ISTVAN KOVACS MALO POGURAO TURKE Gruzija senzacionalno pobijedila Portugal i prošla u osminu finala

soucek češka

Photo/Vit Simanek (CTK via AP Images)

Gruzija se senzacionalno plasirala u osminu finala Eura nakon što je u trećem kolu Skupine F pobijedila favorizirani Portugal koji očito ne da nije imao motiv pobijediti nakon što je već ranije osigurao prvo mjesto u grupi, nego si je na ovaj način, slučajno ili ne, „namjestio“ Sloveniju u osmini finala. Gruzija je s ova tri boda došla do četiri, preskočila Češku na trećem mjestu skupine i izbacila Mađarsku koja je do ove utakmice držala zadnje od četiri mjesta najboljih trećeplasiranih.

Kviča Kvaratškelia je nakon kontre već u 2. minuti doveo Gruzijce u vodstvo a u 57. je Georges Mikautadze s 11 metara zabio za 2-0, napadaču Metza to je treći gol čime je izbio na vrh liste strijelaca Eura.

Tijekom dobrog dijela utakmice Češke i Turske najvažniji čovjek na terenu bio je sudac Istvan Kovacs: Česi su od 20. minute igrali s igračem manje, da stvar po utakmicu bude gora – kako je upitno je li Antonin Barak zaista trebao dobiti drugi žuti karton, tako je vjerojatno da je i na drugoj strani Kenan Yildiz trebao dobiti drugi žuti zbog evidentnog udaranja laktom u glavu Vladimira Coufala.

Iako s igračem manje, Česi su bili opasniji i imali najveću šansu, David Jurasek je u 45. minuti u kontri išao sam na vratara Turske ali Mert Gunok je obranio taj pokušaj. Ipak, Turci su s igračem više morali odvesti utakmicu na svoju stranu, u petoj minuti nastavka Hakan Calhanoglu je nakon duge akcije fino pogodio s lijeve strane za 1-0. Žilavi Česi se nisu predavali, Tomas Souček je nakon gužve u 16 metara u 66. minuti izjednačio. Unatoč silnim pokušajima Česi nisu mogli više, u sudačkoj nadoknadi Turci su preko Cenka Tosuna došli do konačnih 2-1.

Kovacs je do kraja podijelio 16 (!) žutih i jedan crveni karton što potvrđuje da mu je utakmica izmaknula iz ruku a Česi će se u narednim danima itekako žaliti na suđenje.