IVAN RADIĆ: ‘Zbog američkog Jabila naš tim bio je na raspolaganju investitoru od 0 do 24 sata’

Autor:

FOTO: Grad Osijek

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić govori o stvaranju nove gospodarske klime u tom gradu, koji se posljednjih godina pretvorio u jedno od najpoželjnijih mjesta za investitore čemu svjedoči dovršetak tvornice globalne kompanije Jabil, ali i gradnja njemačke tvornice IMS Gear.

Na površini od 47.938 četvornih metara, u Osijeku je završena izgradnja velikog centra izvrsnosti za proizvodnju kompanije Jabil Inc. (NYSE: JBL), globalnog brenda koji donosi napredna rješenja iz automobilske i prijevozne industrije te zdravstva i koji bi s proizvodnjom trebao krenuti u roku nekoliko dana, do kraja kolovoza. Jabil ima tvornice diljem SAD-a, Azije i Europe, a njihovi su godišnji prihodi oko 30 milijardi dolara. Izgradnja osječkog pogona, koji je završen u roku godine dana, prva je Jabilova greenfield investicija u Europi u posljednjih 20 godina. U Osijeku će zapošljavati čak 1500 djelatnika, što će predstavljati dodatnu injekciju za gospodarski impuls grada koji već nekoliko godina pokazuje snažne pozitivne trendove i postaje poželjno sjedište i za brojne mlade IT tvrtke.

O tome što je sve utjecalo na odluku Jabila da upravo u Osijeku izgradi svoju novu europsku greenfield investiciju, za Business&Banking govori gradonačelnik Osijeka Ivan Radić koji je ovo ulaganje pratio još od faze pregovora koji su držani u strogoj tajnosti. Radić govori i o stvaranju potpuno nove gospodarske klime u Osijeku koji se posljednjih godina počinje pretvarati u jedno od najpoželjnijih mjesta za život mladih ljudi u Hrvatskoj, gdje zaposlenost iz godine u godinu raste, a investicije u javnom sektoru i infrastrukturi postaju mamac za ovakva i druga ulaganja u privatnom sektoru. Jedna od najnovijih investicija je i ona njemačke kompanije IMS Gear koja u Osijeku gradi pogon za proizvodnju dijelova za automobilsku industriju.

B&B: Završena je izgradnja velikog centra izvrsnosti za proizvodnju u Osijeku kompanije Jabil Inc. (NYSE: JBL) u svrhu pružanja podrške klijentima u reguliranim industrijama poput automobilske i prijevozne industrije te zdravstva, a proizvodnja će započeti s radom do kraja ovoga mjeseca. Što ova investicija znači za Osijek i koliko je vaša uloga kao gradonačelnika Osijeka bila važna u privlačenju i realizaciji ovakve investicije? I jesu li predstavnici Jabila imali neke posebne zahtjeve ili uvjete za otvaranje tvornice upravo u Osijeku, a ne u nekom drugom gradu ili državi?

I ovom prigodom čestitam upravi Jabila i svim njihovim partnerima na završetku izgradnje centra izvrsnosti, njihove prve greenfield investicije u Republici Hrvatskoj. Inicijalni razgovori s predstavnicima Jabila dogodili su se vrlo brzo nakon mog izbora za gradonačelnika Osijeka. Bili smo u konkurenciji desetak gradova iz država u okruženju i nismo bili favoriti za dobivanje ove investicije. Kako se moja strategija upravljanja bazira na gospodarskom razvoju Osijeka, ovu priliku nismo smjeli propustiti. Tih 1500 novih radnih mjesta u visokotehnološkoj multinacionalnoj kompaniji je nešto što bi svaki gradonačelnik želio u svom gradu. Osnovali smo multiresorni tim koji je, zbog vremenske razlike Hrvatske i Amerike, potencijalnom investitoru bio na raspolaganju doslovno od 0 do 24 sata. U najkraćim rokovima rješavali smo sve upite i probleme, od komunalne infrastrukture do suradnje sa Sveučilištem i srednjim školama. Kasnije, kroz razgovor, investitori su naglasili kako je upravo naša predanost i brzina rješavanja prepreka prevagnula u korist Osijeka. Značaj ove investicije moguće je promatrati kroz direktne koristi poput novih radnih mjesta, razvoja radne snage, doseljavanja, ali strateški gledano, iznimna indirektna korist je povećana vidljivost grada na svjetskoj investicijskoj karti i posljedično multipliciran interes za ulaganja u Osijek.

B&B: Victor Manuel Morales, regionalni direktor za razvoj operacija, izrazio je zahvalnost nacionalnim i lokalnim Vladinim predstavnicima i partnerima Jabila, ali i naglasio da je Jabilov centar u Osijeku u potpunosti spreman zadovoljiti potrebe svojih klijenata zahvaljujući visokokvalificiranoj i obrazovanoj radnoj snazi, blizini nekolicine ključnih tržišta i najsuvremenijoj infrastrukturi. Jesu li predstavnici Jabila napravili istraživanje prije početka planova za investiciju o tome hoće li moći povući dovoljno radne snage iz osječkog bazena?

Često govorimo kako se gospodarski razvoj treba temeljiti na suradnji svih razina vlasti, obrazovnog sustava i poduzetnika. Ponekad to zvuči kao floskula, ali upravo ova investicija je primjer da je ta suradnja uistinu ključ. Naime, mi smo s Vladom Republike Hrvatske i Osječko-baranjskom županijom poduzeli sve što je u našim nadležnostima. Predstavnici investitora željeli su biti sigurni kako će imati kvalificiranu radnu snagu za tvornicu. Zbog toga su Sveučilište, Fakultet elektrotehnike računarstva i informacijskih tehnologija i Srednja elektrotehnička škola osmislili posebne edukacijske modele prilagođene potrebama Jabila, ali i svih drugih poduzetnika iz tog poduzetničkog sektora. Svatko od nas je dao svoj obol u ovom projektu i vjerujem kako će nam ovo iskustvo biti ogromna prednost u svim sljedećim sličnim procesima koji će, siguran sam, doći vrlo brzo.

‘Osijek je danas grad koji privlači strane investicije i u kojemu se traži parcela više za gradnju gospodarskih objekata’

B&B: Osim Jabila, u Osijeku djeluje nekoliko velikih i značajnih hrvatskih informatičkih tvrtki. Kako to da je upravo Osijek praktički postao jedno od središta informatičke industrije u Hrvatskoj, takoreći rasadnih mozgova? Što je sve utjecalo na to i otvaraju li takve tvrtke Osječani ili imate slučajeve da poduzetnici iz drugih hrvatskih gradova odlučuju otvoriti sjedišta svojih kompanija ili podružnice upravo ovdje?

Upravo spomenuta sinergija jedinica lokalne i područne samouprave s obrazovnim sustavom i poduzetnicima rezultirala je pozicijom Osijeka kao jednog od središta informatičke industrije u Hrvatskoj. Razvoj ovog sektora potičemo na različite načine, usmjerene na različite ciljne skupine. Iz pozicije motiviranja i zadržavanja najboljih studenata osmislili smo jedinstvenu gradsko-poduzetničku stipendiju. Uspješne IT tvrtke i one s potencijalom su nam najsnažniji partneri, stoga su potpore poduzetnicima važan alat u razvoju ovog sektora. Treba podsjetiti i na to kako smo jedini od velikih gradova u potpunosti ukinuli komunalni doprinos za gospodarstvenike. To je velika ušteda ako se odluče graditi objekte. Svjesno smo se odrekli prihoda u proračunu u korist poduzetnika. Ove godine otvorili smo i novoizgrađeni IT centar vrijedan 8,7 milijuna eura, mjesto je gdje se spajaju svjetski standardi poslovanja s hrvatskim poduzetnicima i inovatorima, koji će biti dodatni „vjetar u leđa“ za zadržavanje mladih IT talenata u Osijeku.

B&B: U vrijeme kad je počela gradnja Jabila, bilo je poznato da pregovarate s još nekim velikim investitorima zainteresiranima za ulaganje u Osijek. U kojoj je to fazi i imate li naznake da bi još neki sličan veliki projekt mogao doći u Osijek?

Interes postoji, razgovaramo s investitorima. Jednog smo već predstavili, a riječ je o njemačkoj kompaniji IMS Gear koja se bavi proizvodnjom dijelova za automobilsku industriju. O ozbiljnosti njihova ulaganja govori činjenica kako su se odlučili kupiti nekretninu na kojoj bi uskoro trebali početi gradnju objekta . Osijek će biti njihovo prvo ulaganje izvan Njemačke. Pri potpisivanju ugovora o prodaji vlasnik kompanije istaknuo je kako je upravo otvorenost gradske uprave bila ključna u njihov odabiru, što nam je važna potvrda o načinu na koji radimo.

Dio investitora koji imaju ozbiljne planove ulaganja u Osijek, žele u našu gospodarsku zonu. Kako je naša zona u Nemetinu popunjena, obratili smo se Vladi RH da nam prepusti 36 hektara državnog zemljišta vrijednog gotovo 12 milijuna eura za razvoj nove gospodarske zone. Navedeno se dogodilo na sjednici Vlade u travnju. Zahvaljujem premijeru Andreju Plenkoviću i resornom ministru Branku Bačiću na tako brzoj reakciji. Nakon izgradnje komunalne infrastrukture, ovu veliku zonu ćemo ponuditi zainteresiranim investitorima.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić i bivši osječko-baranjski župan Ivan Anušić obišli su gradilište Jabila u studenome prošle godine, a tvornica je već izgrađena i počinje s radom do kraja kolovoza. FOTO: Grad Osijek, Borna jaksic/PIXSELL

B&B: Dosta se posljednjih mjeseci govorilo o tome kako Mađarska preko svojih investitora, od ulaganja u NK Osijek do planova za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, što je donedavno bilo u fokusu prvenstveno zbog Fortenove, razvija i svoj politički utjecaj. Kako vi gledate na tu situaciju? Postoje li i neke druge značajne mađarske investicije u Osijeku?

Osijek je otvoren investitorima, bez obzira na nacionalni predznak, naravno uz snažno poštovanje zakona, propisa i razvojnih planova grada. U privatnim investicijama vidimo partnere u razvoju. Izgradnja stadiona s pratećim terenima velika je investicija koja je promijenila vizuru i osnažila sportsko-turističku dimenziju grada, a do punog izražaja doći će kada izgradimo šetnicu koja prateći Dravu prolazi i uz stadion. Ulaganje u nogometni klub 2016. stabiliziralo je NK Osijek. Priželjkujemo kako će uskoro doći i sportski rezultati kao kruna navedenih ulaganja. Političkog utjecaja na lokalnoj razini sigurno nema. Ali mogu reći kako kultura mađarske manjine kao i ostalih manjina s kojima se ponosimo, oplemenjuje Osijek i istočnu Hrvatsku.

B&B: U Osijeku, to jest u neposrednoj blizini Osijeka, u Čepinu, istovremeno se dogodila i jedna od najvećih privatnih investicija u zdravstvo. Zahvaljujući projektu Milomira Ninkovića, uglednog liječnika svjetskog glasa u području plastične i rekonstruktivne kirurgije i Marka Pipunića, vlasnika tvrtke Žito, otvoreni su Međunarodni medicinski centar “Priora” i hotel “Materra”, a investicija je ukupno bila vrijedna 46 milijuna eura. Iako spada u drugu općinu, pretpostavljam da je zbog blizine Osijeka ova investicija značajna i za vas te da će cijelo okruženje od toga imati velike koristi jer Osijek postaje moderan centar izvrsnosti u svim područjima, pa i u području medicine.

Apsolutno. Što bolje okruženje, to bolje za Osijek. Osijek je centar Osječko-baranjske županije i samo zajedno možemo se nametnuti u regiji i šire. Međunarodni medicinski centar “Priora” i hotel “Materra” vrhunski su projekti koji u našu destinaciju dovode stručnjake, rješavaju probleme i razvijaju novu dimenziju turizma. Samo naprijed.

B&B: Je li upravo zbog svih ovih i drugih investicija Osijek postao grad u koji se, prema posljednjim statistikama, ljudi doseljavaju?

Zasigurno su i ove investicije pridonijele tomu jer mnogi ljudi se doseljavaju zbog radnih mjesta. Kada tome pridodamo i uvjete života u gradu, onda je jasno zašto je danas Osijek poželjan grad za život. Naime, danas u Osijeku sva djeca oba zaposlena roditelja imaju zajamčeno mjesto u gradskom vrtiću, a cijena nekretnina, iako je znatno porasla, i dalje nije blizu cijena u drugim velikim gradovima. Sveučilište raste iz dana u dan uvodeći nove fakultete koji prate potrebe tržišta rada. S druge strane, Osijek ima sve potrebno za lijep obiteljski život, od parkova, šetnica, biciklističkih staza, sportske infrastrukture, kulturnih sadržaja do zdravstvenih usluga. U Osijeku možeš imati i bogat studentski život, razvijati se kao poduzetnik ili graditi sportsku karijeru, ali i ugodno provoditi treću životnu dob.

‘Osim novih radnih mjesta i doseljavanja, značaj ove investicije je povećana vidljivost Osijeka na svjetskoj investicijskoj karti’

B&B: Sve te privatne investicije, ali i europski projekti koji se provode, doveli su do izvrsnih gospodarskih pokazatelja. Osijek ima rekordnu zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost. Kakvi su točno posljednji pokazatelji?

Danas, usporedivo s lipnjem 2021. kada sam preuzeo vođenje Grada, imamo čak 2886 zaposlenih više i 1668 nezaposlenih manje. Siguran sam kako će te brojke i dalje rasti.

B&B: Ne raste samo broj velikih investicija, već se značajno povećao i broj manjih poduzeća i obrta, ako se ne varam, čak je 500 obrta/poduzeća više u odnosu na nekoliko godina ranije. Znači li to da i domaći mali poduzetnici sve više prepoznaju prednosti samozapošljavanja i ne boje se više toliko raznih prepreka? Koliko im Grad može pomoći i koji su sve zahtjevi koje poduzetnici i obrtnici stavljaju pred vas, što oni koji pune proračun zapravo očekuju od vas kao predstavnika vlasti? Žale li se na visoke poreze, administrativne prepreke ili nešto drugo?

Obrt je zbog određenih poreznih izmjena danas postavio zanimljiv način poslovanja za osobe koje se žele samozaposliti. Mi kao Grad svake godine putem javnih poziva dodjeljujemo potpore za poslovanje poduzetnicima, što uključuje i obrtnike. Ove godine je to rekordan iznos od 686 tisuća eura. Poduzetnici sudjeluju u punjenu proračuna, a ovo je jedan od načina na koji im se zbog toga odužujemo. I opet mogu reći kako je to svojevrstan partneri odnos Grada i poduzetnika. Težimo što manjem parafiskalnom opterećenju pa smo, kao što sam i naglasio, ukinuli komunalni doprinos za gospodarstvenike.

B&B: Kakav je bio efekt porezne reforme na poslovanje Grada Osijeka jer ste jedini od četiri velika grada koji nije kompenzirao ukidanje prireza podizanjem poreza na dohodak. Odakle ste popunili te praznine u proračunu?

Nismo željeli ukidanje prireza koji je odredila Vlada anulirati uvođenjem viših stopa poreza na dohodak. Na taj način smo stvorili uvjete da primjerice učitelj u Osijek ima veću plaću od kolege u Zagrebu, Splitu ili Rijeci i pridonijeli podizanju plaća naših sugrađana. Osim ukidanja prireza, standard građana smo čuvali tako što nismo podizali cijene usluga naših poduzeća i ustanova. Unatoč velikoj inflaciji i poskupljenju svih zavisnih troškova, nismo željeli taj teret prebacivati na sugrađane. Sve to uspjeli smo zahvaljujući racionalnom trošenju sredstava i temeljnom odrednicom da neki projekt plaćamo iz gradskog proračuna tek onda kada smo sigurni da ga ne možemo financirati iz nekih drugi izvora, od EU sredstava do državnih.

‘Osijek će biti prvo ulaganje kompanije IMS Gear izvan Njemačke. Ključna je bila otvorenost gradske uprave’

B&B: Imate li podatke o tome koliko je Osječana zbog potrage za boljim uvjetima rada napustilo Osijek i otišlo ili u druge gradove ili u inozemstvo, ali i podatke o tome koliko ih se u međuvremenu vratilo?

Ne postoji kontinuirano, relevantno mjerenje, ali naša interna istraživanja, razgovori i primjeri potvrđuju kako se ljudi vraćaju. Bas sam neki dan čitao u medijima jednu osječku povratničku priču. Ali pokreće se i novi trend migracija, tj. dolaska u grad onih koji s Osijekom ranije nisu imali nikakve veze. To me posebno raduje – kada netko izabere Osijek!

B&B: Osijek je preko svoje zračne luke izvrsno povezan s nekima od najvećih europskih metropola. Koliko je to doprinijelo otvorenosti grada i pozitivnoj poslovnoj i društvenoj klimi? Primjećujete li i povećan broj stranaca i turista u gradu?

Zračna luka bitna je za razvoj Osijeka jer osim u turističkom pogledu, značajna je i za gospodarsku suradnju. Trenutno postoje direktne linije za München i London te linije sa Zagrebom, Rijekom, Pulom, Zadrom, Splitom i Dubrovnikom. Infrastrukturno stanje Zračne luke nije na razini koju želimo i stoga uskoro kreće temeljita obnova putničkog terminala vrijednosti 11,3 milijuna eura. To je prvo veliko ulaganje u Zračnu luku. Po završetku tog projekta očekujem daljnji iskorak u pogledu novih linija i sve većeg broja putnika, od kojih će mnogi biti turisti.

B&B: Hoće li Osijek i u budućnosti imati dovoljno visokokvalificirane i visokoobrazovane radne snage, jeste li već morali otvoriti dodatne obrazovne programe i razmišljate li o tome kakva će vam biti strategija za idućih pet godina?

Na konkretnom slučaju privlačenja investitora Jabila naglasio sam dobru suradnju sa Sveučilištem i svim fakultetima. Sveučilište raste, razvija nove smjerove osluškujući potrebe tržišta rada i zato ne sumnjam kako će s naših fakulteta izlaziti odlični stručnjaci koji će svoju priliku za rad ostvarivati upravo u Osijeku.

‘Međunarodni medicinski centar ‘Priora’ i hotel ‘Materra’ vrhunski su projekti koji nam dovode stručnjake, rješavaju probleme i razvijaju novu dimenziju turizma’, kaže Radić o Medicinskom centru Priora u Čepinu. FOTO: Borna jaksic/PIXSELL

B&B: Osijek trenutno provodi i ogromne investicije u javnom sektoru, čak 84 projekta vrijedna ukupno 350 milijuna eura se trenutno već gradi ili su u pripremi, od toga se polovica otprilike financira novcem iz EU fondova. Što biste od toga izdvojili kao najznačajnije i jesu li neki od tih projekata pripremljeni u vašem mandatu?

Teško je izdvojiti neki od projekata jer svaki od njih donosi određeni benefit gradu, a s druge strane tek svi projekti zajedno daju cjelinu. Uskoro ćemo otvoriti tri nova vrtića i dva dograđena, čime ćemo dodatno poboljšati standard predškolskog odgoja. Zahvaljujući tim projektima imamo upisano 763 više djece nego 2021.

Vrlo brzo, 27. rujna, otvaramo i prvu koncertu dvoranu u povijesti Grada. Koliko su Osječani čekali na ovu dvoranu govori podatak kako smo nedavno naišli na novinske članke od prije 100 godina, u kojima se govori o potrebi prave koncertne dvorane u Osijeku.

Početkom listopada plan je ostvariti još jedan stoljetni san Osječana – spajanje Donjeg i Gornjeg grada Promenadom uz Dravu. To će biti uistinu povijesni dan za Osijek, ali kao što sam i najavio, projekt širenja naše poznate Promenade se uskoro nastavlja kroz Retfalu prema Višnjevcu.

Modernizacija tramvajske infrastrukture razvija se prema planu, a vrhunac je dolazak novih niskopodnih tramvaja početkom 2025. Podsjećam kako smo nabavili i novih 13 niskopodnih autobusa, pa će vožnja javnim prijevozom, bilo autobusom ili tramvajem, biti na razini kojoj zaslužuju nađi sugrađani.

Nakon što smo u rekordnom roku završili 1. fazu Kopike i izgradili prvi Olimpijski bazen u povijesti Osijeka, uskoro krećemo u 2. fazu, čime ćemo završiti projekt prve temeljite obnove kupališta nakon 50 godina.

Važna nam je i zelena tranzicija pa smo nedavno predstavili najveći trostupanjski pročistač otpadnih voda u Hrvatskoj, čime štitimo našu rijeku Dravu. Uskoro kreće i projekt sadnje preko 2000 stabala diljem grada.

B&B: Što je s poljoprivrednim projektima i projektima vezanima uz prerađivačku industriju, što je svakako slavonska tradicija?

Uloga urbane sredine kao što je Osijek u poljoprivredno-prerađivačkoj regiji kao što je Slavonija i Baranja iznimno je važna. Transfer znanja i tehnologija iz akademske zajednice u gospodarstvo i proizvodnju uz podršku jedinica lokalne i područne samouprave ključ su budućnosti održive poljoprivredne proizvodnje. Razvoj potražnje, razvoj poslovnih modela, prezentacija lokalnih proizvođača, sve je to naša svakodnevica.

‘Sveučilište raste, razvija nove smjerove osluškujući potrebe tržišta rada, s naših fakulteta izlazit će odlični stručnjaci’

B&B: Često se u nedavnoj prošlosti znalo govoriti da je Slavonija zapuštena, da Slavoniju zaobilaze veliki projekti… Koliko je Vlada promijenila pristup prema Slavoniji i Osijeku? I koga zovete za pomoć ako neki projekt treba požuriti?

Mnogo okolnosti je utjecali na percepciju o Slavoniji kao zapuštenoj regiji, a samim time i o Osijeku kao središtu regije. Jedan od mojih prvih ciljeva je bio upravo promijeniti tu percepciju, ali na projektnim osnovama. Osijek je danas grad koji privlači strane investicije i u kojemu se traži parcela više za izgradnju gospodarskih objekata; grad koji bilježi rekordnu zaposlenost, grad koji upisuje rekordan broj djece u osječke vrtiće; grad koji je najbolji u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz Europske unije. Sve to postigli smo zahvaljujući partnerskom odnosu s Vladom Republike Hrvatske. Imam odličnu suradnju s premijerom Plenkovićem, bivšim županom, sada ministrom obrane Ivanom Anušićem kao i sa svim drugim ministrima.

B&B: Jesu li vaše političke ambicije i dalje vezane uz Osijek, s obzirom na to da će iduće godine biti lokalni izbori i što će biti vaši aduti?

Lokalni izbori festival su demokracije jer građani imaju priliku izravno birati čelnika grada, općine ili županije. Dosta smo projekta započeli koje nije moguće realizirati u četiri godine i zato ću od sugrađana tražiti povjerenje za još jedan mandat na čelu Osijeka. Na navedeno ne gledam kao na političku ambiciju, nego obvezu – završiti započeto, odvesti nas do cilja. Put smo prije tri i pol godine započeli u meni najdražem, ali zapostavljenom gradu, a završit ćemo ga u najljepšoj metropoli regije. Najveći adut za izbore? Građani koji su protekle tri i pol godine moj tim. Jer s velikom većinom građana, neovisno o političkim preferencijama, dijelim istu viziju Osijeka na kojoj predano i svakodnevno radimo. Okrenuli smo sve negativne trendove. Gradimo grad koji raste i razvija se u svim smjerovima i dimenzijama. Gradimo uspješan, pravedan i održivi grad, metropolu u punom značenju te riječi. Gospodarski rastemo uz provođenje odgovorne fiskalne politike, razvoj digitalne i zelene tranzicije i socijalnog dijaloga. Važno nam je svako dijete, svako radno mjesto, svaki umirovljenik, svaki građanin našeg grada.

Nemam izbornu strategiju, moj zadatak je jednostavan: podsjetiti na učinjeno i prezentirati plan za novu dionicu puta – program za razvoj Osijeka od 2025. do 2029. Tijekom protekle tri i pol godine svakodnevno sam živio ovu funkciju i činio sve za razvoj našeg grada. Jedino tako znam i jedino tako mogu dalje. Ako građani potvrde da smo na pravom putu – za Osijek nema stajanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.