Predsjednička kandidatkinja i saborska zastupnica stranke Možemo! Ivana Kekin komentira aferu Beroš, situaciju u zdravstvu i još jedan slučaj korupcije na čelu države te odluku Ivana Turudića da tu istragu prepusti DORH-u
Nakon uhićenja sada već bivšeg ministra Vilija Beroša i ostalih osumnjičenika u najnovijoj aferi u zdravstvu, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučio je taj slučaj dodijeliti USKOK-u. Zbog te odluke glavna europska tužiteljica Laura Kövesi tužila je Hrvatsku Europskoj komisiji, a predsjednik Republike oglasio se priopćenjem u kojem tvrdi da i taj slučaj potvrđuje zašto je Plenković silom ugurao Turudića na mjesto glavnog državnog odvjetnika – da bi preko njega kontrolirao istrage.
U Saboru su se prošloga tjedna o toj temi vodile oštre rasprave, SDP je najavio da će zatražiti opoziv Vlade dok iz HDZ-a odgovaraju da će ta rasprava doći u Sabor u najskorijem roku. U međuvremenu je glavni državni odvjetnik promptno aktivirao lex AP, odnosno, pokrenuo izvide o curenju informacija u medije zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje iz članka 307.a Kaznenog zakona, nakon uhićenja Beroša. Time se bavi Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu.
Aferu Beroš, situaciju u zdravstvu i još jedan slučaj korupcije na čelu države, kao i odluku Ivana Turudića da tu istragu prepusti DORH-u, komentirala je u razgovoru za tjednik Nacional Ivana Kekin, doktorica medicine, psihijatrica i saborska zastupnica i predsjednička kandidatkinja stranke Možemo!
NACIONAL: Kako komentirate odluku Ivana Turudića da aferu oko Beroša i zločinačke organizacije prepusti USKOK-u?
Ivan Turudić očekivano je odlučio prepustiti taj slučaj USKOK-u s obzirom na to da nije utvrdio ulogu Petrača u zločinačkom udruživanju i neke druge elemente optužnice kao što je utvrdio EPPO. Potpuno je jasno da je glavni državni odvjetnik napravio upravo ono zbog čega je i postavljen. Isto tako je jasno da su tisuće i tisuće građana koji su u veljači ove godine došli na prosvjede na Markov trg koji smo organizirali, bili u pravu kada su tom prilikom verbalizirali strah da će dolazak Ivana Turudića biti zadnji čavao u lijes pravne države. I sada to vidimo. Prije desetak dana saznali smo vrlo bjelodano da je vrh države povezan s podzemljem i sada imamo situaciju da je na čelu institucije koja bi to podzemlje trebala progoniti, kao i vrh države, osoba koja se s podzemljem vozikala u automobilu dok je bila na čelu suda koji je to podzemlje procesuirao. Potom je o tome lagao, a nakon toga je postavljen za glavnog državnog odvjetnika. Dakle, možemo reći da je Andrej Plenković postavio sustav koji štiti vrh vlasti, a u ovom trenutku još ne znamo koga sve i tko je sve u vrhu vlasti povezan s podzemljem. Koje, usput, bivšeg ministra zdravstva u međusobnoj prepisci do koje je došao EPPO, zove Mali.
‘DORH je preuzeo slučaj kako bi smanjio političku štetu, suzio istragu i onemogućio EPPO u radu. Vidimo da mu to zasad ide uspješno i tek ćemo vidjeti kakva će to biti politička šteta za HDZ i Plenkovića’
NACIONAL: Nacional je u prošlom broju otkrio da je ključni svjedok koji je prvo dao iskaz za EPPO, „prebjegao“ Uskoku jer nije vidio napredak u radu EPPO-a. Kako to komentirate?
Po svemu što znamo, EPPO je mjesecima istraživao taj predmet i vodio ga odgovarajućim tempom, koji bi sigurno doveo do uhićenja. A DORH je uskočio u posljednjem trenutku, tek nekoliko tjedana provodio je istragu koja je završila uhićenjem ministra. No ključna je činjenica da je to za što DORH tereti Beroša puno blaže – i za njega i za uhićene HDZ-ovce i njima bliske prijatelje iz podzemlja – od onoga što je rekao EPPO. Podsjećam, EPPO tvrdi da je sada već bivši ministar Beroš primio mito dok DORH tvrdi da je tek trgovao utjecajem. EPPO tvrdi da su u aferu uključeni Petrači, DORH ih ni ne spominje.
NACIONAL: Ali to se promijenilo već prvoga dana nakon akcije uhićenja, a i Nacional je objavio kako Turudić također ima dokaz da je Beroš primio mito. Kako onda tvrdite da Turudić ima blaži pristup prema Berošu? Osim toga, kako tvrdi pravosudni izvor, Turudić je bio bijesan na Laptoš koja je podizanjem optužnice protiv Petrača i sinova zapravo njima poslala upozorenje da se ne vraćaju u Hrvatsku i time ugrozila cijeli predmet. Kako vi sve to komentirate?
Mogu samo ponoviti da smatram da je DORH preuzeo slučaj kako bi smanjio političku štetu, suzio istragu i onemogućio EPPO u radu. Vidimo da mu to zasad ide uspješno i tek ćemo vidjeti kakva će to za HDZ biti politička šteta. Mogli smo primijetiti da je premijer Plenković u Saboru, gdje je predstavljao proračun za 2025., bio prilično skrušen dok su pljuštale optužbe za slučaj Beroš iz redova opozicije. No ja zapravo mislim da on igra igru. Nema se što praviti iznenađen kada sam ga samo ja doslovce prilikom svakog pojavljivanja u Saboru u posljednje četiri godine, pitala o korupciji i pogodovanju u hrvatskom zdravstvu i davala mu vrlo konkretne primjere. Pritom sam isticala da je ogroman dio tih korupcijskih modela u zdravstvu upravo on ozakonio. Evo, sada imamo situaciju da su uhićeni predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a Sestara milosrdnica, “ugledni” liječnik Krešimir Rotim koji je zatim pušten da se brani sa slobode, i ugledni liječnik i ravnatelj dječje bolnice u Klaićevoj, sve, dakako, redom HDZ-ovci. Oni su bili na čelu javnih zdravstvenih ustanova gdje su se trebali brinuti da te ustanove rade efikasno, da nemaju liste čekanja i da pružaju kvalitetnu uslugu građanima, a istodobno su i jedan i drugi vlasnici nekoliko privatnih poliklinika. Taj sukob interesa koji je javna tajna u hrvatskom zdravstvu i koji je toliko očigledan, Plenkoviću nikada nije bio problem, kao što mu nije problem ni odljev novca iz javnog u privatno. On je upravo taj koji je legalizirao otimačinu javnozdravstvenog sustava.
NACIONAL: EPPO bi morao prepustiti DORH-u dokaze kojima raspolaže. Vjerujete li da će DORH po njima dalje postupati?
Nakon što smo vidjeli tko je postavljen za glavnog državnog odvjetnika – dakle, osoba koja je višestruko lagala u javnosti, koja se s jednom od glavnih Uskokovih optuženica Josipom Rimac privatno družila te su se međusobno oslovljavali s Lipa moja i Radosti, mene zaista više ništa u ovoj državi ne može iznenaditi. Pa me tako nije iznenadilo niti udruživanje Turudića s Plenkovićem u napadu na EPPO.
NACIONAL: Stranka Možemo! najavila je da će u saborsku proceduru ponovno uputiti prijedlog izmjena Zakona o provedbi Uredbe Vijeća EU-a o pojačanoj suradnji u vezi s osnivanjem EPPO-a, po kojima bi o sukobu nadležnosti EPPO-a i DORH-a odlučivao Vrhovni sud. Zašto mislite da bi vam to moglo proći?
Smatramo da bi o tome trebao odlučivati Vrhovni sud i šaljemo inicijativu na raspravu. Pritom pozivamo i Plenkovića – koji tvrdi da je zgrožen i osobno izdan od Vilija Beroša iako sam mu ja barem dvadeset puta rekla što se događa – da može prevenirati takve situacije u budućnosti ako prihvati naš prijedlog. I Gordan Jandroković je šokiran otkrićem da je netko na takvoj poziciji mogao činiti takve stvari. To me je osobito nasmijalo budući da je Jandroković bio i Sanaderov najbliži suradnik, tako da ta dječja naivnost koja Jandrokovića krasi, a kraj njega su se prošetali i Tolušić, i Rimac, i Žalac, Horvat, Kuščević i slični, stvarno je impresivna. Dakle, kada Plenković zapomaže da ništa nije mogao znati, mi mu dajemo alat kojim može prevenirati takve situacije. A to što taj alat neće izglasati je čisti dokaz da AP ne želi da se u ovoj zemlji na vrijeme otkriva i kažnjava kriminal. On i njegove stranačke kolege bezbroj puta su ponovili da korupcija ima ime i prezime. Voljela bih da se provede jedna anketa i pita hrvatske građane na što pomisle kada se kaže da korupcija ima ime i prezime. Garantiram da bi 90 posto ljudi reklo HDZ.
NACIONAL: Ivan Turudić, premijer i ministar pravosuđa Habijan tvrde da u 14 od 22 zemlje članice u kojima je provedeno istraživanje, o nadležnosti odlučuje glavni državni odvjetnik, a ne sud.
I to smo isto komentirali. Već je EPPO rekao da se to treba mijenjati jer Uredba kaže da o nadležnosti treba odlučivati neovisno tijelo, odnosno – sud, koji onda može zatražiti od Suda EU-a da se o tome očituje. To potvrđuje i analiza usklađenosti s Uredbom koju je za zemlje članice naručila Europska komisija. No to su pravne situacije, a ja bih se radije koristila metodom zdravog razuma. Ako imate dvije suprotstavljene strane, pa čak i oko međe u vinogradu, ne odlučuje jedna od njih tko je u pravu. Nego netko tko je nadležan i neovisan. Mislim da je to svakome jasno, Ivan Turudić je čovjek lišen svakog srama i ne može nas iznenaditi što god on rekao.
NACIONAL: Rekli ste da ste četiri godine upozoravali premijera na korupciju u zdravstvu. Budući da ste liječnica i radili ste na KBC-u Rebro, dobro poznajete sustav. Na koje ste konkretne slučajeve ukazivali?
Ima nekoliko modela kroz koje se cijedi javnozdravstveni sustav. Jedan je taj da mu se ne osiguravaju aparati i oprema potrebni za određene pretrage ili postupke. A kada nemate te opreme, onda Ministarstvo rješava problem tako što pacijente šalje nekom svom HDZ-ovcu u njegovu privatnu kliniku i njemu plaća pet puta više nego što bi to koštalo da je aparat u javnozdravstvenim ustanovama. Takav je slučaj s Medikolom, kojem je isplaćeno više od milijardu kuna za pretragu PET/CT-om na aparatima koji koštaju 60 milijuna kuna, te Radiochirurgijom kojoj će se ove godine platiti 22 milijuna eura za postupke na aparatu koji košta 10 milijuna eura. Konkretno, tu se radi o Draganu Schwarzu, koji je bio državni tajnik ministra Dragana Primorca dok su obojica bila Sanaderovi dečki. Drugi model je preko rješavanja liste čekanja, gdje se doslovce potiče stvaranje lista čekanja u zdravstvu i onda se to slično rješava. Pa kažu – evo, tu su Dragan Primorac i njegova poliklinika, neka nam on napravi te magnete, mi ćemo mu dati milijun eura i svi sretni! A treći model je onemogućavati da zdravstvenim ustanovama upravlja netko tko nije dio te strategije i nije blizak HDZ-u. Uostalom, dovoljno vam govori što od 2016., otkad je Andrej Plenković premijer, Vlada ima samo jedan strateški projekt u području zdravstva, a to je privatna bolnica Medikol. Ne dječja bolnica ili nešto slično, već privatna bolnica u koju će se slijevati javni novac. Tako premijer vidi hrvatsko zdravstvo.
NACIONAL: Činjenica je da se zdravstvo počelo urušavati još devedesetih i nijedna vlada nije ga znala spasiti. I dok je bivši ministar zdravstva Vili Beroš mešetario s podzemljem oko kupnje preskupih robotskih aparata, hrvatsko zdravstvo godinama živi na dug, koji sada iznosi 675 milijuna eura kolika je i glavnica ukupnog duga svih blokiranih tvrtki u RH. Je li moglo drugačije?
Naravno da je moglo. Mi sada govorimo o dugovima u zdravstvu, koji su, naravno, ogromni, ali o tome kako se vodi zdravstvo najbolje govore uznemirujući podaci koji pokazuju koliko je to zapušten i zanemaren sustav. Hrvatski građani umiru tri godine ranije od prosjeka Europske unije, drugi smo po smrtnosti od karcinoma – iza nas je samo Mađarska, a za liječenje od karcinoma plaćamo 11 posto više od prosjeka EU-a. Dakle, liječimo skupo i loše. Hrvatski građani gotovo 50 posto više od europskog prosjeka umiru od sprječivih smrti – dakle, od onoga što smo kvalitetnom skrbi mogli spriječiti. To su pokazatelji koji govore da mafijaško udruživanje s vrhom države više nema za posljedice samo osiromašivanje i ponižavanje građana, već i njihove izgubljene živote.
NACIONAL: Nakon uhićenja sada već bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i njegovih jataka zbog korupcije oko nabave medicinske opreme, glavni državni odvjetnik promptno je aktivirao lex AP. Posebno su, čini se, problematične poruke iz grupe „Petrači&Pozder“ na WhatsAppu. Je li vas to iznenadilo, pogotovo s obzirom na to da prilikom uhićenja Josipa Škorića i Josipa Šarića, visokopozicioniranih HDZ-ovaca koji su netom prije toga dali ostavke, Turudić nije reagirao?
Mi odavno govorimo da je lex AP u kombinaciji s izborom Turudića sumrak hrvatskog pravosuđa, a sada kada ga je Plenković napokon aktivirao, to se i dokazalo: na djelu je udruženi pothvat Plenković-Turudić kontroliranja tijeka istraga. I slučaj koji navodite jasno govori da je lex AP aktivirao kad mu je to postalo politički korisno, što u slučajevima Škorić i Šarić očito nije bilo.
‘Uznemirujući pokazatelji govore da mafijaško udruživanje s vrhom države više nema za posljedice samo osiromašivanje i ponižavanje hrvatskih građana, već i njihove izgubljene živote’
NACIONAL: Koliko je ova afera štetila liječnicima općenito? Jer pokazalo se da ima i poštenih liječnika. Među njima se ističe Julije Meštrović, bivši ravnatelj KBC-a Split koji je odbio mito i dao ostavku, kao i Ivica Lukšić, ravnatelj KBC-a Dubrava koji nije htio ni razgovarati s Pozderom i njegovom tvrtkom. Je li vas to iznenadilo?
Ne, jer prvo bih željela istaknuti da je većina liječnika poštena. Izrazito mi je drago što se otkrilo da je gospodin Meštrović odbio mito. I inače sam o njemu imala visoko mišljenje i uvijek samo dobro čula, lijepo je da se to i ovako potvrdilo.
NACIONAL: Trebaju li se sada pobuniti sve liječničke udruge i udruge pacijenata i zdravstvenih djelatnika, koje se godinama uvjerava da nema dovoljno novca za zdravstvo, da imamo previše bolnica i da se općenito previše troši, dok pola Hrvatske nema ni obiteljskog liječnika, a evo i što se radilo u Ministarstvu?
Trebate znati da je zdravstvo izrazito hijerarhijski sustav u kojem se posljednjih 30 godina ljude postavlja po ključu stranačke i plemenske pripadnosti, a sada vidimo i mafijaške lojalnosti. A ne po tome tko je najbolji. Upravo zato, po mom iskustvu, veliki dio poštenih liječnika je demotiviran, poprilično su zastrašeni te zapravo osjećaju veliku bespomoćnost, da se taj sustav ne može promijeniti. Ne očekujem sinergijsku reakciju liječnika jer oni uglavnom nisu na pozicijama moći. Njih se ne ubraja u najuglednije članove naše liječničke zajednice, već trpe, rade svoj posao i šute.
NACIONAL: Koliko je afera s ekspresno smijenjenim ministrom zdravstva Vilijem Berošem i ostalim uglednim liječnicima ulovljenim u korupciji s preskupom medicinskom opremom, naštetila HDZ-u i njegovu predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu? Ili biračima HDZ-a to ne smeta?
Dragan Primorac može najviše naštetiti sam sebi, i time što je u životu radio i kako se predstavlja. Kao vlasnik privatne poliklinike koji muze ovu državu i njene građane, on je stvarno dobar model upropaštavanja hrvatskog javnozdravstvenog sustava. A može li ova afera naštetiti HDZ-u? Teško je to reći jer su hrvatski građani već oguglali na činjenicu da se svakih nekoliko mjeseci uhiti nekoga s vrha države. No ovu aferu od ostalih razlikuje to što se ovdje radi o zdravlju i životima građana. Nije to kao kad se ukrade plin pa se radi o nekom apstraktnom novcu. Mnogi građani susreću se s problemima u zdravstvu na svakodnevnoj bazi, dođu na zračenje pa aparat ne radi, dakle, riječ je pitanjima života i smrti. Zato mislim da bi ova afera mogla naštetiti HDZ-u, a osobito ova povezanost s Turudićem, na kojeg mnogi vrlo negativno gledaju i jako im smeta ta vrsta nepravde koju on tako prostački dijeli. Sve to moglo bi i te kako biti teret i HDZ-u i njegovu predsjedničkom kandidatu.
NACIONAL: Premijer je prošloga tjedna odredio datum prvog kruga predsjedničkih izbora. To je 29. prosinca. Jeste li iznenađeni što je tako kasno?
Nisam, jer je premijer, kao što rekoh, ipak svjestan da bi ova afera mogla naštetiti Draganu Primorcu, koji se posljednjih dana sakrio od javnosti. Plenković je i izabrao najkasniji mogući datum za prvi krug predsjedničkih izbora, 29. prosinca, jer se valjda nada da će se do tada na ovu aferu zaboraviti.
NACIONAL: Počinje prikupljanje potpisa, a vi ste ionako već mjesecima na terenu. Tko vam je najveći protivnik u prvom krugu – Marija Selak Raspudić, Dragan Primorac, Miro Bulj? A Zoran Milanović sigurno ide u drugi krug…
Kao što ste rekli, sada se borim za ulazak u drugi krug i vjerujem da ću uspjeti. Po svemu sudeći, tamo će me čekati Zoran Milanović i njega ću pobijediti. To je moj plan.
‘Dragan Primorac može najviše naštetiti sam sebi. Kao vlasnik privatne poliklinike koji muze ovu državu i njene građane, on je dobar model upropaštavanja hrvatskog zdravstvenog sustava’
NACIONAL: A od ostalih, tko vam je najopasniji? Po rejtingu je to Dragan Primorac.
Ma dajte, molim vas. Dragan Primorac se ne usuđuje doći na sučeljavanje sa mnom. Ja ga izazivam. Rado bih se sučelila s njim kada god i gdje god on želi.
NACIONAL: Vaša protukandidatkinja na predsjedničkim izborima Marija Selak Raspudić osvrnula se na „mlaku reakciju“ predsjednika Milanovića i podsjetila da je Saša Pozder, preko čije su tvrtke nabavljani sporni uređaji, svojevremeno bio direktor tvrtke Maquet Getinge Group od koje su kupovani uređaji ECMO tijekom Milanovićeve vlade, u doba dok je Rajko Ostojić bio ministar zdravstva. Slažete li se s tom tvrdnjom?
Ono što ja zamjeram Zoranu Milanoviću jest činjenica da on pet godina o situaciji u zdravstvu šuti i što kao netko tko je na najvišoj poziciji u državi, nije reagirao na ozakonjivanje otimačine iz javnog zdravstva. To mu zamjeram. Ali mislim da je jeftino i izrazito politikantski pokušati relativizirati situaciju tako da se kaže da su HDZ-ova i SDP-ova korupcija jedno te isto. Zaista nisam odvjetnik ni SDP-a ni Zorana Milanovića, jer da jesam, ne bih bila u Možemo! i ne bih mu bila protukandidatkinja na predsjedničkim izborima. Ta relativizacija ide na mlin HDZ-u jer se njome želi prikazati da su svi isti. To unosi apatiju u društvo i snižava izlaznost na izbore. Mislim da se tu radi o dosta jeftinom prikupljanju političkih poena.
NACIONAL: Je li vladajuća većina ugrožena? Možda bi nekima koji se navodno groze korupcije, mogla proraditi savjest. Domovinskom pokretu?
Mislite li da Hrebak ima savjest? Mislim da je njegova savjest odavno zaspala vječnim snom, kao i ona Domovinskog pokreta. Uostalom, sve su to samo bivši HDZ-ovci koji se samo drugačije zovu. Domovinski pokret je njihovo estradno ime.
NACIONAL: DOMiNO je najavio da neće dati podršku Vladi. Što mislite o tome?
O tom potom. DOMiNO je već svašta najavljivao pa se nije dogodilo. Podsjetit ću vas, Peternel je dosad nekoliko stolica i stranaka promijenio te je samo posljednjih mjeseci dao nekoliko hrabrih izjava koje je sedam minuta nakon toga povukao. Ne možemo te ljude doživljavati ozbiljno.
Komentari