Porezne oaze “progutaju” gotovo pola bilijuna dolara godišnje, a odgovornost za gubitak gotovo polovine iznosa snose zemlje čije su vlade protiv inicijative UN-a o izmjenama svjetskog sustava oporezivanja, pokazalo je godišnje istraživanje udruge Tax Justice Network.
Proračuni zemalja širom svijeta gube 492 milijarde dolara prihoda godišnje zato što multinacionalne korporacije i bogati pojedinci koriste porezne oaze kako bi zaobišli porezne obaveze, izračunali su u udruzi.
U prošlogodišnjem izvješću iznos je procijenjen na 480 milijardi dolara. Za dvije trećine izgubljenog iznosa, od 347,6 milijardi dolara, odgovorne su multinacionalne kompanije, a za preostalu trećinu ili 144,8 milijardi dolara bogati pojedinci, pokazalo je ovogodišnje izvješće.
Skupina od osam zemalja odgovorna za gubitak polovine iznosa
Gubitak gotovo polovine iznosa može se pripisati skupini od osam zemalja koje se protive incijativi UN-a o međunarodnoj poreznoj suradnji, utvrdila je udruga u izvješću objavljenom 19. studenog.
Nekoliko dana kasnije Opća skupština UN-a usvojila je deklaraciju o suradnji na oporezivanju s velikom većinom glasova, ukupno 125, a protivnicama inicijative, Australiji, Kanadi, Izraelu, Japanu, Novom Zelandu, Južnoj Koreji, Velikoj Britaniji i SAD-u pridružila se i Argentina. Ukupno 46 zemalja bilo je suzdržano, uključujući i sve članice Europske unije.
“Zaprepašćuje neodlučnost zemalja, posebno članica EU-a, koje su na glasanju bile suzdržane budući da je regija u cjelini najveći gubitnik, s procijenjenim izgubljenim iznosom od 176 milijardi dolara”, naglašava izvršni direktor udruge Alex Cobham.
Odgovornost OECD-a
Skupina od osam protivnica porezne konvencije UN-a odgovorna je za “bijeg” 212 milijardi dolara u porezne oaze, izračunali su u Tax Justice Networku. Prošlogodišnje izvješće pokazalo je znatno veći iznos, od 366 milijardi dolara.
Glasovanje u UN-u pokazalo je “osipanje glasačkog bloka Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD)” koji je do sada bio jedinstven u odbijanju inicijative, a prošli tjedan većina njegovih članica bila je suzdržana, primjećuju u Tax Justice Networku. Britanija je glasala protiv, zajedno sa svojim “drugim carstvom”, zemljama poput Britanskih Djevičanskih otoka, Kajmanskog otočja i Bermuda, snosi odgovornost za čak četvrtinu izgubljenog prihoda ili 129 milijardi dolara, pokazali su izračuni udruge.
Slijede SAD i Kanada s udjelima od 7,6 odnosno 6,3 posto ili ukupno 69 milijardi dolara godišnje. Japan pak proračune širom svijeta stoji 4,4 milijarde dolara godišnje, što odgovara udjelu od 4,4 posto. Sve članice OECD-a zajedno, uključujući i njih 30 članica koje su bile suzdržane ili su glasale za, još uvijek snose odgovornost za više od dvije trećine izgubljenog poreznog prihoda, navode u udruzi.
Zemlje s višim prihodom gube u prosjeku iznos koji odgovara sedam posto njihovog proračuna za zdravstvo, a one s nižim prihodom otprilike 36 posto, naglašavaju u udruzi.
Komentari