Istine i laži u slučaju napada na Paula Pelosia

Autor:

epa10272162 San Francisco Police and Federal Bureau of Investigation (FBI) agents work outside the home of US Speaker of the House Nancy Pelosi after her husband Paul Pelosi was attacked by a home invader early in the morning in San Francisco, California, USA, 28 October 2022. San Francisco Police identified the attacker as David DePape, whom they arrested after arriving to the scene and witnessing the attack.  EPA/Arthur Dong

EPA/Arthur Dong

Paula Pelosija, supruga predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi, napao je uljez čekićem u njihovoj kući u San Franciscu ranih jutarnjih satima u petak.

Unutar nekoliko sati nakon napada, niz neutemeljenih tvrdnji počeo je kružiti desničarskim krugovima koji su bili u suprotnosti sa službenim policijskim izvještajem o tome kako se napad odvijao.

Te obmanjujuće tvrdnje postale su viralne nakon što su ih pojačali novi šef Twittera Elon Musk i brojni konzervativni utjecajni ljudi.

BBC News ispitao je neke od tvrdnji o napadu.

Lažne tvrdnje o istospolnim aferama

Jedna od najširijih lažnih tvrdnji o napadu sugerira da su gospodin Pelosi (82) i njegov napadač David DePape (42) bili u istospolnoj vezi i da su se posvađali u pijanom stanju.

Niz neutemeljenih pretpostavki koje se ne poklapaju sa službenim izvještajima o incidentu korišten je za potporu priči.

Ove su tvrdnje postale popularne u SAD-u nakon što je Elon Musk u nedjelju tvitao članak s web stranice sa sličnim tvrdnjama svojim 112 milijuna sljedbenika, prije nego što je nekoliko sati kasnije izbrisao svoj tvit bez ikakvog objašnjenja.

“Postoji mala mogućnost da u ovoj priči postoji više nego što se čini”, rekao je Musk odgovarajući na tweet bivše predsjedničke kandidatkinje demokrata Hillary Clinton.

Web stranica  čiji link je Musk podijelio ima povijest objavljivanja netočnih priča, uključujući članak iz 2016. u kojem se tvrdi da je Hillary Clinton mrtva.

Jedna od tvrdnji objavljenih na internetu je da su i DePape i  Pelosi bili samo u donjem rublju kada je policija stigla na mjesto događaja.

Ali FBI-jeva tužba protiv  DePapea citira svjedoka koji je rekao da je bio odjeven “u potpuno crno” noseći veliku crnu torbu na leđima.

Još jedna tvrdnja koja se koristi u prilog ovoj priči je da su se dvojica muškaraca poznavala prije napada i da su bili prijatelji.

Republikanska kongresnica Marjorie Taylor Greene ponovila je tvrdnju.

Prema pritužbi FBI-a, Paul Pelosi nije poznavao gospodina DePapea. G. Pelosi koristio je kodirani jezik dok je pozivao hitnu iz kupaonice, a iskusni operater razradio je što se događa u njegovoj kući.

Druga glasina koja podupire ideju da su se dvojica muškaraca poznavala tvrdila je da su  staklena vrata kuće razbijena iznutra, sugerirajući da je Pelosi ili treća osoba pustila  DePapea unutra.

To je spomenuo bivši predsjednik Donald Trump u nedavnom intervjuu, koji je ustvrdio da “to nije bio proboj”.

U izvještaju FBI-a citira se DePape koji je rekao da je “provalio u kuću kroz staklena vrata, što je bio težak zadatak koji je zahtijevao upotrebu čekića”. Ni u jednom od policijskih izvještaja nema dokaza da je treća osoba bila u kući ili umiješana u napad. Tvrde da su DePapeovi blogovi lažirani

Dva osobna bloga i Facebook račun na ime osumnjičenika pronađeni su na internetu nakon što je policija otkrila njegovo ime nakon napada, a svi su naknadno uklonjeni. Njegovi tekstovi, koje je pogledao BBC, sugeriraju da je bio čovjek radikaliziran krajnje desničarskim teorijama zavjere. Njegovi postovi pokrivaju niz tema, uključujući neutemeljene teorije da su izbori 2020. pokradeni, nerede na Kapitolu 6. siječnja, tvrdnje da su cjepiva protiv Covida štetna, podršku teoriji zavjere QAnon, kao i rasističke i antisemitske objave.

Neki postovi na internetu sugeriraju da su blogovi lažni i da su kreirani samo na dan napada kako bi poduprli narativ da on vjeruje u krajnje desničarske teorije zavjere. Ali BBC ima snimke blogova koje pokazuju da je objavio postove već u kolovozu, tjednima prije napada.

Neki su također tvrdili da napad nije bio motiviran politikom ili uvjerenjima DePapea. Konzervativni komentator Matt Walsh rekao je da je “apsurdno” napadača prikazati kao “militantnog desničara”.

Teksaški senator Ted Cruz ponovio je Walshove riječi, jednostavno tvitajući “istinu”.

Međutim, policijski izvještaj pojašnjava da napad nije bio slučajan čin. Prema okružnoj tužiteljici San Francisca Brooke Jenkins, napad je vjerojatno bio “politički motiviran”.

Prigodom policijskog razgovora, DePape je opisao Nancy Pelosi kao “vođu čopora koji govori laži u ime Demokratske stranke”, dodajući da joj je želio “slomiti čašice koljena”.

Konzervativne osobe, uključujući kongresnika Stevea Scalisea i suca Vrhovnog suda Bretta Kavanaugha, također su posljednjih godina bile mete nasilnih napada političkih protivnika.

Optužbe bez dokaza protiv Marjorie Taylor Greene

Neutemeljene teorije nakon napada nisu bile ograničene na ljude sa desnice. Neki liberalni utjecajni ljudi uhvatili su se za tweet kongresnice Marjorie Taylor Greene, objavljen dan prije napada, koji je glasio: “Samo pričekajte do sutra.”

Brojni računi s velikim brojem liberalnih sljedbenika tvrdili su da bi tweet gđe Taylor Greene mogao biti nagovještaj da je ona umiješana u napad na Pelosija. Ne postoje nikakvi dokazi koji bi poduprli ovu teoriju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.