U sklopu festivala pročitanih knjiga BOKtiga i prodajnog sajma BOOKtižin koji je u četvrtak svečano otvoren u Poreču, večeras je dodijeljena Nagrada BOOKtiga ovogodišnjoj laureatkinji, Ivani Bodrožić, za najčitaniji roman lani u svim knjižnicama Istarske županije – “Sinovi, kćeri”.
Tom je prigodom ravnateljica Gradske knjižnice Poreč Irides Zović istaknula kako je misija porečkoga Festivala okupiti sve zaljubljenike u čitanje, volontere i antikvare te tako u nekoliko posebnih dana festivala obogatiti kulturni život građana i oživjeti starogradsku jezgru.
“BOOKtiga na poseban način okuplja i sve knjižnice Istre. Kontinuitet, ustrajnost i međunarodna suradnja samo su neke od kvaliteta ovoga festivala koji je od neprocjenjive vrijednosti za porečku knjižnicu. Velik je to poticaj za daljnji razvoj” – poručila je Zović.
Ovogodišnja BOOKtiga donosi puno događanja te progovara na sebi svojstven način. Ovogodišnjim konceptom, koji potpisuje Studio Sonda, ukazuje na raznolikost i autentičnost naslova svojstvenih festivalu rabljenih knjiga. Tako će posjetitelje u knjižnici, uz tisuće doniranih knjiga na policama, dočekati pripremljeni paketi, spakirani prema području interesa, a ponudu na sajmu i ove su godine upotpunili renomirani antikvarijati iz Zagreba, Rijeke, Ljubljane i Kopra.
Dodjelom Nagrade BOOKtiga, kako se čulo, na osobit se način zatvara krug koji čine autor – čitatelj i nanovo – autor.
Nakon Umaga, Buja, Novigrada, Buzeta, Pazina, Labina, Pule i Rovinja “Sinovi, kćeri” vratili su se u grad pročitanih knjiga, u autoričine ruke, ispisani dojmovima čitatelja, a takva, ispisana i iščitana knjiga donosi autoru ono što on najviše priželjkuje – odgovor na pitanje kako je utjecala na njihove živote.
Nagradu je Ivani Bodrožić uručio pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica istaknuvši kako je nagrada BOOKtiga još jedna u nizu nagrada koje su joj dodijeljene u Istarskoj županiji te kako ga veseli da istarski čitatelji prepoznaju “ovakve hrabre, društveno angažirane i snažne književne teme”.
Komentari