Redateljica Iva Srnec Hamer, osnivačica novog festivala Kvart je art
Kvart je art novi je festival koji će se od 18. do 20. travnja održati u zagrebačkom kvartu Donja Dubrava, u Narodnom sveučilištu Dubrava. S ciljem afirmacije nezavisne scene i rada mladih, ali i afirmiranih samostalnih umjetnica i umjetnika, umjetnička organizacija Empiria teatar, odnosno, dramaturginja Dina Vukelić i redateljica Iva Srnec Hamer, propituju ulogu umjetnosti u jačanju zajedništva između umjetnika i publike kao aktivnog nositelja društvenih, umjetničkih i kulturnih promjena. Iva Srnec Hamer dala je intervju Nacionalu.
NACIONAL: Što je Kvart je art, otkud ideja i zašto baš u Dubravi?
Naša suradnja s Dječjim kazalištem Dubrava traje dugi niz godina i veselimo se svakom novom projektu. Riječ je o malom kazalištu s iznimno kvalitetnim i vrijednim programom, tako da mu se uvijek rado vraćamo. Kada je Grad Zagreb raspisao Javni poziv za financiranje programa Kultura i umjetnost u zajednici, vidjele smo priliku za razvoj festivala koji bi povećao dostupnost drugačijih predstava i programa u četvrti Donja Dubrava. Nadamo se da ćemo time dokazati da Donja Dubrava može biti prostor kulture iako je nerijetko stigmatizirana u medijima.
NACIONAL: Vi i Dina Vukelić začetnice ste ovog projekta i voditeljice umjetničke organizacije Empiria teatar. Što radite u sklopu festivala Kvart je art, odnosno, što ste sve organizirali u Empiriji?
Teatar Empiria je od početka zamišljen kao sigurni prostor za umjetnička istraživanja i razvoj ideja. Smatramo da je kreativan proces iznimno važan, stoga posebnu pozornost stavljamo na umjetnička istraživanja. Umjetnici su često pod pritiskom da moraju producirati gotov projekt koji je u svim aspektima savršen, zanemarujući pritom proces koji je bitan u razvoju novih ideja. Trudimo se barem jednom godišnje pomoći producirati istraživački proces koji može prerasti u predstavu, ali i ne mora. Posebno bih istaknula našu suradnju s umjetničkom organizacijom Presvrt iz Makedonije na projektu Twinning u sklopu regionalne platforme za kulturu Kooperativa, koja nam je pružila priliku za razmjenu ideja unutar organizacija. Kvart je Art uz predstave nudi i radionice, izložbe i razgovore s umjetnicima, a nadovezuje se i na Empirijine razgovore s publikom koji su nam iznimno dragocjeni.
NACIONAL: Grad Zagreb se u posljednjem Planu za razvoj kulture do 2030. dosta fokusira upravo na kulturu u zajednici, na dostupnost i disperziranost kulture na građane. To su prije radili centri za kulturu, koji su izgubili na važnosti, ali danas se opet vraća njihova uloga i rade sve bolje i sve više. Koliko su važne upravo ta dostupnost i raširenost kulturnih sadržaja?
Drago mi je što se sve više kulturnih centara počinje oslanjati na nezavisne umjetničke trupe pružajući im slobodu i prostor za razvoj projekata. To je važno zbog dostupnosti različitog sadržaja zajednici pojedine četvrti, razvoja nove publike i raznolikosti. Koliko su centri za kulturu važni u razvoju nezavisne scene, pokazuje i činjenica da su zagrebački centri za kulturu popunili svoje kapacitete. Potražnja i potreba su velike, prostora je malo, tako da apeliramo na centre i gradske prostore koji svoja vrata još nisu otvorili nezavisnim trupama da to svakako učine. Uz dobre natječaje i selekciju sadržaja, mogu samo obogatiti svoju zajednicu. Povrh toga, postoje gradski prostori koji su zapušteni i neiskorišteni, a mogu se obnoviti i staviti na raspolaganje umjetnicima te tako još više proširiti djelovanje izvan strogog centra Zagreba.
NACIONAL: Kvart je art naglasak stavlja na nezavisnu scenu, zašto?
Nezavisna scena nema svoj stalni prostor, ograničeni smo prostornim kapacitetima centara za kulturu i smatram kako moramo iskoristiti svaku priliku za dodatna gostovanja kako bi se lokalnu zajednicu upoznalo s raznolikosti sadržaja koji nudi upravo nezavisna scena.
NACIONAL: Koliko su građani upoznati s teškom situacijom u kojoj stvaraju nezavisni i slobodni umjetnici i organizacije?
Ne znam kako bi građani mogli biti upoznati sa situacijom nezavisne scene kada čak i neki kolege iz institucija nisu upoznati s uvjetima s kojima se nezavisni umjetnici svakodnevno susreću, počevši od financijskih do prostornih. Postoji mnogo umjetnika koji svoj životni put vide isključivo kroz nezavisnu scenu, to ne znači da parazitiraju ili da nisu mogli uspjeti u institucijama, to je put koji mnogi biraju iz ljubavi, žrtvujući sve svoje slobodno vrijeme, a često ulažući i vlastiti novac kako bi producirali projekt u koji vjeruju. No moram priznati da se situacija mijenja te sve više podrške nezavisnoj sceni dolazi od umjetnika u institucijama koji vole raditi nezavisne projekte.
NACIONAL: Hoćete li im ovako na to ukazati?
Naš cilj je svojim djelovanjem neprekidno ukazivati na to koliko je važno educirati se prije donošenja zaključka te koliko je važno otvoriti se prema novim sadržajima. Nadamo se da će naši projekti utjecati na razvoj nove publike.
NACIONAL: Kako se osjećate kad znate da je ovakav festival realiziran?
Sretne smo s podrškom koju smo imale i od umjetnika i nezavisnih trupa koji su dio našeg prvog programa. Od prvog dana su oduševljeni programom tako da nam njihov entuzijazam pruža dodatni vjetar u leđa.
NACIONAL: Hoćete li proširiti inicijativu i na druge kvartove ili gradove, što je cilj?
Imamo u planu nove projekte koji će se moći ostvariti u suradnji s različitim gradskim četvrtima, naše edukativne radionice i tribine su dizajnirane tako da se mogu izvesti bilo gdje tako da je to praksa koja je pokrenuta i s radionicama Šteta bacit koje, osim u Centru mladih Ribnjak, održavamo i u Mjesnoj zajednici Pongračevo, kao i u suradnji sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba. Nadamo se da je festival Kvart je art početak duge suradnje s četvrti Donja Dubrava.
Komentari