uvijek imali važno mjesto u društvu. Svaka obitelj ima svoju povijest. Povijest i priče naših predaka prenose se s koljena na koljeno te tako ostaju u obiteljskom sjećanju. Priče i sjećanja pojedine osobe i obitelji mogu se nadovezati na povijest cijelog grada i zemlje. One su utkane u kolektiv cjelokupnog čovječanstva. Svaka obitelj ima mnogo priča, sretnih i tužnih. Pričanjem obiteljske povijesti prenosimo sjećanja na sljedeću generaciju, svjesno ih ili nesvjesno programirajući. Riječi koje se izgovaraju postaju tkivo života. Identitet svakog pojedinca ovisi o tome kako on prezentira i prihvati riječi svojih roditelja, obitelji.
U ciklusu se ne želi mistificirati i idealizirati obitelj, nego pokazati osobnu percepciju viđenoga. Budući da se stvarnost pojedinca prvenstveno konstruira putem njegove prve okoline koju mu pruža obitelj u kojoj je rođen, ovaj ciklus potiče na prihvaćanje, osvještavanje, ne osuđivanje i obraćanje pažnje na postojanje negativnih obrazaca kako bi u svojim reakcijama imali izbor.
NACIONAL: Rekli ste da tim svojim radom obrađujete temu utjecaja obitelji na pojedinca i prenošenja sjećanja kroz generacije, što vam je cilj, što biste željeli poručiti?
Rad „Obiteljska mitologija – Sjećanja“ šalje brojne poruke koje naglašavaju društvenu važnost umjetnosti. Prvo, rad se bavi temom utjecaja obitelji na pojedinca i prenošenjem sjećanja kroz generacije. Kroz tehniku recikliranja dokumenata, fotografija i teksta, stvaram poliptih koji se sastoji od četiri dijela, svaki povezan s poviješću moje obitelji. To naglašava važnost obiteljske povezanosti i prenošenja sjećanja kao temelja identiteta pojedinca.
Drugo, rad potiče na osvještavanje negativnih obrazaca i izbor u reakcijama pojedinca. Kroz prikazivanje osobne percepcije obiteljske povijesti, potičem promišljanje o utjecaju obiteljskog okruženja na formiranje identiteta i reakcija pojedinca. Time se naglašava važnost samosvijesti i mogućnosti izbora u kreiranju vlastitog života.
Kroz sve te poruke djelo naglašava važnost umjetnosti u promicanju osvještavanja, samosvijesti i podrške među pojedincima i zajednicom.
NACIONAL: Kakav je osjećaj znati da je vaš rad u istoj zbirci kao i radovi još nekih velikih hrvatskih umjetnika kao što su Boris Bućan, Sanja Iveković, Ivan Kožarić, Nives Kavurić-Kurtović, Đuro Seder, Josip Vaništa i Zlatan Vehabović?
Biti uvrštena u istu umjetničku zbirku sa spomenutim autorima zaista je poseban osjećaj. Svaki od tih istaknutih umjetnika, čiji radovi oblikuju i odražavaju kulturni identitet, donosi vlastitu perspektivu, tehniku i glas, koji su duboko ukorijenjeni u povijest, društvene promjene i osobnu ekspresiju, istovremeno promičući šire razumijevanje ljudske prirode i društvenih dinamika.
Biti dijelom takve jedne kolekcije koja promiče suvremenu umjetnost i europsku kulturnu baštinu, nevjerojatno je inspirativno. Kroz svoje djelo želim pridonijeti dijalogu o važnim temama i vrijednostima Europe. Nadam se da će moj rad potaknuti razmišljanje i promicati razumijevanje među ljudima diljem kontinenta. Osim toga, raduje me što sam dio inicijative koja se zalaže za rodnu ravnotežu u umjetničkim zbirkama, što je ključno za pravednije predstavljanje umjetničkih talenata diljem Europe.
NACIONAL: Zbirka se može vidjeti na mnogim putujućim izložbama po gradovima u kojima su europske institucije, što to za vas znači?
Ta mogućnost predstavlja mi nevjerojatan doprinos vidljivosti i priznanju mog umjetničkog rada. To znači da moje djelo nije samo prihvaćeno u prestižnoj kolekciji, već će imati i priliku doseći širok spektar publike diljem Europe. Svaka izložba u novom gradu je nova prilika za dijalog, za inspiriranje ljudi i za razmjenu ideja. To je srž umjetničkog izražavanja i komunikacije. To što ću biti izložena u različitim gradovima i okruženjima također me potiče na razmišljanje o univerzalnosti mojih tema i o tome kako različite kulture i perspektive percipiraju moj rad. To me inspirira da nastavim istraživati i razvijati svoj umjetnički izraz, težiti univerzalnosti u porukama koje želim prenijeti, a istovremeno zadržati osobni pečat i autentičnost.
Komentari