Istraživanja potvrdila: U Varaždinskoj županiji postoje svi preduvjeti za geotermalnu elektranu snage 16 megavata  

Autor:

Varaždinska županija

Župan Stričak: “Nakon dvije godine istraživanja utvrđeno je da se na 2,4 kilometara pod zemljom nalazište geotermalne vode topline 142,03 stupnja”

U Varaždinskoj županiji postoje svi preduvjeti za izgradnju geotermalne elektrane snage oko 16 megavata, potvrdila su istraživanja geotermalnog polja Lunjkovec – Kutnjak. Riječ je odličnim vijestima s jednog od najvećih eksploatacijskih geotermalnih polja u Hrvatskoj koji se prostire na 99 kilometara kvadratnih, a na kojem je istraživanja pokrenula javna tvrtka Bukotermal d.o.o. u vlasništvu Varaždinske županije (85 %) i Općine Mali Bukovec (15 %).   

Najzahtjevniji je to i najkompliciraniji projekt koji je Varaždinska županija pokrenula i financira od svoga postojanja, a čiji su rezultati u četvrtak navečer predstavljeni na samoj istražnoj bušotini.  

“Istraživanja su privedena kraju nakon pune dvije godine i rezultati su sjajni. Utvrđeno je da je na dubini od 2.430 metara nalazište geotermalne vode topline 142,03 stupnja, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije. Sljedeći korak je izrada idejnog rješenja te ishođenje okolišnih uvjeta. Nakon toga će početi projektiranje same geotermalne elektrane. Što će se sve na ovom području graditi uz geotermalnu elektranu, ovisi, naravno, o odluci županijskih vijećnika, no toplinsku energiju svakako planiramo iskoristiti za grijanje plastenika i staklenika u ovom kraju poznatom po poljoprivrednoj proizvodnji. Uz to, postoji i mogućnost korištenja geotermalnih voda u turističke svrhe”, istaknuo je župan Anđelko Stričak i čestitao svima koji su bili uključeni projekt.  

Načelnik Općine Mali Bukovec Darko Marković podsjetio je da su istraživanja počela 2021. godine nakon dvije godine priprema tijekom kojih je bilo potrebno izraditi nekoliko desetaka idejnih i glavnih projekata, studija i elaborata. 

“Ishođena su i dva najvažnija dokumenta, Rješenje o utvrđivanju količina i kakvoći rezervi te Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja geotermalnih voda „Lunjkovec-Kutnjak“. Na području eksploatacijskog polja možemo izgraditi geotermalnu elektranu snage oko 16 megavata, a uz to će se moći koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata. Sve su to izvanredni podaci koji će promijeniti smjer gospodarskog razvoja Općine Mali Bukovec, a i cijele Varaždinske županije. Ovaj rezultat prije svega možemo zahvaliti financijskom angažmanu Varaždinske županije i angažmanu župana Stričaka pri ishođenju svih potrebnih dokumenata. Jedva čekamo, ne samo mi, nego i naši mještani da krene gradnja geotermalne elektrane, a vjerujem da će to svakako biti u sljedećih 1,5 do 2,5 godine”, naveo je načelnik Marković. 

Pred tvrtkom Bukotermal sada je šestomjesečno razdoblje u kojem mora definirati način eksploatacije polja Lunjkovec – Kutnjak te ishoditi mjere zaštite okoliša i prirode, a glavni cilj je izgradnja jedne ili više geotermalnih elektrana, kao i postrojenja za korištenje topline, prije svega u gospodarske svrhe. 

“U projekt je dosad uloženo više od 2,5 milijuna eura, a to je manji dio od sveukupnih troškova koji nas očekuju pri projektiranju i gradnji elektrane. Za realizaciju i finalizaciju cjelokupnog projekta potrebno nam je oko 50 milijuna eura. Uskoro slijedi projektiranje elektrane i vrelovoda, a ujedno pokrećemo aktivnosti za otvaranje novih bušotina i istraživanja na ovom eksploatacijskom prostoru kako bi se u potpunosti iskoristio njegov potencijal”, rekao je direktor Bukotermala Alen Požgaj.  

Da je riječ o odličnim vijestima, potvrđuje i podatak da je u Hrvatskoj u zadnjih 20-ak godina, otkako su se stvorili uvjeti za ulaganje u obnovljive izvore energije, u pogonu tek jedna geotermalna elektrana, a na zadnji natječaj za istraživanje šest geotermalnih polja u Republici Hrvatskoj prijavilo se 11 ponuditelja, od kojih su samo tri uspjela ishoditi dozvole za istraživanje geotermalnih voda. 

Prilikom predstavljanja rezultata spomenutog natječaja, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović rekao je da je aktiviranje geotermalnih potencijala po važnosti jednako izgradnji LNG terminala, što zapravo predstavlja ulaganje u nacionalnu sigurnost. Upravo je te vrijednosti geotermalnog polja Lunjkovec – Kutnjak na svojem području prepoznala Varaždinska županija i krenula ulagati u buduću gradnju geotermalne elektrane koja u potpunosti predstavlja proizvodnju zelene električne energije za kojom među opskrbljivačima i krajnjim kupcima postoji sve veći interes. 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.